Doba je zlá, vyzbrojte sa!

RADKA BAČÍKOVÁ -

Pred pár dňami som išla autom cez mesto a zahliadla reklamný banner. Stálo na ňom: „Doba je zlá, vyzbrojte sa! Smrtiace zbrane TU V PREDAJI“. Musela som zastať, či dobre vidím a banner si odfotiť. Ak si to dnes niekto úplne v pohode vyloží pred predajňu ako reklamný pútač, tak je doba už naozaj zlá. Stojí to tam už dosť dlho a netrápi to skoro nikoho. Ani bezpečnostné zložky, ktoré postávajú neďaleko. Pravidelne a s obľubou tam totiž merajú.

Reklamný banner pred predajňou/foto: Radka Bačíková

Sloboda slova

Demokracia síce je o práve vyjadriť svoj názor, ale má to aj svoje limity. Minimálne etické. Sloboda slova nie je len o tom hovoriť, čo mi slina na jazyk prinesie, ale niesť za to aj zodpovednosť. A tá končí, ako píše zákon, šírením nepravdivej alebo poburujúcej informácie, ktorá ohrozuje morálku, povesť či právo niekoho iného. Vyvolá vážne znepokojenie, ohrozí životy, alebo ovplyvní obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu.

Aktuálne čelíme novému fenoménu šírenia covidových hoaxov. Ministerstvo spravodlivosti prináša návrh novely Trestného zákona, podľa ktorej by sa malo šírenie klamlivých a poburujúcich informácií považovať už za trestný čin a trestať sa odňatím slobody do piatich rokov. S istým regulovaním šírenia poburujúcich informácií v podstate súhlasím. Uvedomila som si na to práve pri banneri so zbraňami….

Názor či trestný čin

Neviem si však predstaviť, kto bude rozhodovať o tom, ktorá informácia ešte môže byť považovaná za slobodný názor a teda je v poriadku, a ktorá už je na basu. Kto má tú schopnosť rozoznať kde ja tá hranica, na ktorej sa to všetko láme a odvahu určiť, v ktorom momente sa vyjadrený názor už stáva trestným činom?

Obávam sa, že je to takmer nemožné. Kráčame po tenkom ľade. Stačí, keď sa rozhliadneme okolo seba, zapneme televíziu či rádio, a zistíme, že nepravdivými a poburujúcimi informáciami sme kŕmení každý deň.  A preto, ak sa rozhodneme ľudí trestať a vystavovať ich hrozbe cely za názor, ktorého lživosť či nemorálnosť je často aj subjektívna a väčšinovo podmienená, tak musíme byť sakra dôslední a maximálne spravodliví.

Postihujme rovnako

Postihujme teda všetkých rovnako. Aj autorov takýchto reklám, v ktorých otvorene nabádajú k vyzbrojovaniu sa smrteľnými zbraňami za účelom prežitia v dnešnej zlej dobe. Pretože to vážne môže znepokojiť ľudí a narušiť ich pocit bezpečia. Postihujme aj farmaceutické firmy za šírenie nepravdivých a zavádzajúcich reklám o účinnosti liekov, o ktorých sa už dávno vie, že ani zďaleka nie sú také účinné a dokonca majú aj nezanedbateľné vedľajšie účinky. Šírením neprávd totiž ohrozujú zdravie a životy ľudí. Postihujme za šírenie nepravdivých informácií aj kandidujúcich politikov za ich predvolebné sľuby, o ktorých už v momente ich vyslovenia vieme, že sú nereálne a neuskutočniteľné. Za legálne a manipulatívne ovplyvňovanie obyvateľstva pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu. Teda v rozhodovaní, koho voliť. A mohla by som pokračovať ďalej…

Vyzbrojme sa, doba je zlá

Banner ma síce pobúril, aj inšpiroval. Doba je naozaj zlá, vyzbrojme sa, ale hlavne zdravým rozumom, bystrým úsudkom a nekonečným humorom. Aby sme to jednoducho dali. Lebo to sú dnes tie najlepšie zbrane na prežitie.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)