„Hocikde, len nie v Slovakii a Polcii“

Dalito.sk/ilustračné foto: Slovensko-ukrajinská hranica./foto: TASR - Milan Kapusta

Poznám podnikateľov aj manažérov, ktorí už roky majú hlavu v smútku, lebo nevedia zamestnať ľudí, ktorým sa chce pracovať. Čo pracovať, nemajú vlastne koho zamestnať. Dokonca ani tam, kde nemusí byť zamestnaná kvalifikovaná pracovná sila.

Okrem toho, že chýbajú tisíce lekárov, o policajtoch a opatrovateľkách ani nehovoriac, stále väčší problém majú aj v továrňach. Ľudia chýbajú všade.  V automobilkách, podnikoch, firmách, všade…

Podľa Inštitútu zamestnanosti, oficiálne v zahraničí pracuje okolo 350 tisíc Slovákov, neoficiálne štatistiky hovoria o 500 tisíc. Vraj sa raz možno vrátia domov, vraj…

Tí, čo zatiaľ ostali bojujú ďalej a chýbajúce sily zháňajú kdekoľvek za hranicami napriek tomu, že štát, aj keď sa tvári inak, robí všetko pre to, aby u nás neostali napríklad ani Ukrajinci. Veď aj migranti sa nám čudujú, ako tu vieme vyžiť a pri úteku sa našej hranici vyhýbajú ako čert kríža. Nechápaví jasajú, ako nám je bez nich dobre a bezpečne, až na to, že si neuvedomujú dôvody, prečo u nás nechce ostať ani ten najchudobnejší utečenec. Česť výnimkám, desiatkam, ktorí sa len pripoja k domácim slovenským, zväčša chudákom, aj tak vykradnutého štátu.

Neviem, či ste niekedy ťukli na inzerciu práce na niektorom z ukrajinských portálov. Nie? Tak to vám teda odporúčam. Prečo?

Na neuveriteľné čítanie ma upozornil známy, ktorý má pocit, že jeho úspešná firma, ktorá obchoduje aj s Nemeckom, sa nedožije ďalšieho mesiaca. Nejeden podobný prípad sme už zverejnili aj na Dalito.  A takto to už je roky. Napriek tomu, že nemecký trh si od nich vyžaduje stále viac, ešte kvalitnejšie a náročnejšie podmienky.

A na to, aby ich vo firme splnili, potrebujú zamestnať ľudí. Oficiálne! Kedysi sa nad neochotou oficiálneho zamestnávania vedel vytočiť do nepríčetnosti, dnes tieto reakcie prehadzuje už len cez plece a bojuje ďalej.

Tak napríklad, iba na ukrajinskom portáli OLX.ua je denne asi 39 000 uchádzačov o prácu. Vysokému číslu sa samozrejme nečudujem, veď mi je aj tých Ukrajincov ľúto, lebo ich politici si tam s nimi desaťročia vytierajú zadky podobne ako u nás.

Ale… Na prvý pohľad musí byť portál pre slovenských zamestnávateľov rajom a lapačom nových pracovných síl. Veď z takmer 40 000 ľudí denne si predsa musia vybrať!

Myslel si to aj známy, ale čoskoro pochopil. Hneď potom, ako si ľudí (uchádzačov o prácu) rozdelil do troch skupín:

1.    Žiadajú prácu iba v „Germanii“

2.    Hocikde, len nie v Slovakii a Polcii

3.    Nič nedefinuje

Hurá, povedal si známy a ako riaditeľ zadal úlohu (robil to samozrejme aj sám, lebo je mimoriadne pracovitý) a jeho oddelenie začalo kontaktovať Ukrajincov z tretej skupiny, ktorí neuviedli žiadne podmienky. Nemusíte byť predsa ani personalista, aby ste si povedali, že ak sa na tej Ukrajine tak ťažko žije, tak pri oficiálnej ponuke budú tlieskať!

Aké naivné! Keď napísali uchádzačom z tretej skupiny, že im ponúkajú prácu na Slovensku, dokonca s ubytovaním, že je to práca na priamo, legálna, za ktorú bude odmenený (bez vzdelania) aj s odvodmi a poisteniami a všetko ostatné k tomu, teda v čistom od  700 – 1000 €, vzhľadom ku všetkým spomínaným nákladom, tak im odpíšu, ŽE SÚ SMIEŠNI.

Že „ponúkam óčeň malinkaju záplatu“, a že ich nezaujíma, že je to práca legálna. Nech ich zoberú načierno a dajú im 3000 eur, lebo oni takto môžu ísť za 6000 eur do Germanie.

Podnikateľ ostal reakciami z Ukrajiny ohúrený. Vlastne aj ja, keď mi ich ukazoval. Doteraz nemôžem uveriť tomu, že to v tom „príkladnom“ Nemecku môže niekde aj takto fungovať. Práca načierno.

Potom som sa ho len tak amatérsky opýtala, či aj toto nemá vplyv na zastavenie rastu nemeckej ekonomiky, ktorá nás na Slovensku môže stiahnuť na dno. Na tom našom maličkom Slovensku, ktoré je zo všetkých krajín únie a možno aj na svete, najviac závislé od rastu nemeckej ekonomiky. Však čo si budeme, všetky naše doterajšie vlády, od novembra 89, stavili iba na automobilový priemysel, a z toho ide naozaj veľký strach. Na ten priemysel, ktorý v jeden deň jednoducho všetko zbalí, zabalí a šup k susedom.

Nechcel veriť ani on a ani ja, že to naozaj v Nemecku niekto ešte dnes takto robí, “podniká”. Radšej neveríme doteraz. V tom Nemecku, kde od vás žiadajú stále kvalitnejšie a stále lacnejšie a hlavne, hlavne oficiálne.

A ako je to teda s tými Ukrajincami momentálne u nás? Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce mi potvrdil predtuchu, že niečo na tej komunikácii na ukrajinských portáloch bude. Spresnil, že na základe štatistík inšpekcie práce z roku 2019 tvoria štátni príslušníci Ukrajiny v tomto roku najväčšiu skupinu nelegálne zamestnávaných cudzincov. Z celkových 943 prípadov nelegálneho zamestnávania (od 1.1. do 31. 8. 2019) bolo 209 Ukrajincov. V minulom roku to boli Srbi.

Tak vlastne len toľko, že ak vám chýbajú zamestnanci, na ukrajinských portáloch ich asi nájdete ťažko, zväčša mieria do tej „Germanie“ . Jednej z TOP ekonomík sveta.

P.S. A koľko u nás momentálne pracuje Ukrajincov oficiálne? Ústredie práce mi zaslalo tabuľku.

zdroj: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Toto sa naozaj stalo, štátna šikana v priamom prenose, tam, kde nemá kto robiť