Mala to byť vláda odborníkov, nie vláda úradníkov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová/foto: zdroj: FB Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes vymenuje nový vládny kabinet. Na novú vládu odborníkov som sa úprimne tešila. Podpriemerné až diletantské výkony väčšiny ministrov pôvodne vlády zmeny intelektuálne zabíjali. Dookola som sa pýtala, či toto naozaj voličom stačí a či ani trošilinku necítia, že sami zo seba urobili podradnú kategóriu občanov Európskej únie. Radšej sedím každý týždeň v divadle, aby som to nejako vykompenzovala.

Vyjadrenie nového premiéra vlády odborníkov po útokoch Fica na jeho osobu mi do duše vlialo nádej aj smiech.  „Ďakujem pánovi Ficovi, že ma jeho vláda nominovala na funkciu viceguvernéra NBS,” ďakujem pán premiér Ódor, fakt ma to pobavilo.

Nielen odborne, ale aj morálne

Potom však prišla zverejnená nominácia pani prezidentky ďalších členov nového kabinetu, ktorý s úctou označovala ako vládu odborníkov. Privítala som jej rétorickú zmenu z vlády úradníkov na vládu odborníkov. Predsa len, má to inú úroveň. Tešila som sa, že konečne lacní spoluobčania aspoň trochu pocítia, aký je rozdiel medzi politicky nominovanými ministrami, občanmi zvolenými bez rozvahy, a skutočnými odborníkmi. Nielen odborne, ale aj morálne.

Bola som presvedčená, že si to krajina, stagnujúca v móde lacná, zaslúži. Po nominácii mien však už opäť nemám veľké očakávania. Zo 16 mien ma 6 prekvapilo. Čo už, náročný občan asi spokojný nebude nikdy. Ale ja to opäť nejako prežijem.  

Ponaučenie

A aké ponaučenie teda vyplynulo z nominácie, okrem toho, že aj prezidentka dokáže stále občas prekvapiť? Ak pracovne iba prežívaš alebo robíš dokonca aj zásadné chyby, spojíš sa aj s čertom, tak trochu aj podvádzaš (ale však všetko v medziach zákona), či v zákulisí vyvádzaš také tie bac bac škatuľky hýbte sa, lebo zachráň sa kto môže, lebo odborne zlyhávam…, stále môžete raz skončiť ako minister/ka. Jednoducho tak to na Slovensku funguje a ešte veľmi dlho bude.

Nech sa teda úradníckej vláde SR darí čo najlepšie. A nám tiež. Lebo šikovní a múdri zatiaľ na Slovensku vždy doplatili na lacných spoluobčanov.  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)