Pri prechádzke na golfovom ihrisku môžete prísť o život

Dalito.sk/Linksové golfové ihrisko/foto: Dalito.sk

Pred pandémiou koronavírusu mnohí utekajú do prírody. Tešia sa z každého nádychu čerstvého vzduchu bez rúška. Mnohí sa snažia spoznávať miesta, na ktoré doteraz možno nemali čas alebo sa im z iného dôvodu vyhýbali.

Aj preto dnes častejšie ako kedykoľvek predtým vidieť po golfových ihriskách prechádzať tých, ktorí sa tam doteraz neodvážili. Je pre nich zaujímavé sa na hráčov golfu pozrieť aj z blízka a možno pochopiť o čom tento šport je. Má to však vážny problém. Takáto nielen jesenná prechádzka sa môže skončiť obrovskou tragédiou.

Golf je nádherný šport, ale aj mimoriadne nebezpečný, preto je naozaj správne, aby ste na to mysleli vždy, keď vstupujete do golfového areálu aj ako turisti.

Smrť na ihrisku

Základom golfu je totiž bezpečnosť. Možno mnohí ani len netušia, že kynetická rýchlosť golfovej loptičky v kombinácii aj s neprávnym smerom je rovnaká smrteľná zbraň ako výstrel z pištole, alebo padajúci kameň z výšky napríklad na hlavu. Dôkazom toho je množstvo smrteľných zranení po celom svete, či s doživotnými následkami na zdraví.

Nie je tomu tak dávno, čo svet obleteli správy o veľkom nešťastí, keď golfová loptička nešťastne zabila dievčatko z Utahu. Zraneniam podľahla po tom, ako ju do hlavy zasiahla golfová loptička, ktorú odpálil jej otec. 

Na Floride zasa zabila loptička zamestnanca ihriska, ktorý pod stromom vytrhával burinu. Podobné nešťastia sa dejú po celom svete. Mnohé z nich sa končia aj doživotným poškodením zdravia.

Napríklad v roku 2018 prišla diváčka na slávnom golfovom turnaji o oko. Organizátori prestížneho golfového Ryder Cupu jej prisľúbili pomoc, pretože počas podujatia vo Francúzsku prišla o zrak v pravom oku po nešťastnom zásahu loptičkou.

Hrozba 300 km/h aj viac

Vstup na súkromné golfové ihriská nie je zakázaný len z toho dôvodu, že by ich členovia a majitelia sa len chceli vyčleniť od ostatných. Hlavným dôvodom je, že „turisti“, ktorí nepoznajú golfové pravidlá sa vystavujú vážnemu ohrozeniu života a zdravia. Ak majiteľ ihriska vstup do areálu nehráčom zakáže, zbavuje sa aj zodpovednosti za prípadne škody na zdraví.

Sú však aj také ihriská, ktoré majú vo svojom okolí množstvo lesných turistických cestičiek, či priamo cez ihrisko spojovaciu vedľajšiu cestu pre autá. Mnohí nehrajúci amatéri ich využívajú na prechádzku, dokonca aj s kočiarmi bez toho, že by tušili, do akého nebezpečenstva vstupujú. Často prechádzkovým tempom tlačia kočiare s malými deťmi, ktoré sa nechcenej rane nemajú ako vyhnúť.

Golfová loptička, ak letí naozaj rovno, čo je pri amatérskych hráčoch viac nepravdepodobné, má dolet aj 300 metrov. Loptička je z tvrdého materiálu. Má gumové jadro obmotané vláknom a jeho povrchovú vrstvu tvorí veľmi tvrdý smalt. Tým, že obsahuje malé jamky po jej odpale ešte viac získava na rýchlosti a rotácii, čím letí ešte ďalej aj vyššie. Pritom však dosahuje rýchlosť aj viac ako 300 km/h. Zatiaľ najrýchlejšej golfovej loptičke sveta namerali v roku 2013 rýchlosť 349.38 km/h.

Najdlhší zapísaný odpal golfovej loptičky v histórii má v roku 1974 64 ročný Mike Austin. Zahral ho na turnaji Las Vegas. Meral presne 412 metrov. Pomohol mu vtedy aj vietor o rýchlosti 55 km/h. To len pre prípad, ak by mal niekto pocit, že však golfista „je ďaleko“.

Turisti na ihrisku

Turista si povie, však si dám pozor. Problém je však v tom, že golfista-amatér takmer vždy plánuje a chce, aby loptička po údere letela rovno, vysoko a čo najďalej. Je však bežné, že miesto dokonalo naplánovaného úderu letí nečakane doprava, doľava, nízko či len 60 metrov. Jej rýchlosť však môže stále dosahovať 300 km/h. Aj samotný hráč si musí dávať veľký pozor kam letí, pretože sú situácie, kedy je najnebezpečnejší pre seba práve on sám. Loptička sa totiž môže odraziť nielen od stromu, alebo aj kameňa či plotu a tak chytiť spätný chod a plnou silou sa vrátiť späť a udrieť do samotného hráča.

