Prejdite na automatický kotol. S peletami sa nespálite

Ekologicky spracovaný odpad z rúšok na energetické pelety/foto: UNIZA
PR -

Mnoho domácností malo pred zimou obavy, kam až sa vyšplhajú náklady na kúrenie. Plyn a elektrina majú za sebou dramatické obdobie, a preto zdraželi aj ostatné palivá. Vedeli ste, že moderné kotly na tuhé palivo majú menšiu spotrebu? Vďaka tomu môžete za kúrenie ušetriť.

Technológie a konštrukčné prvky sa stále vyvíjajú a dnes vyrobené kotly dosahujú lepšie výsledky než kedykoľvek predtým. Dôkazom sú napríklad kotly na peletky, ktoré sú čoraz obľúbenejšie nielen u našich susedov, ale aj na Slovensku.

Pelety v porovnaní s drevom

Drevené pelety predstavujú obnoviteľný zdroj energie. Vyrábajú sa drevených pilín, ktoré sú pod tlakom lisované do tvaru malých valčekov. Nenájdete v nich žiadne lepidlá ani chemikálie. Na rozdiel od dreva sa s peletkami lepšie manipuluje a hneď po nákupe ich môžete použiť na kúrenie. Žiadne štiepanie, ukladanie alebo vysychanie na optimálnu vlhkosť.

Automatický kotol pracuje za vás

Hlavnú výhodu peliet znásobí automatický peletový kotol. „Len čo naplníte násypku kotla palivom, máte na niekoľko dní pokoj. Kotol kúri, dopĺňa si palivo a sám reguluje teplotu,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, ktorá vyrába peletové kotly už 25 rokov. 

Kúrenie bez starostí

Ako dlho nemusíte ísť do kotolne? To záleží na niekoľkých faktoroch – hlavne veľkosti násypky, výkone a teplote, ktorú chcete mať doma. Priemerné kotly na peletky potrebujú dosypať zásobník raz za tri dni, môže to však byť pokojne aj týždeň v bezobslužnom režime.

Pelety majú vysokú výhrevnosť a pri vysokej účinnosti kotla ich navyše spotrebujete menej. Ak je účinnosť kotla nad 90 %, nedochádza k takmer žiadnym stratám energie. „To je veľký rozdiel oproti tomu, keď máte doma starší kotol na drevo alebo uhlie. Ten môže mať aj 25-percentnú stratu, a preto musíte viac a častejšie prikladať,“ dopĺňa Ing. Roman Boczek z OPOP.

5 výhod automatického kotla na pelety

Riadiaca jednotka obsiahnutá v kotli ovláda celý chod a reguluje kúrenie podľa aktuálnych podmienok. To výrazne zjednodušuje obsluhu a zvyšuje komfort kúrenia.

  1. Optimálne množstvo paliva

Palivo, ktoré nasypete do zásobníka, sa na rošt horáka dopĺňa samočinne pomocou slimákového podávača. Kotol porovnáva požadovanú a aktuálnu teplotu a podľa toho plynule prikladá ideálne množstvo paliva.

  • Žiadne zbytočné vyhasnutie

Na rozdiel od človeka, kotol presne vie, kedy potrebuje priložiť ďalšie pelety a jednoducho si ich dopraví. Keď máte starší kotol s ručným prikladaním, musíte sami strážiť čas a množstvo paliva, ktoré vložíte. Stáva sa, že kotol preplníte, alebo vám, naopak, oheň vyhasne. To sa s automatickou prevádzkou nikdy nestane.

  • Požadovaná teplota aj v noci

Odborníci na energetiku sa zhodujú, že vychladnutie stien spôsobuje zbytočné straty. Nechať dom cez noc vychladnúť a potom ho znovu zohrievať na pôvodnú teplotu môže byť neefektívne. Kotol na pelety jednoducho nastavíte, aby temperoval na požadovanú teplotu, aj keď spíte alebo nie ste doma.

  • Vzdialené ovládanie cez aplikáciu

Moderné peletové kotly sa dajú pripojiť na domácu Wi-Fi sieť a potom ich môžete ovládať aj na diaľku odkiaľkoľvek. V dostupnej aplikácii môžete meniť požadovanú teplotu alebo kontrolovať priebeh kúrenia.

  • S ohľadom na zmeny počasia

Automatický kotol môžete prepojiť so snímačom vonkajšej teploty. Vďaka tomu sa intenzita kúreniaupravuje podľa aktuálneho počasia, a keď sa vonku náhle oteplí, ušetríte za zbytočné kúrenie.