Otvorený list I. Matovičovi od informatika: „Nie som ani repatriant, prišelec, navrátilec, pliaga ani pes za plotom, som Peter Svoreň, rovnaký občan ako Vy.“

dalito.sk/Mimoriadne opatrenia na hraniciach SR/foto: Polícia SR
DALITO -

Vážený p. premiér Matovič,

vo Vašej terminológii som repatriant, prišelec, navrátilec, pliaga, pes za plotom… V tej mojej som plnoprávny občan Slovenskej republiky, ktorý v zahraničí pracuje aj v prospech Slovenska. Rád by som Vám opísal môj príbeh, na konci ktorého chcem zistiť svoj skutočný status. Aký mám teda status?

Momentálne som spolu s manželkou už tretí mesiac v zahraničí. Vyslal ma sem môj zamestnávateľ – slovenská firma, ktorá rozbieha biznis v Českej republike. Mám tu rozbehnúť novú pobočku našej spoločnosti. Do Prahy som spolu s manželkou odcestoval koncom februára 2020.  

Odchádzali sme ako občania EÚ, ktorí sa mohli bez problémov pohybovať po obidvoch krajinách a kedykoľvek navštíviť svoju rodinu alebo rodina nás. Na Slovensku máme dom, celú rodinu a 2 deti, ktoré študujú na vysokej škole. Obaja sú už dospelí, syn bude lekár a dcéra študuje ekonómiu v angličtine. Naše plány boli jednoduché – jeden víkend prídu do Prahy deti za nami, ďalší prídeme my domov.

Naposledy sa nám to podarilo 8.3.2020. Strávili sme víkend DOMA na Slovensku a bez veľkého lúčenia sme s kľudným svedomím odišli v nedeľu večer do Prahy s tým, že nás naše deti na ďalší víkend prídu navštíviť.

Pohreb otca cez videohovor

Bohužiaľ, nikoho z nás vtedy ani vo sne nenapadlo, že to bolo lúčenie na niekoľko mesiacov. Čo sa dialo ďalej máme všetci ešte veľmi dobre uložené v pamäti, takže nebudem to tu opisovať.

Aby toho ešte nebolo málo, 24. marca mi umrel otec. Keďže práve vtedy začínalo najviac naberať na sile koronavírusové šialenstvo, po overení na príslušných úradoch mi bolo oznámené, že ako občania SR sa síce môžeme vrátiť na Slovensko, ale nemôžeme sa zúčastniť pohrebu. Každý, s kým by sme sa stretli, by musel zostať v domácej karanténe spolu s nami, podotýkam – v domácej karanténe. Rozhodli sme sa teda neohroziť rodinu ani nikoho na Slovensku a pohrebu som sa zúčastnil cez videohovor. Neprajem Vám ani nikomu zažiť niečo podobné. Stále sme ale žili s pocitom, že keď sa rozhodneme, môžeme sa kedykoľvek slobodne vrátiť domov.

Nepriatelia štátu

Takto tomu bolo až do nástupu Vašej vlády. Neveriacky som sledoval správy a nariadenia, ktoré z nás behom krátkeho času urobili nepriateľov štátu. Zrazu sme sa stali nezodpovednými a nežiadúcimi občanmi, ktorí si majú rozmyslieť, či sa chcú vrátiť alebo zostať tam kde sú.

Chvíľu som ešte skúšal bojovať a vysvetľovať Vašim nabudeným prívržencom na  diskusných fórach, že my nie sme riziko, že tak ako všetky nariadenia a opatrenia dodržujeme v Českej republike, rovnako ich budeme dodržiavať aj na Slovensku. Na tejto strane barikády sa mohol ocitnúť hocikto z nás, a myslel som si, že uplatňovanie princípu kolektívnej viny v demokratickom členskom štáte  Európskej únie predsa nie je možné. Bezvýsledne.

Práve Vy, namiesto toho aby ste sa ako predstaviteľ všetkých občanov zastal našich práv, práve Vy ste ukázali prstom na všetkých občanov na druhej strane a hodili ste všetkých do jedného vreca. To je asi tak, ako keby som ja Vás teraz obvinil, že ste rovnako korupčný politik, ako akýkoľvek iný politik z predchádzajúcej vlády a priradil Vám bez akéhokoľvek dokazovania takýto status. Čo na tom, že to nie je pravda, ale mohla by byť, že? To Vám predsa stačí.

Pravda o „inteligentnej karanténe“

V týchto dňoch sme s napätím sledovali správy ohľadom „inteligentnej karantény“. Tešili sme sa, že snáď sa konečne rysuje možnosť, že sa dostaneme domov a nie do zberného tábora.

V čase, keď píšem tento článok je už známe, že termíny, ktoré ste Vy sám prezentoval neboli dodržané. Nezáleží na dôvode, ale záleží na tom, že Vy ako premiér ste sľúbil občanom niečo, čo ste nevedeli a nemohli splniť.

Samozrejme, hneď ste našli vinníka, zlé spoločnosti Google a Apple, ktoré včas nevydali aplikáciu eKaranténa.

Keďže som informatik, hneď po Vašom vyhlásení termínu som sa obával, že asi niečo nebude v poriadku, keďže každá z týchto dvoch spoločností má samostatný obchod s aplikáciami a rozdielnu schvaľovaciu politiku. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by Vám ktokoľvek z „fachu“ mohol sľúbiť, že 22. mája o 15:00 hod. bude eKaranténa dostupná v aplikačných obchodoch obidvoch spoločností, keďže jeden o druhom prakticky vôbec nevedia.

Jedine, že by ste ju mali schválenú už skôr. No a čuduj sa svete, v sobotu večer sa na FB objavil status „Domáca karanténa: spustená“. Vy už predsa na Apple a Google čakať nebudete, tak aspoň občania, ktorí majú Android a budú súhlasiť s tým, že si stiahnu neschválenú aplikáciu sa môžu pobrať domov, kde sa budú počas karantény fotiť a hlásiť. Samozrejme, kto nechce nemusí, môže ísť do zberného tábora.

Gratulujem p. premiér. Toľkú dôveru, ktorú ste vložil do rúk občanom, verím že Vám ju pri nasledujúcich voľbách oplatia.

Tak, aký status máme ako občania SR?

Mne, ale taká dôvera nestačí. Preto sa Vás pýtam p. premiér, aký status máme my, občania SR, ktorí chcú ísť normálne domov, trebárs na víkend, stretnúť sa so svojou rodinou, skontrolovať si svoj majetok a potom sa vrátiť znovu do práce? Občania, ktorí nechcú zostať na pleciach štátu, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť voči svojej rodine a voči svojej krajine?

Bolo by jednoduché zbaliť sa a odísť,  ale čo by bolo ďalej? Prosím, nechajte nás už žiť normálny život, nepovažujte nás za nepriateľov a začnite už konečne ľuďom veriť. Len dôveru je možné oplatiť dôverou. Preto Vás vyzývam, urobte všetko preto, aby ste zabezpečil pre občanov SR možnosť cestovať a pokojne pracovať.

Nie som totiž ani repatriant, prišelec, navrátilec, pliaga ani pes za plotom, som Peter Svoreň, rovnaký občan ako Vy.

12reakcií na Otvorený list I. Matovičovi od informatika: „Nie som ani repatriant, prišelec, navrátilec, pliaga ani pes za plotom, som Peter Svoreň, rovnaký občan ako Vy.“

 1. Je mi tiež z toho smutno, bol som som na Sk 38 dni v štátnej karanténe, možno aj vďaka ich pochybeniam.človek si myslel , že sa to tu zmeni , ale fakt som zhrozený z tohoto amaterizmu. asi fakt každý človek na slovensku si myslí , ktorý urobil pár chechtákov je najmúdrejší a može vládnuť a máme tu výsledok…… držím vám palce nech sa darí

  1. Niekto sa oháňa tým, že je Európan a občan taký ako všetci ostatní a zároveň odmieta dodržiavať pravidlá rovnaké pre všetkých.
   Peter Svoreň nabudúce rešpektujte a dodržiavajte pravidlá platné pre všetkých! Pokúste sa vo svojej nadutosti aspoň štipkou zostávajúcej mozgovej hmoty ktorá vám ešte zostala, myslieť na to, že nie ste na svete len vy a vaše problémy ale že sú tu aj iní ľudia, ich problémy, ich zdravie, ich životy a vy ako píšete občan EÚ nemáte žiadne, ale naozaj žiadne právo ohrozovať zdravie, životy druhých, stáť nad pravidlá.

   Rovnako vo vašom demagogickom článku ste nenapísali, že hranice uzavrelo aj Česko, dokonca výrazne prísnejšie ako SLovensko. Ale je všetkým jasné a zrejmé, že vy občan EÚ, bez najmenšieho zaváhania by ste neváhal šíriť infekčnú smrtelnú chorobu, lebo vy ste Peter Svoreň, NADčlovek!

   Práve kvôli psychopatom ako vy máme políciu, máme vojsko, aby vám jasne a dôrazne ukázali, kde je vaše miesto, keď už ste taký istý občan ako ktokoľvek iný. Plačkajte si, že aj na vás platili a platia rovnaké pravidlá ako na všetkých ostatných!

   Tento web je strašný dojáčik. Zbierka psychopatov vyplakávajúch nad svojim osudom, že sa svet netočí okolo nich a sú tu aj iní ľudia, majú tiež svoje práva. Bác, kopkajte nožičkami. Netočí sa vesmír okolo vás. Žlč, jed, zlo, nenávisť, to je tak jediné čo dokážete produkovať. Peter Svoreň, sebeckosť, egocentrizmus, samoľúbosť, bezcitnosť. Občan EÚ.

   1. Po nejakej dobe o týchto psychopatoch sa budú robiť diplomovky. Stráviť 2,5 mesiaca šírením nenávisti, zla, preukazovať maximálnu možnú mieru sebeckosti a to len kvôli tomu, že sú občania EÚ, oni žiadnych 6-14 dní na naše náklady v karanténe nebudú.

    Toto jedného dňa bude definícia idiotizmu.
    Tento web sa dostane do učebníc, ako miesto koncentrácie idiotov, ktorí štia proti vetru a vyrevujú, že sú obšťatí obšťatí a poukazujú na vinníkov, kto ich obšťal. To že sa obšťali sami, v ich obmedzenosti nedokážu pochopiť. Viac niet čo dodať.

 2. Vážený p. Svoreň, nie som volič OĽaNo, ale v tomto sa musím zastať opatrení, ktoré tu sú. Jedná sa o krízovú situáciu v globálnom merítku, kde idú všetky bežne zaužívané spoločenské normy bokom, bez ohľadu na situáciu. Jeden z najdôležitejších opatrení pri pandémii je zamedziť pohyb, aby sa vírus ďalej nerozširoval. Príjmite prosím moju úprimnú sústrasť, mrzí ma, že ste sa nemohli zúčastniť pohrebu Vášho otca. Taktiež som v minulosti stratil veľmi blízke osoby a mrzelo by ma, keby som sa nemohol zúčastniť na ich poslednej rozlúčke. Ale akceptoval by som to, pretože tu ide o globálny problém, ktorý si z Vášho otvoreného listu vôbec, ale vôbec neuvedomujete. Ja som sa k tomu postavil zodpovedne a radšej som počas celej tejto doby bol zatvorený doma a nenavštevoval som nikoho blízkeho, pretože tak ako Vy, tak aj ja a všetci na tejto planéte nemuseli mať žiadne príznaky choroby a mohli ju rozširovať bez ich vedomia ďalej. Takže odporúčam Vám nepozerať sa na svoje osobné záujmy ale skúsiť sa na to pozrieť zo širšieho spektra celkovej svetovej populácie a na nejaký čas proste radšej ostať sedieť doma, aj keď je to ťažké.

  1. Suhlasim s p. Miroslavom do bodky. Keby sa jednalo o jedinca snad by sa to nejako zariadilo ale ako by to vyzeralo ked by sa zacali hlasit dalsi??? Nastal by chaos a potom by sme pocuvali aku mame vladu ,, jeden moze a ten druhy nie “. Ja som tiez v zahranici a neviem kedy pridem domov.

  2. List je napisany ludsky a pokorne.
   Karantena mala zmysel v marci.
   V maji je situacia uplne inde.
   Dochadza k rozvolnovaniu opatreni v celej Europe.
   Aky zmysel ma teraz?
   O kolko su testovani prichadzajuci obcania rizikovejsi nez netestovani “domaci”?
   Prip. Aky je rozdiel medzi obcanom Sr, ktory sa vracia a tym, ktory sa vracia po 48 hodinach?

   1. Pamätáte si aký bol chaos v polovici marca, keď zrazu ohlásili 1-2 nakazených? Teraz tiež pribúdajú, ale ľudia sú už psychicky nastavení tak, že už sa to uvoľňuje, tak poďme teraz rovno skočiť všetci do bazéna, lebo aj Európa uvoľňuje pravidlá. Počet nakazených sa stále nezastavil. Situácia je rovnaká ako bola na začiatku, len v hlavách ľudí je už ta myseľ inak nastavená ako bola 15. marca

  3. Je koniec mája a ja stále po 6-tich dňoch trčim v štátnej karanténe. Do dnes mi nezobrali ani vzorky, to je tá zodpovednosť? Prechádzal som Nemecko, Rakúsko tam sa už nič nerobí a tu?

   1. Pán Svoreň, ja som skoro v podobnej situácii ako vy a na Slovensko som sa dostala tak, že mi stačila občanka SR a negatívny test, stačí si ho tu v ČR zaplatiť ako samoplátca aj s certifikátom a nie je dôvod na karanténu (keď máte po 8h. – toľko to trvalo – po testovaní negatívny test PCR). A návrat do ČR je povolený s tým istým testom, platí 72h pre ČR a k tomu som mala potvrdenie zamestnávateľa,že pracujem v ČR a prac.zmluvu.