Prvá pomoc s očami cez víkend: Zabudnite na mastičky a kvapky v chladničke

Dalito.sk/ilustračné foto: zdroj: Ikar
DALITO -

  • Ochorenie viečok môže naznačovať aj iné ochorenia,
  • o krémoch otvorených viac ako mesiac,
  • čo pri domácej liečbe nepomáha.  

Poznajú to mnohí. Očné krémy alebo kvapky, ktoré nestihli spotrebovať, si v lepšom prípade odložia do chladničky na horšie časy. Len málokto si uvedomuje, aké to môže byť nebezpečné. Alebo si poranené viečka liečia čímkoľvek po ruke. Pritom často to zdravotný problém ešte prehĺbi. MUDr. Ivana  Majtán zo špecializovanej oftalmologickej ambulancie v Bratislave aj o tom, ako si poradiť, ak sa nám problémy s očami začali práve počas víkendu.  

Je sobota ráno, človek sa zobudí, zo zvyku si pretrie viečka a od bolesti zvýskne. Zrazu má pocit, že ich má posiate chrastami alebo ekzémom, akoby si viečka porezať okrajom papiera. Čo sa mohlo stať?

Pravdepodobne bol človek pred tým vystavený nejakému škodlivému vplyvu, alergénu a cez noc to mohlo viac prepuknúť. Vytvorili sa chrasty a ranným pretrením sa obnažila citlivá koža. Najčastejšie je to vyvolané alergénmi v prostredí, prípadne pri zníženej imunite alebo hygiene. U žien sa to najčastejšie stáva pri zmene kozmetiky, napríklad  krémov, líčidiel a pod…

Môže za to aj zmena kozmetiky?

V mojej praxi sa tiež niekedy stáva, že pacientka používa dlhé roky tú istú značku alebo krém a objavia sa tieto ťažkosti. Predpokladám, že to môže byť zmenou nejakej látky v produkte, prípadne novou šaržou. Prípadne takéto ťažkosti sú aj ako nežiaduci účinok pri liečbe niektorými kvapkami na zelený zákal, ako alergická reakcia.

Ako sa takéto ochorenie diagnostikuje, ak ani na prvý pohľad človek v zrkadle nezbadá čo mu je a oči ako také nemá ani začervenané, či hnisavé? Jednoducho ho „bolia len viečka“.

Väčšina týchto pacientov ako prvé navštívi očného lekára, ten len na základe vonkajších znakov, čo býva najčastejšie začervenaná koža, na povrchu šupinu, určí diagnózu a liečbu. Pri opakovaných ťažkostiach to je už multiodborový problém. Pacienta odošle dermatológovi a alergiológovi, aby zistili príčinu vzniku ťažkostí.

Musí v takom prípade človek navštíviť oftalmológa za každých okolnosti?

Väčšinou sa pacienti zľaknú a hneď navštívia očného lekára so slovami „veď ide predsa o oči a zrak“. Je to pochopiteľné, i keď liečba je v tej chvíli viac menej symptomatická. Predpisujeme kortikoidy na ústup ťažkostí, až následne sa pátra po príčine vzniku.

Niekomu sa to stane cez víkend. Doma nemá žiadne liečivo vhodné na liečbu očí, tak si akoby popraskané viečka mastí kozmetickým krémom určeným čisto na viečka. Stačí to?

Na preklenutie obdobia víkendu krémy s mastným základom by mohli stačiť. Treba sa však vyvarovať kontaktu priamo s okom, lebo si tak spôsobíme vážnejšie komplikácie.

Neakútny problém s viečkami, ktorý sa môže prejavovať aj roky akoby malilinkým ekzémom na viečkach, môže naznačovať čo? Môže človek počkať dlhšiu dobu, či sa problém nevyrieši prirodzene?

