Názory a Komentáre

Doba je zlá, vyzbrojte sa!

strelne zbrane na Slovensku

Pred pár dňami som išla autom cez mesto a zahliadla reklamný banner. Stálo na ňom: „Doba je zlá, vyzbrojte sa! Smrtiace zbrane TU V PREDAJI“. Musela som zastať, či dobre vidím a banner si odfotiť. Ak si to dnes niekto úplne v pohode vyloží pred predajňu ako reklamný pútač, tak je doba už naozaj zlá. Stojí to tam už dosť dlho a netrápi to skoro nikoho. Ani bezpečnostné zložky, ktoré postávajú neďaleko. Pravidelne a s obľubou tam totiž merajú.

Reklamný banner pred predajňou/foto: Radka Bačíková

Sloboda slova

Demokracia síce je o práve vyjadriť svoj názor, ale má to aj svoje limity. Minimálne etické. Sloboda slova nie je len o tom hovoriť, čo mi slina na jazyk prinesie, ale niesť za to aj zodpovednosť. A tá končí, ako píše zákon, šírením nepravdivej alebo poburujúcej informácie, ktorá ohrozuje morálku, povesť či právo niekoho iného. Vyvolá vážne znepokojenie, ohrozí životy, alebo ovplyvní obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu.

Aktuálne čelíme novému fenoménu šírenia covidových hoaxov. Ministerstvo spravodlivosti prináša návrh novely Trestného zákona, podľa ktorej by sa malo šírenie klamlivých a poburujúcich informácií považovať už za trestný čin a trestať sa odňatím slobody do piatich rokov. S istým regulovaním šírenia poburujúcich informácií v podstate súhlasím. Uvedomila som si na to práve pri banneri so zbraňami….


Názor či trestný čin

Neviem si však predstaviť, kto bude rozhodovať o tom, ktorá informácia ešte môže byť považovaná za slobodný názor a teda je v poriadku, a ktorá už je na basu. Kto má tú schopnosť rozoznať kde ja tá hranica, na ktorej sa to všetko láme a odvahu určiť, v ktorom momente sa vyjadrený názor už stáva trestným činom?

Obávam sa, že je to takmer nemožné. Kráčame po tenkom ľade. Stačí, keď sa rozhliadneme okolo seba, zapneme televíziu či rádio, a zistíme, že nepravdivými a poburujúcimi informáciami sme kŕmení každý deň.  A preto, ak sa rozhodneme ľudí trestať a vystavovať ich hrozbe cely za názor, ktorého lživosť či nemorálnosť je často aj subjektívna a väčšinovo podmienená, tak musíme byť sakra dôslední a maximálne spravodliví.

Postihujme rovnako

Postihujme teda všetkých rovnako. Aj autorov takýchto reklám, v ktorých otvorene nabádajú k vyzbrojovaniu sa smrteľnými zbraňami za účelom prežitia v dnešnej zlej dobe. Pretože to vážne môže znepokojiť ľudí a narušiť ich pocit bezpečia. Postihujme aj farmaceutické firmy za šírenie nepravdivých a zavádzajúcich reklám o účinnosti liekov, o ktorých sa už dávno vie, že ani zďaleka nie sú také účinné a dokonca majú aj nezanedbateľné vedľajšie účinky. Šírením neprávd totiž ohrozujú zdravie a životy ľudí. Postihujme za šírenie nepravdivých informácií aj kandidujúcich politikov za ich predvolebné sľuby, o ktorých už v momente ich vyslovenia vieme, že sú nereálne a neuskutočniteľné. Za legálne a manipulatívne ovplyvňovanie obyvateľstva pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu. Teda v rozhodovaní, koho voliť. A mohla by som pokračovať ďalej…


Vyzbrojme sa, doba je zlá

Banner ma síce pobúril, aj inšpiroval. Doba je naozaj zlá, vyzbrojme sa, ale hlavne zdravým rozumom, bystrým úsudkom a nekonečným humorom. Aby sme to jednoducho dali. Lebo to sú dnes tie najlepšie zbrane na prežitie.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *