Pomôcť životnému prostrediu môžete aj u vás doma

Dalito.sk/ilustračné foto: Maxx-Studio / Shutterstock
PR -

Ochrana životného prostredia a ekológia, to sú pojmy, ktoré nebyť celosvetovej pandémie a večných hádok politikov, boli by zrejme na titulke všetkých správ. Ľudstvo si (konečne) pri všemožných činnostiach začína uvedomovať potrebu skutočne chrániť naše životné prostredie a planétu.

Spotrebujte menej energií a produkujte menej odpadu

A prispieť svojim dielom môžete aj vy! A nemusíte sa hneď zadĺžiť kvôli kúpe elektromobilu, ktoré sú stále ešte celkom drahé. Môžete začať aj vo svojej domácnosti a úpravou svojho správania hlavne, čo sa nákupu nových vecí týka.

Nebojte sa, neznamená to, že namiesto štýlového dizajnového nábytku budete musieť mať stôl, či sedenie z paliet ako to vidieť na terasách niektorých podnikov. Môžete sa ale napríklad snažiť čo najefektívnejšie využívať energie a minimalizovať tvorbu odpadu.

Nevykurujte aj vonkajšok

Spomenuli sme šetrenie energií. Nie, nemusíte v zime sedieť doma v bundách, či používať elektrické spotrebiče len hodinu denne. Energie sa dajú šetriť aj „pasívnejším“ spôsobom.

Ak sa náhodou chystáte investovať do nových okien, vyberte si také, ktoré budú mať tie najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Áno, určite to nebudú tie najlacnejšie, ale na účtoch za kúrenie uvidíte, že vyššia investícia sa vám vráti. A nižšia spotreba energií znamená ekologickejšiu domácnosť.

Niečo sa pokazilo? Tak hor sa do obchodu… počkať, najskôr do opravy

Nielen privysoká spotreba, ale aj produkcia odpadu predstavujú záťaž pre životné prostredie. Obzvlášť ak je to odpad, ktorého produkcii sa dá zabrániť, treba však len chcieť. Zoberte si napríklad to množstvo elektroodpadu, ktoré často zbytočne produkujeme.

Ak chceme pomôcť životnému prostrediu, jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je snaha o maximalizovanie používania elektrických spotrebičov. Ako? Ich opravou. Nemusíte predsa pri prvom náznaku problémov kupovať napríklad novú práčku.

Skúste si najskôr zavolať opravára. Možno zistíte, že stačí vymeniť napríklad ložisko a tá vaša bude ďalších niekoľko rokov bez problémov fungovať. A nepomôžete len prírode. Nové ložisko do práčky stojí pár eur, čo je zlomok ceny novej (aj lacnejšej) práčky.