Odvážna sonda do samého srdca továrne na sny, Hollywoodu

Áno, kedysi bol hviezdou najväčšieho kasového trháka sezóny, ktorý bez námahy zarobil 220 miliónov dolárov z distribučných teritórií rozprestierajúcich sa „od Tuscaloo až po Timbuktu“. Do Carreyho finančných zásob z tohto zisku pritieklo tridsaťpäť percent. Úspech bol o to sladší, že dokonca aj  podľa jeho vlastného hodnotenia film nepatril medzi jeho najlepšie: čím väčšia beztrestnosť, tým bližšie k Bohu.

Toto je Jim Carrey. A kniha Spomienky a dezinformácie.

Hoci sa hlavná postava nazýva Jim Carrey, nejde o autobiografiu v pravom zmysle slova.
Ide o román, v ktorom sa prelína skutočnosť s fikciou, je to sonda do samého srdca továrne na sny – Hollywoodu, s jej krvilačnými agentmi a ľahkovážnymi celebritami, no predovšetkým odvážna reflexia privilégií, priateľstva, lásky, závislosti od slávy a hľadania zmyslu života.

Na začiatku príbehu sa úspešná filmová hviezda Jim Carrey, multimilionár topiaci sa v bohatstve, nachádza v stave hlbokej depresie. Cíti sa osamelý, zúfalo túži po láske, má strach zo smrti aj z toho, že upadne do zabudnutia. Skúšal už všeličo, ale nič nedokáže rozptýliť oblak prázdnoty a nudy, ktorý mu visí nad hlavou…

Jimovo detstvo bolo poznačené finančnými problémami milovaného otca Percyho, až sa rodina nakoniec ocitla v chudobe. Úpadok rodiny mal neblahý vplyv na zdravie jeho matky Kathleen, a to až to takej miery, že bola presvedčená, že čoskoro umrie.

„Lekári vravia, že môj mozog odchádza neuveriteľnou rýchlosťou!“ vyhlásila raz pri rodinnej večeri a tie slová vyvolali v malom Jimovi hrôzu. Bál sa, že jedného dňa sa vráti zo školy a nájde mamu ležať na zemi bez mozgu. Lekári jej predpísali kodeín a Nembutal. Stala sa závislou od liekov proti bolesti ako mnoho ďalších. Aby matku rozveselil, predvádzal jej svoje prvé komické scénky. Ako sedemročný, chudý ako palica, vbehol do jej spálne v trenírkach a predstieral, že je útočiaca modlivka nábožná. Vykrúcal hlavu nabok a cvakal kliešťami, čo matku rozosmialo a aspoň na chvíľu zabudla na svoje utrpenie, ktoré sa časom zhoršovalo.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)