Norge Covid denník: Keď si úroveň politiky a informácie užívate

Dalito.sk/Nórsko, Oslo/foto: archív LT

Radšej nemyslím na to, že tento raj, čo tu prežívam aj počas pandémie, sa raz skončí. Že sa budem musieť vrátiť tam, kde mám už rok takmer pocit, že sa mi sníva. A pekný sen to teda nie je. A už vôbec nie o Slovensku, v ktorom sa oplatí žiť…

Tak vám možno prídu vhod informácie z krajiny, ktorej sa vláda aj počas pandémie teší najväčšej podpore od roku 2006, odkedy v Nórsku merajú dôveru politických strán. Nórskej vláde, aj keď nie je moja, aj vzhľadom na dosiahnuté výsledky v boji s pandémiou, plne dôverujem a užívam si všetko, čo sa z médií ku mne dostane, a ktorým verí väčšina miestnej populácie.

Viem, že už to nebude trvať dlho a opäť sa na mňa bude valiť ten slovenský amaterizmus, diletantstvo až posadnutosť nielen vládnej zmeny, ktorá evidentne už dopadá aj  ľudské životy. Keď sa vrátim, bude to asi, akoby mi niekto celou silou buchol baseballovou pálkou po hlave. Poslednú tlačovú konferenciu vlády a jej premiéra som totiž videla ešte 9. decembra 2020. Odvtedy sa pred ňou skrývam tak, ako som sľúbila. Ďáááááááleeekóóó za hranicami v príčetnej krajine, ktorú hodnotami, charakterom a príčetnosťou nielen politikov nedobehnú ešte ani tri generácie na Slovensku. To je snáď už po roku pandémie doma každému, aspoň trochu príčetnému, jasné.

Takže čo dnes Nórsko trápi? Na prvý pohľad nič. Celé týždne si tu užívam život, akoby tu Covid a jeho mutácie ani neboli. Fakt. Pripomínajú mi ho len rúška v obchodoch a MHD. Dodnes som ale nezistila, prečo ich nenosia všetci. A to je asi všetko.

Aha, ešte tie odstupy, podľa okresov meter až dva a dezinfekcia, ktorej je toľko a všade, že mám pocit, že už pláva aj v slaných aj sladkých Fjordoch. Veď už aj moja 1,5 ročná vnučka sa k dezinfekcii doťahuje sama napriek tomu, že jej pokožku a zdravie ohrozuje. A tak si tu deti malé aj väčšie žijú svoj bezstarostný život aj s Covidom, pekne podľa odporúčaní odborníkov a samozrejme, že chodia do školy. A epidemiológovia sa tešia, že výskum dokázal minimálny prenos koronavírusu na dospelých. Ak tu naozaj niekto niečo celý ten čas dodržiava na 100%, tak sú to stále jednoznačne odstupy.

Takže čo najnovšie v Nórsku? Čo tu politikov a ľudí trápi?

Nový prieskum ukázal, že 74 % Nórov sa chce dať zaočkovať proti korone.

Nórsko diskutuje o tom, či je jeho systém, založený na dôvere v ľud, ešte funkčný. Napriek novým pandemickým opatreniam totiž naposledy 42% cestujúcich prišlo bez Covid testu a nenechalo sa na hraniciach ani otestovať. Obce a mestá teraz vyrazili na náhodné kontrolu, či tak urobili dodatočne.  

Nórsky zdravotný ústav naďalej trvá na tom, napriek výhradám zdravotníkov, že prví  budú voči Covid-19 očkovaní iba najzraniteľnejší, teda chorí a seniori. Zdravotníci stále čakajú.

Nórsko žiada o solidaritu pri vakcínach proti Covid-19. Trvá na tom, aby chudobné krajiny mali rovnaký prístup k vakcínam ako bohaté.

Národný inštitút verejného zdravia (FHI) sa domnieva, že možný zákaz vychádzania by mohol porušovať ľudské práva. Opozícia odmieta takýto vládny návrh. Namiesto toho uprednostňuje lepšiu kontrolu hraníc. Podľa ďalšieho prieskumu,  68% respondentov nepovažuje protiepidemické opatrenia za prísne.

Vláda vyzvala obyvateľov, aby si neplánovali zahraničné cesty počas veľkej noci. Štyria z desiatich Nórov chcú letnú dovolenku v zahraničí.

Nová štúdia naznačuje, že ľudia infikovaní koronavírusom môžu byť imunní voči vírusu najmenej osem mesiacov. Štúdiu publikoval renomovaný časopis Science.

V dôsledku pandémie prepustili v Nórsku asi 60 000 ľudí. A tak vláda prepúšťanie skomplikuje zamestnávateľom až na rok.

Rast cien v Nórsku bol v roku 2020 najnižší za posledných osem rokov.

Nórska polícia vycestuje do Grécka, aby overila preukazy Sýrčanov prichádzajúcich do Nórska. V septembri totiž vláda rozhodla o prijatí 50 žiadateľov o azyl z Grécka prostredníctvom takzvaného presídlenia.

Šéf nórskeho a najbohatšieho fondu na svete (pre budúce generácie) s obavou oznámil, že v budúcich rokoch už nebude tak výrazne narastať ako doteraz. (viete ten, čo roky nevykrádajú, ale zveľaďujú)

Čoskoro za nezákonné vyhlásia tie nové domy, ktoré nebudú mať nabíjanie elektromobilov.

Profesor práva na príklade Donalda Trumpa upozornil, že Nórsko nemá prijaté žiadne pravidlá na odvolanie premiéra, ktorý odmieta odstúpiť.

A tak si tu žijú. V Nórsku je to jednoducho tak, inak…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)