Martin Pospíšil: „Milujem Slovensko, milujem Zvolen! Ale možno mojim postojom som si už zavrel dvere do reprezentácie.”

Dalito.sk/Hokejová reprezentácia juniorov na MS 2019 U20 v Kanade/foto: zdroj: Oficiálna stránka FB Martina Pospíšila

Slovenský hokejový útočník Martin Pospíšil podpísal trojročný nováčikovský kontrakt s tímom zámorskej NHL Calgary Flames. V drese “plameňov” sa tak stretne s krajanom Adamom Ružičkom, ktorý podpísal rovnakú zmluvu.

Devätnásťročný center má za sebou vydarenú sezónu v tíme Sioux City Musketeers v USHL, počas ktorej nazbieral v 46 dueloch 64 bodov (16+48). Pospíšil si zahral na prelome rokov aj na juniorských MS, v piatich dueloch zaznamenal dve asistencie. Calgary si ho vybralo v 4. kole draftu v roku 2018 z celkového 105. miesta.

Martin Pospíšil exkluzívne aj o témach, ktoré ho mimoriadne trápili začiatkom roka, po udalostiach na MS u20 v Kanade a jeho statuse. Tak, ako ho poznáme, otvorene a úprimne.

Ako veľmi vám pri drafte búchalo srdce a ako ste spali poslednú noc pred ohlásením vašej zmluvy?

Ak vám pravdu poviem, bol som u kamaráta na in-line hockey turnaji a draft som nejako nesledoval. Zrazu, keď som dostal hrozne veľa správ a hneď mi ako prvý telefonoval môj tréner a následne z Calgary, bol to neopísateľný pocit a prajem to každému hokejistovi.

Komu patrila vaša prvá myšlienka pri podpise zmluvy?

Rodičom, nikomu inému.

Rodičia, ktorí pre vás predpokladám robili v športovej kariére maximum, museli byť dojatí. Aká bola vaša prvá komunikácia po oznámení draftu?

Rodičia boli veľmi šťastní, ťažko sa to slovami opisuje.

Je draft vašim splneným snom alebo je to iba jeho začiatok?

Je to pre mňa veľká motivácia na začiatku kariéry.

Dokázali ste už teraz veľa, to najťažšie vás  ešte len v novom klube čaká. Čo to podľa vás bude konkrétne?

Ťažko povedať, nechajme sa prekvapiť cez leto.

Predpokladám, že po malej pauze budete musieť na rozdiel od už skúsených hokejistov NHL nastúpiť do prípravy už v lete. Ako to teda konkrétne bude s vami vyzerať nasledujúce mesiace? Kedy sa vraciate do Kanady?

Zatiaľ budem trénovať vo Zvolene a 17. júna by som mal ísť do Calgary.

Plánujete v lete aj nejakú dovolenku, alebo budete sa iba na Slovensku individuálne pripravovať ďalej?

Plánujem dve  dovolenky.

Ako vlastne vyzerá individuálna príprava hráča NHL na Slovensku? Čo všetko si musí dohodnúť, s kým a koľko do toho aj investovať?

Budem mať urobený a pripravený tréningový plán z Calgary, len si potrebujem zaplatiť trénera, ktorý bude pri mne. Ľad budem mať vo Zvolene, za čo vďačím pánovi trénerovi Šeligovi, že mi to umožnil.

Vraj pri takých mladých hráčoch na začiatku kariéry NHL je to stále ešte finančne v rukách jeho rodičov, je to pravda?

Myslím si, že to je už len a len v mojich rukách.

Raz, keď všetko dobre pôjde a zarobíte naozaj dosť peňazí, čo by ste z nich rodičom najradšej kúpili ako vďaku?

Môj sen je oznámiť rodičom, nech dajú v robote výpoveď a dať im do konca života dovolenku,  kde len budú chcieť. 🙂

Keď som minulé leto hovorila s Markom Daňom so smiechom spomínal, že najťažšie je pre neho v lete nepribrať z domácej maminej stravy, bude to problém aj pre vás?

Nie, v tomto problém nemám .

Plánujete do návratu do Kanady s Adamom Ružičkom niečo spoločné, alebo si posledné mesiace voľna budete užívať ešte každý zvlášť?

Ešte každý zvlášť.

Adama Ružičku vnímate v Calgary ako konkurenciu alebo priateľa, s ktorým budete spoločne bojovať o hlavný tím?

Adama beriem ako priateľa a dobrého kamaráta a budeme spoločne bojovať o hlavný team. Ak sa mu tam podarí dostať skôr, budem ho podporovať a fandiť mu.

V zahraničí ste už dlho. Čo si myslíte, prečo je slovenský hokej tam kde je? U18 už z hlavnej skupiny na MS vypadla…

Presne napíšem to, čo som napísal na FB pred par dňami. Stalo sa to najlepšie, čo sa nášmu hokeju mohlo stať, aby si zodpovední uvedomili, že práve kvôli nim je slovenský hokej na kolenách… #Timetowakeup

Myslíte si, že by ste boli tam kde ste, keby ste ostali na Slovensku v mládežníckych projektoch? Má podľa vás taký hokejista vôbec šancu sa dostať do NHL?

Myslím si,  že ak by som zostal, tak skončím s hokejom, to vám otvorene poviem. To, akí ľudia sú pri slovenskom hokeji nie je normálne. Aj na základe toho som odišiel zo Slovenska, lebo rodičia nevideli na Slovensku žiadnu perspektívu v hokeji. Každý má určite šancu, ale z projektu máte strašne malú pravdepodobnosť.

Prečo nám podľa vás najlepších hokejistov musí vychovávať zahraničie, keďže sme to kedysi vedeli sami?

Ťažko vám odpoviem na túto otázku, keďže som vtedy ešte nežil. Môžem povedať len to, že ten systém bol iný a vtedy už do prípraviek prišlo 150 detí, dnes príde do jednej prípravky 15 a to už je prvý problém a potom … hlavne podmienky na trénovanie.

Nepoznáme sa osobne, Dalito vás osobne oslovilo až pri tomto rozhovore. Vnímali ste podporu, ktorú ste cez portál Dalito dostali v januári po zverejnení vášho statusu?

Áno, vnímal som to a som za to veľmi vďačný.

Od vášho statusu a Fafráka po MS U20 prešli štyri mesiace. Vďaka nim sa aj v slovenskom hokeji začali prijímať nejaké zmeny. Ako ich vnímate? 

Áno, niekde som to zachytil, že s otvorenou kritikou je koniec. Je mi už z toho na smiech, ale dúfam, že aspoň budú tých ľudí viac kontrolovať. Pán Šatan mi nevedel po tom incidente, ako generálny manažér a ako chlap zavolať a spýtať sa ma, Martin, čo sa deje? Je nejaký problém? Vy si myslíte, že by to oni riešili, keby som napísal nejaký list na SZĽH? Ani by ho neotvorili, keby videli moje priezvisko.

Bude reprezentácia SR patriť naďalej medzi vaše priority?

Samozrejme, som hrdý Slovák! Milujem Slovensko, milujem Zvolen! Ale možno týmto mojim postojom som si už zavrel dvere do reprezentácie. Som úprimný a vravím pravdu, vravím veci tak, ako sú a niektorí ľudia to nechcú počuť !!!

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Adriana Hosťovecká: „Pospíšil s Fafrákom to všetko napísali a vôbec nebudem prekvapená, ak by to bolo inak aj v reprezentácii do 18 rokov či nižších ročníkoch.“