Recept s príbehom: Jednoduché a dokonalé mušle na víne, syre, kari… bez mora

Dalito.sk/Mušle na víne. Recept sa dá jednoducho obmieňať. V Monaku ho dotiahli do dokonalosti, keď do vývaru pridajú napríklad syr roquefort. To je vám lahôdka!/foto: Dalito.sk

V minulom živote som určite žila niekde pri mori. Predstava bohatej šľachtičnej mi je prijateľnejšia, takže si predstavujem, ako mi každý deň na stôl nosili uvarené slávky na víne, s kari alebo v syrovej omáčke. Ako ich zajedám hranolkami, ktoré však v tom čase asi nepoznali.

Každý rok si musím namočiť nohy do mora. Chodíme aj po horách, ale leto bez mora akoby som vymazala z môjho životného kalendára. A musím mať pri tom mori aj mušle na víne s hranolkami. Niekde v reštaurácii, z ktorej vidím na more, kde vám na stôl len tak prehodia obrus s malými bielymi a červenými kockami, prinesú veľký kopec mušlí a ešte väčší hranoliek. A k tomu karafu domáceho ružového vína. Dokážem sa s tými mušľami hrať celé hodiny, posledné hranolky vymáčam v ich vývare a všetko pomaličky lahodne zapíjam poctivým vínkom. To je moja predstava ideálneho leta.

Keď sme ešte za socializmu dovolenkovali v Bulharsku, otec nám mušle lovil rovno v mori. Opekali sme si ich priamo na pláži na kameňoch, na ktorý položil plech, pod ktorým zakúril. Mušle na žeravom plechu len tak poskakovali. Ako sa postupne otvárali, rodičia ich pokvapkali citrónom a okamžite končili v našich žalúdkoch.

Raz som bola na dovolenke, kde v rezorte mušle neponúkali. Obsluha bola však taká ochotná, že mi ich špeciálne varili na požiadanie tak dlho, až to jeden večer šéfkuchár nevydržal a na vlastné oči sa musel presvedčiť, kto toľko mušlí dokáže pojedať každý deň. Vraj to zatiaľ zažil iba u Španielov (dovtedy som si myslela, že je to vychýrené francúzske jedlo) a ostal veľmi prekvapený, že tie všetky misy nosia jednej útlej Slovenke.

Ak dovolenku nestíhame, pre tento aj gastronomický zážitok som ochotná sadnúť do auta, cestovať jedenásť hodín, aby som si na druhý deň vychutnala na pobreží túto neopakovateľnú atmosféru v lete aj v zime a do 48 hodín byť zasa doma. Zážitková gastronómia je naozaj moje druhé ja.

Občas to tak život zariadi, že sa nedá ani jedno a ani druhé. Vtedy zbehnem do obchodu a kúpim si mušle sama. A uvarím si ich podľa toho, čo mi moja chladnička ponúka. Tieto posledné boli vraj výnimočné! Manžel o nich rozprával ešte dlho do noci.

Neviem, či takto ako ja varia mušle aj Španieli či Francúzi. Chutili však prevelice. A to som ich zjedla už tony po celom svete.

SUROVINY:

Vrecúško mušlí slávky jedlej

Všetky ingrediencie už podľa chuti a fantázie:

2dcl bieleho vína

Paprika

Väčšia paradajka

2 koreň petržlenu

Hlavička cesnaku

2 mladá cibuľka (aj stará)

Čerstvá malá feferónka

Viazanička čerstvého petržlenu

Hrsť jedlých kvetov (kapucínky)

Mleté čierne korenie

hranolky

voda

citróny

POSTUP:

Mušle opláchneme a ak treba aj očistíme. Zo zatvorených mušlí by totiž nemali visieť akési riasy, pripomínajúce zhluk krátkych vlasov. Nožíkom to ide ľahko.

Do väčšieho hrnca dáme na plátky nakrájaný cesnak, nadrobno papriku, paradajku, korene petržlenu, feferónku, pridáme hrsť celých kvetov a trochu čierneho korenia.

Zalejeme vodou s vínom tak, aby po pridaní mušlí voda nevyvierala z hrnca.

Nemala som veľký hrniec, takže som to varila v dvoch menších naraz/foto: Dalito.sk

Tesne pred zovretím pridáme do vývaru mušle a necháme ich vrieť asi 20 minút. Uvarené sú vtedy, ak sú otvorené. Tie, ktoré sa už neotvoria sa ani neotvoria a patria do koša. Inak môžete na toalete presedieť celý nasledujúci deň.

Keď sporák vypnete, nechajte mušle ešte na variči, pridajte do nich nadrobno posekanú petržlenovú vňať a na pár minút ich prikryte, aby jedinečná vôňa vňate prešla celým vývarom.

Medzitým si pripravte hranolky, aby ste mušle mohli rovno podávať aj s nimi. Takto to jedia vo Francúzsku aj Španielsku. Mušle bez hranoliek vraj nie sú to pravé „orechové“.

Mušle už potom iba stačí precediť cez sitko a ešte teplé podávať. Každú mušľu si tesne pred hltom nezabudnite ešte pokvapkať citrónom. Niekde citrón pridávajú ešte jemne pokrájaný aj s kôrou rovno do vývaru.

RADA:

  1. Recept sa dá jednoducho obmieňať. V Monaku ho dotiahli do dokonalosti, kde do vývaru pridajú napríklad syr roquefort. To je vám lahôdka!
  2. Nikdy nejedzte mušľu, ktorá sa neotvorila. Raz som sa na takej ulakomila a na druhý deň sme po ceste domov stáli na takmer každom diaľničnom „panel plate“. Za bežných okolností nám cesta z Francúzska trvá do 12 hodín, vtedy 24.

    Vtipné parkovanie pre ženy v Taliansku. Možno aj pre tie, ktorých po ceste “dobehla” mušľa/foto: Dalito.sk

  3. Ak si chcete chuť mušlí vychutnať do dokonalosti, zabudnite na príbor. Ako prvú si dajte najväčšiu, aby ste jej lastúru potom mohli použiť ako akúsi pinzetu. Keď sa vám pery budú dotýkať lastúry, v ktorej špičke bude zaštipnuté mäsko z mušle či hranolka, neuveriteľne to rovno vo vašej kuchyni podtrhne chuť prímorskej dokonalosti aj bez mora.
  4. Vývar, ktorý ostane nevylievam. Okrem toho, že úžasne chutí aj uvarená zelenina, osobne ho nechám vychladiť a zamrazím pre „horšie časy“. Niet totiž nad domáci „rybací“ vývar.
  5. Až dovčera som netušila, že ešte predávajú hranolky iba do fritézy. Takže tie moje (nemala som olej) som v rúre pri 220 stupňoch Celzia piekla takmer hodinu a pol.

Recept od nutričného terapeuta: Najlepšia aj najzdravšia kôprová omáčka akú som jedla