Na každom golfovom ihrisku po celom svete platia prísne golfové bezpečnostné pravidlá. Ani tie však nemusia vždy zafungovať. Známy je aj prípad zo Slovenska, kedy pri hre prišiel o oko samotný hráč-lekár. Žiadne odškodné na ujme na zdraví mu však súd nepriznal, pretože nedodržal pravidlá hry. A to bol hráč, ktorý ich samozrejme ovládal, inak by ho na ihrisko hrať ani nepustili.

Základné pravidlá prežitia

Preto, ak budete prechádzať cez golfové ihrisko, skúste si pozrieť aspoň najzákladnejšie pravidlá bezpečnosti pri golfe, aby ste takúto „prechádzku“ vôbec prežili bez ujmy na zdraví.  

Najlepšie čo môžete urobiť je, že cez golfové ihrisko nikdy nebudete prechádzať len tak a už vôbec si ho nevyberiete ako miesto prechádzky. Ak to inak nejde, nezabúdajte na základné pravidlá bezpečnosti:

  1. Pri vstupe do golfového areálu sledujte z každej strany, či hráč na ihrisku neodpaľuje loptičku aj keď sa od vás nachádza aj viac ako 200 metrov.
  2. Zastanem tak, aby som sa čo najviac vyhol predpokladanej dráhe loptičky, najlepšie aj desiatky metrov napravo či naľavo od jej predpokladanej dráhy.
  3. Ak som od hráča desiatky metrov, nikdy nezastanem tak, aby som ostal v zornom uhle hráča. Vždy stojím za hráčom.
  4. Celý čas sledujem loptičku, môže sa totiž stať, že sa odrazí, čím môže skončiť aj za hráčom golfu, nielen vpredu, ako si niekto mylne myslí.
  5. Nikdy cez golfové ihrisko neprechádzam prechádzkovým krokom. Ak cesta či chodník pretína ešte aj golfovú fairway (dráha jamky s nízko strihanou trávou medzi odpaliskom a jamkoviskom), opustím ju čo najskôr. Nikdy totiž neviete kedy a z ktorej strany letí loptička.
  6. Na ihrisku sa nerozpráva aj z toho dôvodu, že život mi má zachrániť aj výkrik golfového hráča FORE! (fór!), ktorý podľa celosvetových pravidiel oznamuje nekontrolovane letiacu golfovú loptičku. Ide o varovný výkrik, používaný na celom svete, ktorý varuje všetkých na ihrisku, že sa k nemu po odpale blíži loptička a mohlo by dôjsť k zraneniu. V takom momente si buď okamžite čupnem a zakryjem si hlavu rukami, alebo sa schovám za čokoľvek, čo môže stlmiť náraz loptičky.
  7. Nikdy sa nespoliehajte na vaše oči, že nikoho na ihrisku nevidíte. Ide o veľký omyl. Každý hráč na ihrisku má presne určený čas na hru a rozdiel medzi jednotlivými golfovými flightami (skupina hráčov, ktorí hrajú spolu, obvykle dvoj- až štvorčlenná) býva každých sedem minút. To znamená, že pri dokonalých profesionáloch vás minimálne každých sedem minút na golfovom ihrisku ohrozuje minimálne jedna letiaca loptička. Okrem toho, nikdy neviete, kde sa ktorý hráč nachádza, lebo mu tam práve dopadla loptička.
  8. Nikdy nestojte v blízkosti hráča, ktorý si s golfovou palicou len skúša švih bez loptičky. K vážnemu úrazu môže dôjsť aj bez nej. Iba cvičným zásahom golfových palíc, ktoré sú vyrábané z nesmierne tvrdého špeciálneho materiálu, alebo jednoducho, keď sa palica vyšmykne z rúk.    
  9. Ak vás golfista úplnou náhodou spozoruje, často preruší hru a požiada vás, aby ste zastali alebo rýchlo prešli. To však znamená, že sa máte presunúť do bezpečia čo najrýchlejšie, nie prechádzkovým krokom, keďže každá minúta sa pripočítava k hre golfistu, ktorý má na celé ihrisko presne stanovený čas, kedy ho musí dohrať.

Ak ako turista dodržíte aspoň tieto úplne základné princípy bezpečnosti pri golfe, mali by ste prežiť. Nezabúdajte však, že smrteľné úrazy či s doživotnými následkami na zdraví sú dodnes bežné aj u divákov počas golfových turnajov najlepších profesionálnych hráčov sveta.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)