Prečo je dobré nájsť si cez leto čas aj na pobyt v horách

Dalito.sk/ilustračné foto: Halfpoint / Shutterstock.com
PR -

Leto je zvyčajne obdobím dovoleniek pri mori. Veď kde inde sa účinne schladiť ak nie práve v mori? Vieme kde. Čo takto zavítať na hory? Áno, na horské slnko je síce potrebné dávať si pozor (rovnako ako na slnko pri mori), ale stále je pobyt v horách osviežujúci (minimálne v porovnaní s páľavou betónových džunglí, v ktorých bývame).

Benefity čistejšieho vzduchu nie sú vôbec zanedbateľné

Ak sme vás navnadili a už si prezeráte ponuku letných pobytov pre dvoch v horách, môžeme vám zatiaľ aspoň zhrnúť niekoľko pozitívnych účinkov, ktoré má pobyt v horách na náš organizmus. A rozhodne je z čoho vyberať.

Vzduch v zalesnenom horskom prostredí obsahuje viac kyslíka, ako ten, ktorý dýchame v našich mestách. Takýto vzduch čistí pľúca, zlepšuje okysličenie krvi a pozitívne vplýva na náladu človeka. Nehovoriac o tom, že náladu zlepší sám o sebe fakt, že niekam „vypadneme“ od stresu a každodenných starostí.

Oddýchnuť si môžu aj vaše oči

Nielen od stresu a starostí, ale aj od obrazoviek môžeme v horách uniknúť. Pre oči to bude vítaný oddych, hlavne ak v práci trávite čas za počítačom. Pre deti je to zase skvelá prevencia voči možnému rozvinutiu krátkozrakosti. Samozrejme, je dobré mať v batohoch s potlačou, ktoré si beriete na hory, pribalené mobilné telefóny pre prípad núdze, ale mimo toho ich používať nemusíte.

A keďže pohyb v horách by predsa nebol kompletný bez nejakej (aspoň menšej) túry, môžete si k pozitívnym účinkom pobytu v horách pridať aj všetky pozitívne účinky pohybu ako takého. Od zlepšenia kondície po prevenciu voči vysokému krvnému tlaku.

A extra bonus pre pánov: vedeli ste, že pohyb (nielen) v prírode môže mať za následok, že už nebudete potrebovať účinné lieky na erekciu? Zvyšuje totiž tvorbu testosterónu, ktorý je dôležitý pre to, aby ste si mohli intímne chvíle so svojou partnerkou náležite užiť.