Právo na život po slovensky

Dalito.sk/Očkovanie seniorov v Žiline/foto: FNsP Žilina

Kým mladého Šeligu (Za ľudí), kedysi Za slušné Slovensko, s véčkom slobody na prstoch očkovali pred kamerami proti Covid-19 aj s jeho politickými kolegami, pozerali sa na to najstarší a najchorľavejší ľudia, ktorí dodnes nie sú ani v DSS zaočkovaní. Mladý povedal, stalo sa. Ok, verila som, že túto zásadnú amorálnu chybu oľutoval a ponaučia sa aj ďalší.

Keď som 15. januára odchádzala zo Škandinávie, podľa veku a diagnóz čakali na svoje poradie politici aj členovia kráľovských rodín. Všetci, dokonca aj lekári a učitelia, ktorým nórska vláda a odborníci jasne odkázali, že to čo sa v krajine deje, je len a len preto, že nemocnice zapĺňajú pre covid najchorľavejší a najstarší, teda najzraniteľnejší. Že všetky pandemické opatrenia sú kvôli nim, aby ich zachránili. Jasne to dokazujú dáta z celého sveta. Až do môjho odchodu sa s nimi ani nebavili, prečo by to mal byť zdravý lekár alebo učiteľ. Neskôr spustili prieskumy mienky a dát. Taká je vysoká latka morálky v Nórsku aj napriek chybám, ktoré robia aj tam. Viem, že to drvivá väčšina na Slovensku nepochopí. Ale aj to je dôvod, prečo sa slovenská väčšina odmieta porovnávať s najlepšími na svete. Lebo latka morálky je v Škandinávii nastavená tak vysoko, že našinec to nevie ani vstrebať, nieto ešte pochopiť.

Očkovanie aj mladých učiteľov v BB:foto: FNsP BB

Stále snívam o tom, že aj Slovensko sa raz medzi také krajiny zaradí. Sledovať dnes, ako už nie sú pre politikov najdôležitejší najzraniteľnejší ma však bolí až v končekoch vlasov. Vážený vedec z Harvardu svetu oznámil, že človek je jediný druh, ktorý dokáže naplánovať vraždu svojho tyrana. Český psychiater ho podporil v tom, že každý človek dokáže zabiť. Každý.

Spomenula som si na to pri štátom neustálom prekopávaní prioritných skupín očkovania proti covid. Najzraniteľnejší síce ostávajú hore, ale reálne sa tempo ich očkovania neposúva, dokonca ich predbiehajú až mám z toho husiu kožu. Vy nie? Dnes sú už dôležitejší všetci v rezorte školstva, od upratovačiek a školníkov všetkého, čo má v štatúte uvedené „pedagogika a vzdelávanie“ až po rektorov univerzít. Dokonca aj jazykové školy. A minister zdravotníctva oznámil, že zoznam opäť prekopú, lebo predavačky. A potom kto? Potom právo na život dostanú možno vodiči MHD, štátni úradníci, poštári…? Neviem ako to bude pokračovať, ale začínam mať z toho des.

Slovensko môže dodnes len hádať, akoby sa uvoľnili nemocnice, keby sme zaočkovali naozaj najprv tých, kvôli ktorým sa život v krajine zastavil takmer pred rokom, ale dodnes drvivo umierajú nielen v nemocniciach.

Ak už evidentne nie sú najzraniteľnejší chudáci, ktorí paralyzujú nemocnice,  načo to všetko, ten šialený rok, bolo vlastne dobré? Ako je možné, že je dnes zaočkovaná mladá zdravá učiteľka skôr ako zraniteľný klient DSS? Lebo sa bojí a má sa vrátiť do školy? Naozaj je už dnes strach viac ako právo a šanca na život? Skončíme pri debate, ktorá sa už dnes šíri po internete, že vakcínu by mali podávať iba ľuďom do 40 rokov, lebo inak je to zbytočné?  Toto je pravá tvár aj môjho Slovenska, ktoré napriek svetovým dôkazom, ešte aj odsúva dostupnosť vakcín pre ľudí nad 55 rokov? Aj MZ ČR oznámilo, že účinnosť vakcíny AstraZeneca je už po 1. dávke u osôb nad 65 rokov 94%. Nové dáta predstavil Riadiaci výbor EÚ pre nákup vakcín. Pre porovnanie, u vakcíny Pfizer je to 85% Do toho vedci odkazujú aj na Slovensko: „Vakcína nechráni pred covid, ale pred smrťou na covid!“

O prednostnom očkovaní pedagógov uvažujú aj v Českej republike. Zásadné podmienky sú: Vek nad 55 rokov, alebo učiteľ musí reálne učiť, teda nie dištančne, alebo učí v maturitných alebo deviatych ročníkoch. Vláda ČR na to vyčlenila vakcíny AstraZeneca. V ČR sú ľudia pod 30 rokov zaočkovaní, len ak pracujú v PRAVEJ prvej línii v zdravotníctve.

Ako počínanie slovenských politikov „kto má prednosť v práve na život“ vyhodnotí budúcnosť? Osobne okrem morálnych hodnôt verím stále aj v zodpovednosť a spravodlivosť. Aj advokát už upozornil, že, nielen minister školstva, ktorý už chce zaočkovaným umožniť normálny život, kráča po veľmi tenkom ľade. Pretože, ak na Slovensku platí ešte Ústava SR, strach je opäť na Slovensku viac ako ľudský život. A to bolo trestné aj v ďalekej minulosti.   

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)