Najlepšie diéty roka 2023. Rebríček podľa vedcov

ilustračné foto: Larisa Blinova / Shutterstock.com

Koľkí z vás si dali záväzok, že tohto roku schudnete? Že sa zbavíte nechcených kíl? Asi veľa. Mám pre vás dobrú správu, žiadna drastická diéta nie je dobrá, čiže pozor na to a druhá dobrá – vedci sa opäť zhodli na najlepšom type stravovania, ak nechceme hovoriť slovo diéta – budeme hovoriť teda o strave.

Už viac ako mesiac máme rok 2023 a je veľmi pravdepodobné, že milióny ľudí si vysoko pravdepodobne povedalo, že tento rok bude rokom, kedy sa chcú definitívne zbaviť nechcených kíl, keďže chudnutie zvyčajne v prieskumoch novoročných predsavzatí pristane na jednom z popredných miest.

A práve adekvátne k tomu zverejnili vedci aj návod na výber najlepšieho plánu, keďže ako každý rok, aj tento, boli zverejnené výročné rebríčky najlepších diétnych plánov v US News & World Report.

V U.S. News & World Report  opätovne dali dokopy viac ako 30 odborníkov na výživu, lekárov a epidemiológov, ktorí  zaradili 24 diét do niekoľkých kategórií. Ich cieľom bolo nájsť dietetický plán, ktorý spĺňa všetky ich ciele. Od nájdenie najlepšej diéty na chudnutie, ktorú možno najjednoduchšie dodržiavať alebo plány na iné ciele, ako je lepší manažment cukrovky alebo srdcových chorôb. Tento rok pridali dve nové kategórie:

Najlepšie diéty pre zdravie kostí a kĺbov a Najlepšie diéty vhodné pre rodinu. V predchádzajúcich rokoch publikácia zoradila 40 diét.

„Každý rok sa sami seba pýtame, čo môžeme nabudúce urobiť lepšie alebo inak,“ hovorí Gretel Schueller, šéfredaktorka zdravia pre U.S. News & World Report. Keď publikácia tento rok získala spätnú väzbu od svojich odborníkov, mali okrem mnohých ďalších faktorov aj požiadavky na zváženie udržateľnosti stravovania a toho, či napríklad spĺňajú potreby zaneprázdnenej rodiny.

Stredomorská strava, ktorá kladie dôraz na čerstvé (nespracované) ovocie, zeleninu, olivový olej sa opäť dostala na prvé miesto ako celkovo najlepšia strava. Toto víťazstvo obhájila už šiesty rok po sebe.

Po stredomorskej strave sa o druhé miesto delili ďalší dvaja:

  • DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Ide o diétu, ktorá bojuje proti vysokému krvnému tlaku a kladie dôraz na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a nízkotučné mliečne výrobky.
  • Flexitariánska diéta, ktorá sa zameriava na ovocie, zeleninu a iné zdravé potraviny, ale umožňuje aj príležitostné mäso.

Rovnako vedci zostavili aj rebríček v ďalších kategóriách.

Najlepšie diéty na chudnutie:

  • WW, predtým známa ako Weight Watchers, získala prvé miesto. Plán kladie dôraz nielen na chudnutie, ale aj na zdravšie stravovanie a pravidelnú aktivitu. Ide o  akýsi bodový program, ktorý prideľuje konkrétne body jedlám s denným bodovým rozpočtom.
  • Vyššie spomínaná diéta DASH získala rovnako aj v tejto kategórií druhé miesto.
  • Mayo Clinic Diet a tzv. TLC diéta sa delili o tretie miesto. Mayo Clinic Diet sa zameriava na príjem ovocia, zeleniny a celozrnnej stravy. Pomáha ľuďom zlepšiť ich stravovacie návyky. TLC diéta (Therapeutic Lifestyle Changes) sa zameriava na zeleninu, ovocie a zníženie hladiny cholesterolu.

Rovnako sa odborníci venovali aj najlepším diétam na chudnutie, podľa U.S. News & World Report , tí dali dokopy viac ako 30 odborníkov na výživu, lekárov a epidemiológov. Priatelia, stále však myslite na to, že riešením je celoživotná zmena, ktorá sa musí stať vašou cestou, nie drastické postupy.

Najlepšie diéty na rýchle chudnutie:

Keto diéta získala prvé miesto.

Je to diéta s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov, ktorej cieľom je dosiahnuť chudnutie prostredníctvom spaľovania tukov.

