Kto je vlastne najhorší na svete?

ilustračné foto: archív Dalito.sk

Leto, to je vám také magické obdobie, keď sa z mnohých rodičov zmaturovaných detí a vysokoškolákov razom stanú neandertálci, ktorí o živote nič nevedia, nikde neboli, nič nechápu a ničomu nerozumejú. Možno to poznáte: „Ako sa takým blbým rodičom mohlo narodiť také múdre dieťa?!”

Každá vypovedaná rodičovská rada, názor či hlasné zamyslenie sa nielen nad  budúcnosťou dieťaťa a jeho nasledujúcimi rozhodnutiami skončí pohoršeným výrazom dieťaťa á la mucha puk, ktoré je zhrozené, ako sa mohlo narodiť takým nechápavým rodičom. Aj u vás sa počas letných dní konfrontácia s vašim „najmúdrejším“ dieťaťom na svete končí jeho konštatovaním: Vy ste najhorší rodičia na svete!

Čo vy predsa o tom viete?!

A je jedno či ste s nimi na dovolenke (pravdepodobne posledný raz) alebo doma a len sa ho snažíte napríklad presvedčiť, že škola, ktorú si vybralo z tých, kam ho prijali, je tou najhoršou variantov. Čo vy predsa o tom viete?! Ste najhorší rodičia na svete! Počúvam akosi pričasto od priateľov a prestávame sa v tom nejako orientovať. Veď najhorší je predsa najhorší, nemôže byť takých viac, tak sa musíme dohodnúť, kto ten najhorší teda vlastne je?

Ten čo dieťaťu nastavuje reálne zrkadlo jeho chýb a zlyhaní, pred ktorými ho chce chrániť dopredu alebo ten, kto odmieta financovať letné roztopaše dieťaťa? Či tí, ktorí svoje deti zobrali na spoločnú dovolenku a to netušili, že bude asi posledná, pretože sa s premúdrenými dietkami nevedeli dohodnúť vlastne na ničom? Alebo vám dieťa pokazilo celú dovolenku, lebo však doma nechalo frajera?

„geniálne“

Keď dieťa samo zistí, že je „geniálne, prípadne ho nikto nechápe“, nedajbože si nájde bútľavú psychologickú dušu, začína sa peklo a rodič samozrejme prehráva. Tak či onak, najhorší rodičia na svete sa zhodujú na jednom. Treba to všetko nejako prežiť, neriešiť a len dúfať, že pri tej dokonalosti ich vlastných detí si na ceste samostatnosti čo najmenej skomplikujú život. A hlavne vydržať nezachraňovať ich prúsery, ktoré sa musia naučiť riešiť samé, ale nie zvonením na dvere najhorších rodičov.  

„jeleň je ten, ktorý má rohy“

Tie naše deti milované aj „najmúdrejšie“. Asi tak, ako som si počas horúcej soboty vypočula na kúpalisku.

„Ja som si až v druhom ročníku na vyške uvedomil, že jeleň je ten, ktorý má rohy a jeho samička je srnka.“ A potom som si oboch chlapcov predstavila, ako sa doma hádajú s rodičmi, lebo údajne rodičia ničomu nerozumejú, ničomu nechápu a akí sú najhorší rodičia na svete, s ktorými sa nedá vydržať.

Milé naše deti premúdrené. Najmä počas leta je nás tých najhorších rodičov na svete akosi priveľa. Takže sa budeme musieť dohodnúť, kto je vlastne ten najhorší. Alebo to rozlúsknu až vaše budúce deti? Takže pohodové leto milí rodičia! To nič, to treba len vydržať, prežiť a dúfať, že raz sa to zlomí.

(Ak vás tento komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: