Najprv aj ich zatvárali do štátnych karantén, potom označili za “štekajúce psy za plotom”, potom za utečencov a dnes ich prosia o pomoc

Dalito.sk/Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO)
DALITO -

Na jar ich nechceli bez deportácie do štátneho karanténneho tábora vpustiť do krajiny, potom aj zdravotníkov na hraniciach označil premiér Matovič za “štekajúce psy za plotom” a naposledy aj ich 18. októbra v Novinách TV JOJ, hneď po TK vlády premiér Matovič na otázku redaktorky  Barbory Jánošovej, či zvládneme pri plošnom testovaní otestovať také veľké množstvo ľudí označil za utečencov:

„Nevieme to odhadnúť. Napríklad máme približne 200 tisíc utečencov, ktorí zo Slovenska utiekli, ktorí nenašli dobré miesto na život na Slovensku. Tých musíme odrátať,“ koniec citátu Igora Matoviča (OĽaNO).

Po šiestich dňoch ich minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prosí o pomoc a slovenským zdravotníkom a lekárom adresoval výzvu. Dalito.sk ju uvádza v plnom znení.

Výzva lekárom a sestrám v zahraničí

Vedenie ministerstva zdravotníctva vyzýva lekárov, sestry a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorí pôsobia v zahraničí, aby sa v súčasnej krízovej situácii dočasne vrátili a pomohli pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti doma na Slovensku. 

„Nachádzame sa v časoch a situácii, ktorej slovenské zdravotníctvo ešte nečelilo. Naším prvoradým cieľom je ochrániť zdravie a životy občanov Slovenska. Prosím preto slovenských zdravotníkov v zahraničí, aby prišli pomôcť do svojej vlasti v starostlivosti o pacientov s COVID-19 v našej krajine. Vaša pomoc Slovensku je teraz mimoriadne potrebná,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

„Vyzývame najmä lekárov anestéziológov, intenzivistov, sestry, ktoré sú špecialistky v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť, aby prišli pomôcť pri starostlivosti o pacientov,“ doplnil Peter Stachura, štátny tajomník MZ SR.

„V prípade, ak lekári či sestry získali doklady o vzdelaní v zahraničí v rámci Európskej únie, zrealizujeme urýchlené uznávanie kvalifikácií,“ dodala štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková.  

Zdravotníci v zahraničí môžu ministerstvo zdravotníctva kontaktovať na adrese navratdomov@health.gov.sk alebo vyplnením Dotazníka pre lekárov pracujúcich v EÚ.

Uviedlo pre Dalito.sk tlačové oddelenie MZ SR.

Na jar boli na hraniciach aj anestéziológia, intenzivisti, aj sestry, ktoré sú špecialistky v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť.