Elitný „Pán anticovid“ Roman Prymula: „Druhá vlna COVID-19 je pravdepodobná, nástup môže byť veľmi rýchly.“

Dalito.sk/Profesor, expert, vedec,epidemiológ a šéf Ústredného krízového štábu ČR Roman Prymula/foto: ÚV ČR
DALITO -

Druhá vlna šírenia nákazy COVID-19 najskôr príde. Zásadné je, či sa potom podarí  udržať denný prírastok v krajine v stovkách. Uviedol v relácií Interview ČT24 rešpektovaný epidemiológ a splnomocnenec pre výskum v zdravotníctve Roman Prymula, ktorý sa v Českej republike stal symbolom rešpektovaného odborného názoru v boji so šírením koronavírusu a opatreniami s ním spojených.

Roman Prymula pre ČT24 upozornil, že skúsenosti z Izraela už ukazujú, že nástup druhej vlny môže byť veľmi rýchly – do desiatich dní. Upozornil na to najdôveryhodnejší spravodajský portál v Českej republike ČT24.

Je preto podľa neho dôležité, aby v pohotovosti zostalo všetko, čo v ČR prijali ohľadom bezpečnostných opatrení proti šíreniu koronavírusu už v v prvej vlne.

Pán anticovid

Romana Prymulu na základe jeho práce a postojom, keď sa nebál kritizovať ako prvý aj vyhlásenie Medzinárodnej zdravotníckej organizácie WHO o nezmyselnosti rúšok, aj za jeho postoje ešte ako námestníka ministra zdravotníctva pre lekársku starostlivosť, vedúceho skupiny epidemiológov, ktorá radila vláde a krátko aj predsedu Ústredného krízového štábu ČR bez veľkého zveličovania nazvali „Pán anticovid“.

Momentálne najdôveryhodnejšia osoba v Českej republike otvorene odmietol tvrdenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že nosenie rúšok na verejnosti nemá zmysel. Presvedčený je, že vyjadrenie WHO má aj politický dôvod. Roman Prymula označil túto informáciu pre ČT24 ako nekorektnú.

Pán anticovid rozbiehal aj prípravy na ochranu krajiny proti druhej vlne koronavírusu a to celoštátnej inteligentnej karantény, ktorá má významne pomôcť pri šírení ochorenia, aplikáciou eRouška aj ochraňovať samotných jej obyvateľov. Aplikácia je dobrovoľná a už funguje niekoľko týždňov. Spolupracoval aj pri zásobovaní krajiny ochrannými rúškami, ale najmä momentálne jedinými možnými liekmi pri liečbe COVID-19.

„Bojím se, aby celý systém, který byl připraven, zůstal připraven i nadále. Znovu ho stavět na zelené louce není jednoduché a nebude tolik času,“ uviedol pre ČT24. Myslí si, že krajina sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou musieť opäť vysporiadať  s ďalšou vlnou COVID-19.

„Je vysoce pravděpodobné, že nějaká druhá vlna bude. Když vidím situace v jednotlivých zemích, tak ten virus nemizí. V Izraeli už bohužel k takové vlně došlo. Znamená to, že musíme být obezřetní,“ vyzval všetkých obyvateľov v Česku s tým, že pôjde pravdepodobne o veľmi rýchly proces.

Strach z denných čísel

„V Izraeli to byla otázka deseti dnů,“ varoval. Roman Prymula sa najviac bojí počtu denných prírastkov nakazených.  „Je mnohem složitější zastavit takový explozivní nárůst, než když ho zastavíme třeba na úrovni 200 nebo 300,“ podotkol Roman Prymula.

Boj s druhou vlnou bude podľa neho zložitejší aj preto, že  ekonomika by už svoje zastavenie počas druhej vlny nevydržala.

Čo ďalej

Roman Prymula sa viac ako prípravami na druhú vlnu, ktoré sa krajine osvedčili už počas prvej, najviac masívne a rýchle testovanie do 6 hodín, už zaoberá  koordináciou vedcov.  Verí, že sa mu podarí český výskum COVID-19 ešte viac zefektívniť, napríklad aj spoluprácou na vývoji českej vakcíny proti COVID-19.  Premiér Andrej Babiš (ANO) mu na to vytvoril všetky podmienky, aj pozíciu splnomocnenca pre výskum v zdravotníctve.

„Máme jako národ řadu vynikajících vědců, ale neumíme využít jejich potenciál. Když se podíváme třeba na profesora Holého, tak řada jeho patentů skončila v zahraničí. Jsme schopni publikovat tisíce různých prací, ale patentů je méně a ještě méně je praktických realizací. To je něco, co bych chtěl změnit,“ vysvetlil zmysel jeho najnovšej funkcie.

Je to vedec, chce vyvíjať

Medzi výsledky, ktoré by mohli zefektívniť výskum zaradil aj oveľa jednoduchšie testy na prítomnosť koronavírusu, alebo vakcíny. Toľko diskutované premorenie populácie totiž podľa neho nefunguje a jedinou možnosťou je masívne testovanie a vakcína.  

„V určité době jsme si říkali, že když člověk to onemocnění prodělá, tak vlastně má po problémech – bude chráněn, bude mít imunitu. Ale ukazuje se, že je to klasické respirační onemocnění a imunita může být velmi krátkodobá,“ vysvetlil špičkový odborník, označovaný aj za „Pána anticovida”, ktorý sa momentálne túži vrátiť k vlastnému vedeckému výskumu, prezradil pre najdôveryhodnejší spravodajský portál v Českej republike ČT24.