Ako som už vyššie spomínala, ak sa problém opakuje a trvá dlhšie, treba navštíviť odborníka, aby sa zistil tzv. kameň problému. Riešiť to multiodborovo, aby sa za tým neskrývalo nejaké celkové ochorenie, ktorého prvým prejavom môže byť aj takýto malý zápal na viečkach.

Pomôže napríklad už voľnopredajný krém z lekárne. Po niekoľkých dňoch pravidelného natierania sa problém vytratí. Stačí to, alebo by mal pacient predsa len navštíviť odborníka?

Voľnopredajné mastičky špeciálne na oči s označením ophthalmo na začiatok stačia. Môže to byť iba jednorazová precitlivenosť na niečo z prostredia. Ak sa tento problém opakuje, tak je vhodné navštíviť odborníka, aby sa rozhodlo akým smerom sa uberať a čo ďalej vyšetriť.

Na Slovensku sú veľmi obľúbené najmä rôzne framykoinové prípravky, ktoré nám ostanú aj po iných zápaloch očí. Nie je to bez odbornej diagnostiky nebezpečné?

Myslím si, že väčšina očných lekárov sa zhodneme, že mastičky a kvapky, ktoré sú otvorené dlhšie ako jeden mesiac by sa nemali používať. Na druhej strane však rozumiem tomu, že niektorí ľudia ich majú doma a je to prvá pomoc, po ktorej siahnu. Ja osobne z toho nie som nadšená, ale keď to použijú jednorazovo a následne vyhľadajú odborníka, tak je to akceptovateľné.

V lekárni ako prvú pomoc odporúčajú aj termálnu vodu na hydratáciu tváre. Má to pri problémoch s očami zmysel?

Myslím si, že toto by bola skôr otázka na dermatológa. Z môjho pohľadu to v akútnej fáze veľmi nepomôže. Suchá koža potrebuje premastiť a liečiť.

Prípadne ponúknu voľnopredajné kvapky na suché oko…

Záleží, kde na viečku je problém. Ak je okraji medzi mihalnicami začervenaný a šupinatý, môže sa jednať o blepharitídu, čo je zápal okraja viečok a žliazok, ktoré sa tam nachádzajú. Vtedy ako prevencia umelé slzy sú na mieste. Ak je suchá a začervenaná kože vyššie na viečku, tak efekt umelých sĺz je nijaký.

Človek pri probléme, najmä cez víkend, siahne doma po čomkoľvek. Nie je to nebezpečné?

Jedna vec je, že ak sme už prekonali nejaké očné ochorenie, prípadne nám ostali kvapky po niekom v rodine, ktorý prekonal očné ochorenie, tak sa môžeme opätovne infikovať a môže to byť vážnejšie. Ďalšia vec je, že kvapky a mastičky po exspirácii už nemajú svoju účinnosť ako pred tým. Prípadne prevládne nejaká iná zložka v danom liečive a oko poškodí ešte viac. Najčastejšie môže poškodiť rohovku a to patrí k závažnejším stavom.

Kozmetické firmy sa často predbiehajú v rôznych výrobných technológiách špeciálne na viečka. Patria medzi najdrahšie. Naozaj to má význam alebo stačí overený „rodinný krém“?

„Rodinný krém“ podľa mňa na tieto ochorenia neexistuje. Nie nadarmo sa vytvárajú mastičky a krémy špeciálne na očné okolie. Koža je tu najtenšia. Ale všetky majú napísané, že nemôžu prísť do kontaktu priamo s okom. Ja preto pacientom odporúčam niektoré očné mastičky, ktoré si môžu v takýchto prípadoch namazať na očné viečka, ale nič sa nestane ak sa im dostane priamo do oka. Neštípu v oku, ani ho nijakým spôsobom nepoškodia. Najlepšiu skúsenosť mám s očnou masťou, ktorá je primárne určená na liečbu suchého oka. Obsahuje vitamín A a má veľmi dobrý efekt. Potvrdili mi to aj pacienti  s častými problémami so suchou a začervenanou kožou na viečkach.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)