Hydratácia z pohľadu gastroenterológa: Najčastejšie otázky ľudí o vode a potom dve základné

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - PhotoMIX-Company

Poďme sa ešte pozrieť na ďalšie často kladené otázky ohľadom vody, ktoré mi pravidelne zasielate.

Športové drinky na denné použitie?

Vieme si udržať hydratáciu iba vodou, alebo potrebujeme na to určitý špecifický produkt, napríklad športové drinky? Tu je vysvetlenie pomerne jednoduché.

Športové drinky sa nazývajú športovými preto, lebo sú vyrobené pre ľudí, ktorí podávajú vysoké výkony, ktorí veľa trénujú (hovoríme o minimálne 1 h cvičenia formou silnej aktivity). Ďalej je dôležité vedieť, že sa odporúča piť športové drinky (ak ste v kategórií, že ich naozaj potrebujete) počas, nie pred, ani po cvičení. Po cvičení sa odporúča piť skôr vodu. Ale opakujem, pre bežne športujúcu populáciu stačí na udržanie si správnej hydratácie voda.

Perlivá, či neperlivá

Toto je často aj mýtus, o ktorom som písal aj vo svojej knihe Zdravé črevo a trávenie. Čo sa týka toho, ktorá voda perlivá alebo neperlivá je pre organizmus lepšia, ide doslova o osobné preferencie.

Perlivá voda je osviežujúci nápoj a zároveň aj dobrou alternatívou k sladkým nápojom.  Napriek tomu, že pH perlivej vody môže byť znížené na hodnoty 3-4, čiže  je mierne kyslá, treba si uvedomiť, že v skutočnosti to neznamená, že spôsobí okyslenie organizmu. Naše obličky a pľúca dokážu odstrániť nadbytočné množstvo CO2, čím udržujú telo v mierne zásaditom stave (ph 7,35-7,45), nezávisle od toho čo jeme alebo pijeme.

Ďalej sa jasne ukázalo, že perlivá voda dokáže organizmus hydratovať úplne rovnako ako neperlivá.  Štúdie predpokladajú, že perlivá voda môže dokonca zlepšiť prehĺtanie ako u mladých, tak aj starých ľudí. Dokonca kombinácia studenej a perlivej vody dokáže tento efekt ešte znásobiť. Taktiež sa ukázalo, že perlivá voda spôsobuje väčší pocit plnosti po najedení a udrží jedlo v žalúdku po dlhší čas, čiže môže pomôcť pri chudnutí.

Taktiež perlivá voda je prospešná pre skupiny pacientov so zápchou. U pacientov po náhlej cievnej mozgovej príhode pitie perlivej vody počas dvoch týždňov dokázalo zdvojnásobiť počet stolíc a až u 58% došlo k úľave ťažkostí spojenými so zápchou.

Minerálka, áno, nie?

Toto je veľmi častá otázka a rovnako veľmi veľa ľudí ma zaužívané „minerálkové mýty“ . Čiže, je škodlivé piť minerálnu vodu? Na základe dnešných poznatkov, rozdiely medzi „normálnou“ (vodou „z vodovodu“) a minerálnou vodou nie sú veľmi významné. Obe totiž obsahujú určité množstvo minerálov, pričom minerálne vody toto množstvo majú jasne zadefinované a neboli do vody umelo pridávané, vyskytujú sa v nej prirodzene.

Keďže minerálne vody obsahujú látky, ako napríklad magnézium, kalcium, sodík, železo alebo zinok… ukazuje sa, že pravdepodobne dokážu účinne podporiť príjem týchto minerálov do tela. Sodík alebo draslík sú základom pre normálnu funkciu svalov a neurónov (nervových buniek). Samozrejme, pravdou je, že do tela sa elektrolyty dostávajú aj potravou. Sú aj štúdie, ktoré poukazujú na benefity pitia minerálnej vody, nakoľko tieto dodajú telu látky, ktoré si naše telo vytvoriť nevie.

Existujú štúdie, ktoré hovoria, že minerálne vody s obsahom kalcia sú porovnateľné s mliečnymi produktami. Čiže naše telo vie vápnik z nich vstrebať a využiť rovnako účinne, ako z mliečnych produktov. Treba sa však na minerálky pozerať aj z  pohľadu obsahu jednotlivých minerálov, lebo napríklad niektoré majú vysoký obsah sodíka, čo nie je vhodné pre niektorých pacientov s vysokým tlakom krvi.

Pitie minerálnej vody je však jednoznačne bezpečné, nakoľko výskum neukázal negatívne dopady pitia minerálnej vody na zdravie. Jedinou zatiaľ nezodpovedanou otázkou je toxicita z plastových fľašiek.  

Čiže na základe toho čo dnes už vieme sa stále viac a viac ukazuje, že pravdepodobne najmenej docenenou živinou je voda. Pritom riešenie je veľmi jednoduché. Zaradiť do nášho každodenného života pitie dostatočného množstva vody.

Dúfam, že po prečítaní týchto riadkov ste si naliali pohár vody a zároveň ste sa zamysleli nad svojim pitným režimom. Priatelia, ešte predtým ako si pripijeme na zdravie, nezabudnime si zodpovedať nasledovné otázky:

Koľko si dnes vypil pitnej vody? 

Koľko v rámci pitného režimu tvorili sladené nápoje?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)