Štyria ďalší sa delili o druhé miesto:

Atkins, diéta vytvorená kardiológom Robertom Atkinsom, ktorá začína s veľmi malým množstvom sacharidov a potom odporúča postupne jesť viac, kým sa nedosiahne cieľ chudnutia.

Nutrisystem, komerčný program, ktorý zahŕňa balené jedlá a zameriava sa na potraviny s vysokým obsahom bielkovín a nízkym glykemickým indexom na stabilizáciu hladiny cukru v krvi

Optavia, plán zameraný na nízkosacharidové, nízkokalorické potraviny a vrátane obohatených náhrad jedla

SlimFast Diet, plán kokteilov, smoothies a tyčiniek, ktoré nahradia dve z troch jedál denne

Záver témy patrí najlepším diétam pre celkové zdravé stravovanie. Tu sa odborníci zhodli na tomto poradí:

Stredomorská diéta

DASH

Flexitariánske stravovanie.

Najlepšie diéty zdravé pre srdce:

DASH

Stredomorská diéta

Na treťom mieste sa umiestnili Flexitariánska diéta a Ornish-ova diéta. Tzv. Ornish Diet sa zameriava na rastlinné a plnohodnotné potraviny a obmedzuje živočíšne produkty. Odporúča každodenné cvičenie a znižovanie stresu.

Najlepšie diéty pre diabetes:

DASH

Stredomorská diéta

Flexitariánska diéta.

Najlepšie diéty pre zdravie kostí a kĺbov:

DASH a Mediteránska strava sú na prvom mieste, za nimi nasleduje flexitariánska strava.

A máme záver rozsiahlej témy o rôznych spôsoboch stravovania sa. Vedci, odborníci na výživu a lekári sa každoročne stretávajú, aby sa zhodli aká strava-diéta je pre naše zdravie najlepšia.

Táto kategória mala až troch víťazov: flexitariánska, stredomorská a TLC diéta.

Medzi najlepšie rastlinné diéty boli zaradené stredomorská, flexitariánska a diéta MIND. Diéta MIND kombinuje DASH a stredomorskú diétu a zameriava sa na potraviny „zdravé pre mozog“.

Ako najjednoduchšie diéty boli označené flexitariánska a TLC diéta. Obe remizovali na prvom mieste, a hneď za nimi nasledovali opäť s  remízou DASH a mediteránska stravou.

Pri výbere víťazov sa zvažovali rôzne faktory, ako napríklad to, či diéta zahŕňa všetky skupiny potravín, aké ľahké je ju dodržiavať, či ju možno prispôsobiť tak, aby vyhovovala kultúrnym a osobným preferenciám a či obsahuje aj reálny časový plán na chudnutie.

Samantha Cassetty, odborníčka na výživu, skonštatovala: „To, čo nám napovedajú závery je, že najlepšia strava je celkovo aj najlepšia pre rôzne ochorenia.” Poukázala na to, že mediteránske stravovanie, teda diéta číslo jedna, taktiež získala vysoké hodnotenia v oblasti cukrovky, zdravia srdca a zdravia kostí a kĺbov.

Pre spotrebiteľov, ktorí sa snažia schudnúť zdôraznila: „Ak vidíte rýchly úbytok hmotnosti, mala by to byť tzv. červená vlajka. Zdravá strava na chudnutie je taká, ktorú si môžete udržať.”

Rada, pri ktorej sa zhodli skoro všetci odborníci:

„Uvedomte si, že žiadna diéta nie je vhodná pre každého. Pri zvažovaní, ktorý plán zvoliť, je vhodné myslieť dlhodobo. Čokoľvek si vyberieme a musí z dlhodobého hľadiska fungovať,“ hovoria experti.

Spotrebitelia by mali zvážiť výdavky, čas prípravy jedla a aj to, či strava zodpovedá ich životnému štýlu. V ideálnom prípade najlepšia diéta „vás naučí inteligentne pripravovať jedlo a ako robiť zdravé rozhodnutia, umožňuje flexibilitu byť spoločenský a jesť so skupinami, či už s rodinou alebo priateľmi.

Za mňa ostáva iba nasledovné. Ak si všimnete, čo je základom víťazných diét, niet k tomu čo dodať. Snáď iba moje obľúbené otázky. Koľko kúskov ovocia ste dnes zjedli? Koľko porcií zeleniny? Koľko celozrnných výrobkov?

(Ak vás tento článok od odborníka zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)