Novinárka mala sex počas reportáže. Redakcia aj rodina ju podržali

Dalito.sk/ilustračné foto: SarahRichterArt

Dánska rozhlasová novinárka si pri výrobe reportáže z otvorenia swingers klubu neďaleko Kodane vyskúšala sex z neznámym. 26 ročná Louise Fischerová bola po uvoľnení pandemických opatrení v krajine vyrábať v klube reportáž, ktorú aj so súhlasom editora odvysielala.

Upozornil na to magazin.aktualne.cz, ktorý uviedol, že redaktorka sa nechala strhnúť atmosférou miesta a návštevníka klubu priamo pri sexe aj vyspovedala.  

Rozhlasová reportáž vyvolal v Dánsku debatu (nie o ženských právach), či mladá redaktorka prekročila alebo neprekročila hranice novinárskej etiky. Podľa novinárky väčšina označila reportáž za pozitívnu a ju za odvážnu. Za reportérku Rádia 4 sa postavilo i vedenie rádia a pochválilo ju, že je skvelé, že sa reportáže snaží spracovať iným spôsobom. Autorka uviedla, že netradičnú výrobu reportáže jej uľahčil aj fakt, že nemá priateľa a jej rodičom prišla reportáž vtipná a doma sa na nej zasmiali.

Rozmýšľam, čo by podobná reportáž vyvolala na Slovensku. Akoby sa miešali cunami odsudzovania aj tlieskania. Akoby moralisti novinárku pokrytecky odsúdili na doživotie a pritom niekde v hĺbke duše jej zážitok závideli, alebo naopak, voľnomyšlienkari by ju chváli, pritom v reálnom živote by do takého podniku nikdy nevstúpili.  

Rozmýšľam, čo by sa po takejto prežitej reportáži rozohralo u nás a kto by sa označil za toho správneho rozhodnúť, či to etické bolo alebo nie. Neschvaľujem, neodsudzujem, len som sa zamyslela v čase, keď na Slovensku pribúdajú oznamy o zákaze vstupu zaočkovaných do kaviarní, reštaurácií, právnickej firmy a podobne. Aj preto sa mi už vlastne všeobecne nechce posudzovať jedno a ani druhé. Človek predsa nemusí vždy a za každých okolností mať na všetko názor. Ja si redaktorku hodnotiť, hľadať hranicu morálky a etiky či súdiť naozaj netrúfam…

Jedno viem však určite. Kým tí najmenej šťastní kdesi v srdci a vo východnej časti Európy moralizujú a odsudzujú všetko a všetkých kdesi smerom na západ a severnejšie, v Škandinávii si ďalej žijú najšťastnejšie životy aj vďaka mimoriadne rozvinutej demokracii, kde asi lepšie vedia, čo to znamená „ži a nechaj žiť“. Jasne o tom hovoria aj dáta. Najšťastnejšou krajinou sveta sa v poslednom rebríčku zostavenom pre OSN už po štvrtýkrát stalo Fínsko. Za ním nasleduje práve Dánsko, Švajčiarsko, Island, Holandsko a Nórsko. Možno aj preto, že v jednej z takýchto krajín sa aj pri neštandardnej výrobe reportáže dokáže za zamestnankyňu a dcéru postaviť nielen zamestnávateľ, ale najmä rodina. To ma totiž z celého článku zaujalo najviac.

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)