Ladislav Kužela exkolegom: „Nechcem, aby ste to brali, že sa vzdávam, že sa sťahujem z boja, práve naopak. Pridávam sa k Vašej iniciatíve.”

Dalito.sk/Bývalý generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela s kolegami 12. mája 2020/foto: NÚDCH
DALITO -

Nespokojní zamestnanci Národného ústavu detských chorôb zverejnili osobný list, ktorý im zaslal bývalý generálny riaditeľ Ladislav Kužela. Toho okamžite odvolal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) počas prvej veľkej vlny odvolálania riaditeľov naprieč celý Slovenskom.

Zamestnanci NÚDCH sa zmobilizovali a spísali petíciu, ktorú podporili aj známe slovenské osobnosti zo spoločenského života.

Nespokojní zamestnanci pre Dalito.sk uviedli, že im prišiel list od ich bývalého šéfa, ktorý je veľmi osobný. Rozhodli sa zverejniť celú jeho verziu, lebo za jeho slová sú nesmierne vďační, aj keď je im ľúto, že rovnako aj doktor Kužela aj doktorka Laluhová končia ako hlavní odborníci MZ SR.

„Je nám to nesmierne ľúto, ale nekončíme, pokračujeme, aj kvôli nim,” napísali zamestnanci, ktorí iniciovali petíciu.

List Ladislava Kuželu v plnom znení:

„Milé dámy, vážení páni,

nechcem nikoho ani oberať o vzácny čas, ani dokazovať týmito vetami, čo všetko naša rada riaditeľov pre Národný ústav detských chorôb urobila a už vôbec nie je cieľom obhajoba mňa, resp. mi vôbec nejde o to aby som si „zachraňoval stoličku“.

Teraz možno poviem niečo osobné-súkromné o čom som nehovoril, ale možno potom pochopíte moje dôvody. Na našom ústave mi vždy záležalo a aj záleží, až do tej miery, že som tam nechal do slova a do písmena kus svojho srdca. Určite si pamätáte smutný medializovaný spor s rodinou známych neurochirurgov. Moje presvedčenie postaviť sa za mojich ľudí a vybojovať prvé detské špičkové Neurocentrum na Slovensku, ma stálo zdravie. Dostal som infarkt. Keby sa ma niekto spýtal, či mi ten infarkt stál za to, odpoveď je jasná – ÁNO. Pretože vždy budem bojovať za pravdu.

Dovoľujem si Vás touto cestou osloviť a vstúpiť na toto fórum pretože v prvom rade by som Vám všetkým od srdca poďakoval. Poďakoval sa za Váš čas, energiu a najmä odvahu vyjadriť svoj názor – nemlčať, pretože v poslednej dobe sa akoby tento základný pilier demokracie začal zo spoločnosti vytrácať.

Rovnako ďakujem za umiernenú formu, ktorú ste zvolili, pretože štrajk v nemocniciach mi je absolútne proti srsti a rovnako ako vy, zastávam názor, že je povinnosťou nás zdravotníckych pracovníkov ostať pri svojich pacientoch, bez ohľadu na akékoľvek okolnosti.
Vyjadrím sa ale k téme, ktorá posledné dni rezonuje spoločnosťou, no je mi to naozaj „proti srsti“ a Tí z Vás, ktorí ste sledovali naše mediálne výstupy pochopíte, že toto nie je cesta ktorou sme sa uberali, ale v záujme zachovania toho najcennejšieho čo máme, teda zdravia detského pacienta, mi dovoľte v nasledujúcich slovách zhrnúť skutočnosti, ktoré sa udiali za posledné dni.

Nechcem aby ste to brali, že sa vzdávam, že sa sťahujem z boja, práve naopak. Pridávam sa k Vašej iniciatíve a môžete mi veriť aj tí, čo ma nepoznáte, že mlčať nebudem a budem upozorňovať na všetky závažné fakty a skutočnosti, ktoré sa v našom zdravotníctve dejú. Plne si uvedomujem zodpovednosť, ktorú ste mi zverili, ale prosím musíte ma pochopiť, že mi nikdy nešlo a teraz už vôbec nejde o stoličku generálneho riaditeľa.

Na prvom mieste bol a vždy bude u mňa pacient a zdravotníci. Bez priority na tieto dvojičky nikde na svete nebude funkčné zdravotníctvo. Pre mňa je najdôležitejšie, aby najväčšia detská nemocnica v strednej Európe aj naďalej bola vlajkovou loďou pediatrie, jedinečnou na Slovensku a uznávanou v Európe pod kohokoľvek vedením. Ak nové vedenie bude pokračovať v nami nastavených procesoch, alebo ich ešte zveľadí, úprimne budem ten najšťastnejší a toto je to, čo si zo srdca prajem. A ak naše bezdôvodné odvolanie zastaví čistky odborníkov v ostatných štátnych nemocniciach, budem opäť ten najšťastnejší.

Nedá mi spomenúť, že táto situácia mi evokuje nie až tak dávnu minulosť, kedy komunisti vyhodili z noci na ráno z plánovaného postu prednostu Kliniky hrudníkovej chirurgie môjho otca, ktorý ako prvý v strednej Európe vykonal transplantáciu srdca, až následne silou mocou hľadali a vymýšľali si príčiny, aby národu vysvetlili odvolanie takéhoto odborníka. Pevne verím, že táto situácia sa nezopakujete a aj preto pridávam svoj hlas k vám.

Rovnako touto cestou by som Vás chcel ubezpečiť, že toto nie je moja politická kampaň, ani nekopem za tričko žiadnej strany, napriek tomu, že už sa mi takmer všetky opozičné, ale i koaličné strany ozvali. Politická kariéra ma nikdy nelákala a ani v súčasnosti neláka. Chcem len jedno a to, aby opäť sa vrátil zdravý rozum, pacient a ani zdravotníci sa nestali obeťou politických nominácií a zo najdôležitejšie, aby naše zdravotníctvo fungovalo tak, ako patrí primerane súčasnej dobe, teda roku 2020.

A keďže ako mi bolo cez médiá odprezentované, že nemám dôveru ministra zdravotníctva, tak sa vzdávam funkcie hlavného odborníka MZ SR pre gastroenterológiu. Táto funkcia sa dá svedomito vykonávať, len za predpokladu, že úzko spolupracujete s ministrom zdravotníctva a máte jeho dôveru. Z rovnakého dôvodu sa funkcie hlavnej odborníčky MZ SR pre detské hematológiu vzdala aj bývalá medicínska riaditeľka MUDr. Zuzana Laluhová Striežencová.

Milé dámy, vážení páni. Národnému ústavu sme spolu s našou radou riaditeľov venovali nesmierne množstvo energie, dotiahli sme špičkových odborníkov, ktorých vychovali slovenské školy, vytvorili množstvo jedinečných pracovísk s celoslovenskou pôsobnosťou. Prosím už naozaj nie je čas sa hrať s osobnými ambíciami, animozitami a emóciami.
Pretože naši pacienti si toto naozaj nezaslúžia a ani vy.

Ďakujem Vám.
S úctou Váš
Ladislav Kužela”