Magneťáky, céčka, retro nábytok aj odpočúvanie. V Kotve otvorili retro výstavu, kde Husákove deti spomínajú a ich deti žasnú

Dalito.sk/ilustračné foto: z retro výstavy v Galérii Tančící dům, Praha
DALITO -

Od céčok a sifónov cez prenosnú Teslu až po kúpeľňové jadro v panelákovom byte. „Husákove deti“ a ich rodičia tušia, o čom je reč, ale mladšia generácia sa nestačí čudovať. Atmosféru 70. a 80. rokov v Československu si na unikátnej výstave v Prahe jedni pripomenúť a druhí čo najautentickejšie spoznávajú v novom Retro múzeu Praha, v národnej kultúrnej pamiatke obchodného domu Kotva na štvrtom poschodí. Plochu 2 500 metrov štvorcových zaplnilo 12 000 unikátnych predmetov. Návštevníkov čakajú ukážky módy, bývania, stravovania, trávenia voľného času, ale aj komunistickej propagandy a fungovania vtedajšieho undergroundu.

Bežný život, dizajn aj trendy v bývalom Československu tu netradičným spôsobom mapuje expozícia rozdelená do 15-tich tematických okruhov.

Život v králikárňach

Hlavná časť pozýva na návštevu do panelákových bytov – bývanie tak typického pre vtedajšiu dobu. Ako sa žilo v „králikárňach“ ? Vo verných replikách domácností si návštevníci môžu siahnuť na klasické jadro a v kompletne zariadenej obývačke si posedia na gauči, ktorý mala snáď každá rodina, vrátane Tesla elektroniky. Spálňa vyzerá, ako by ju niekto opustil dnes ráno, rovnako ako kuchyňa s linkou Asta.

V detskej izbičke možno niektorí zaspomínajú na mladosť alebo jeho zariadenie porovnajú s izbičkou dnešných tínedžerov. Nechýba ani mončiči, céčka alebo stavebnice Merkúr. Do detstva vás vráti aj expozícia hračiek od plechových lienok na kľúče z podniku Kovap až po autíčka na kábel. Nechýbajú ani idoly, ktorých plagáty viseli v mnohých izbičkách, či zbierka kostýmov populárnych spevákov . Zaujíma vás napríklad, v čom Helena Vondráčková a Hana Zagorová oslavovali televízneho Silvestra? Dievčatá z našej škôlky a ďalšie hity mnohí počúvali aj na magnetofónoch z TUZEXU v 80. rokoch, ktorých unikátnu zbierku do Retro múzea Praha zapožičal vášnivý zberateľ Matěj Ruppert z kapely Monkey Business.

Móda, doprava aj kancelária

Do expozície sa dostali aj elektronika a doprava,  dokonca originálne turnikety zo 70. rokov , ktorými sa ľudia ponáhľali na metro. Ujsť si nenechajte kurz z domácej módy, vrátane ukážok dobovej spodnej bielizne . Ako to chodilo vo vtedajšom salóne krásy? Čaká na vás aj prehliadka pracovných plášťov  a montérok. Zástery zasa pripomenú každodenný životný štýl v Československu.

Sadnite si aj do dobovej kancelárie, v ktorej si bude každý môcť vyskúšať, ako sa písalo na písacích strojoch Consul , alebo si skočte do obchodu, kde obsluhuje „žena za pultom “. Na výber toho síce nie je veľa, ale aj pritom mále vám pomôžu dobové reklamy. Ohlasuje ich legendárny „pán Vajíčko “.

A čo s voľným časom? Tráviť ho v retro múzeu môžete ako mladý modelár, zberateľ alebo vychýreným chatárením a kempingom. 

Sledovanie hotelových hostí

Vzdelávaním prešpikovaná je časť venovaná komunistickej propagande a undergroundu. Záujemcovia uvidia napríklad odpočúvacie zariadenia v tvare zapaľovača, ktoré pomáhalo sledovať hostí pražského hotela Jalta. V expozícii undergroundu objavíte aj gitaru, s ktorou v 80. rokoch začínal Kamil Strihavka.

Veľká časť expozície Retro múzea Praha je interaktívna. Každý sa môže zapojiť do vedomostných súťaží, vyskúšať si dobové hry a najmenších návštevníkov zabaví interaktívne obrazovka. Dokonalú atmosféru minulosti dotvára dobový dizajn OD Kotva, ktorý dnes patrí do cennej architektúry. V 70. rokoch ho navrhli manželia Machoninoví, vďaka ktorým sa zaradil na zoznam kultúrnych pamiatok.

Zdroj: www.kudyznudy.cz

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)