Recept s príbehom: Najlepší jahodový džem na svete, vraj dokonalý

Dalito.sk/Dokonalý domáci jahodový džem/foto: LT

Mala som takmer 45 rokov, keď som si povedala dosť a potrebovala životný reštart. Nevedela som čo chcem robiť ďalej, vedela som len, že na danom mieste nevydržím už ani minútu. Rozhodnutie dozrievalo posledné dva roky a čakala som už iba na poslednú kvapku. Až prišiel deň a minúta, keď som sa doslova otočila na opätku, do pol hodiny zbalila celú kanceláriu aj s kvetmi a odišla.

Neľutujem dodnes, aj keď ešte nedávno boli chvíle, keď som sa na pár sekúnd zamyslela, či som urobila naozaj dobre, keďže ako zamestnanec som nemala zďaleka problémy, ktoré som ako podnikateľka spoznala a ako živnostníčka prežívam dodnes. Dnes viem, že som urobila správnu vec napriek tomu, že je to oveľa oveľa ťažšie, ako si „len“ raz do mesiaca ísť pre výplatnú pásku.

Snívala som o tom, ako si konečne po dlhých rokoch oddýchnem, ako načerpám nové vnemy a skúsenosti, ako sa pozriem reálnemu životu do očí mimo kamery a hlavne, hlavne aspoň pol roka nebudem robiť vôbec nič, len rozmýšľať nad nesmrteľnosťou chrústa.

Keď stíchli všetky zvedavé telefonáty ľudí, prečo som odišla a ktorých som už odvtedy viac ako 6 rokov nepočula, zrazu som sa pristihla, ako celé hodiny a keď píšem celé hodiny, tak celé dni a hodiny, stojím vo svojej kuchyni a do zblbnutia varím džemy.  Od rána do noci napriek tomu, že bol október alebo február, teda dávno po zaváracej sezóne. Jahody som si zohnala aj tak. Jednu som hodila do prosecca a už som varila do rána aj na Valentína.

Priblblo som pozerala do tých hrncov s exotickým ovocím či jahodami aj na varechu, ako sa dookola točia, až mi varecha jedného dňa vypadla z ruky, lebo som ju už necítila.

V rámci psychohygieny som uvarila toľko lekvárov, že ich rozdávali ešte aj na tlačových konferenciách, na vianočných večierkoch, dostali ich aj výhercovia ankety Hovorca roka. Nepoznám takmer nikoho, kto poznal mňa, aby lekvár, džem či sirup S láskou od Lucinky nemal doma.

Prišlo aj na charitatívny predaj a moje džemy podporili nielen choré deti, ale aj opustených psov, mačky a podobne. Celé mesiace mi počas jazdy v aute hrkotali sklenené fľaše z džemami, ktoré som rozvážala po celom Slovensku na golfové turnaje ako ceny, či na charitu.

Zrazu som sa začala báť samej seba, či sa nakoniec nerútim do mega podnikania a neskončí na stole britskej panovníčky Alžbety, hneď vedľa citrónového džemu so šampanským, ktorý si necháva dovážať z domácej výroby z Moravy. Dodnes pred sebou vidím tú predstavu malých dvoch strieborných nádobiek s malou striebornou lyžičkou na prestretom kráľovskom stole, pekne vedľa seba žltý citrónový džem a môj jahodový s medovkou.  

Potom, ako som pokazila prvý ponorný mixér a varný panel ma manžel začať volať Forrest Gump, ktorý po Amerike nabehal 24 tisíc km, čo je dĺžka 590 maratónov, až zastal. Pýtal sa ma, či viem robiť niečo, že len tak trošku a že verí, že raz s tými džemami „zastanem“ aj ja. Kým som ich totiž varila, na varenie rodinného jedla sa už v našej domácnosti nenašlo miesto, tak musel oproti do reštaurácie, alebo si nechať jedlo doviezť (áno, milujeme ma práve takú, aká som).

Nakoniec som predsa len zastala aj ja. Trvalo mi to síce viac ako rok, ale zastala. Za ten čas ma však po krajine preslávil môj jahodový džem tak, že dodnes sa ma mnohí pýtajú, či sa k tomu ešte niekedy vrátim, pretože nielen oni, ale najmä deti ostali na mojich jahodových džemoch závislé. Dokonca som už varila aj také veľké balenia-fľaše, ktoré pôsobili skôr ako bandaska na naftu, ako na jahodový džem.

Možno raz, keď opäť budem cítiť, že potrebujem reštart a zamyslieť sa pri miešaní džemu ako ďalej.

Zatiaľ sa s vami podelím o recept na najlepší jahodový džem na Slovensku. Vraj ho môžem právom takto označiť. Skúšala som naozaj rôzne spôsoby, aj čisto len BIO, ale nikdy to nebolo ono.

Buď to nebolo to pravé jahodové, alebo sa to rýchlo pokazilo, alebo džem nemal tú nádhernú červenú farbu a ani konzistenciu.

SUROVINY

2 kg odstopkovaných jahôd, 2 Gelfix 1:1, cca 2,50 kg kryštálový cukor, 2,5 KL kyseliny citrónovej, zaváracie poháre, mäta alebo medovka-nemusí byť

POSTUP

1, Jahody umyjem, nechám odkvapkať a odstopkujem.

2, Nakrájam ich na menšie kúsky a vložím do hrnca z vyšším okrajom.

3, V malej miske si podľa návodu na obale pripravím dve balenia Gelfixu s cukrom, ktorý nasucho premiešam, aby sa spojili, zmes nasypem na jahody  a dobre premiešam.

Jahody už s Gelfixom stále miešame/foto: archív LT

4, Zvýšim teplotu varného panelu a za stáleho miešania privediem jahody do varu. Nezľaknite sa, jahody budú postupne púšťať šťavu, nesmú však prihorieť. Vrieť by mali asi jednu minútu.

5, Postupne do hrnca, najlepšie nie na jedno miesto, nasypem 2,30 kg kryštálového cukru a poctivo miešam ďalej. Nesmiete nič urýchliť a ani oklamať.  Opäť za stáleho miešania privediete jahody do varu.

6, Na záver pridám dve kávové lyžičky kyseliny citrónovej a premiešam.

7, Varný panel znížim na najnižšiu teplotu a lekvár čo najrýchlejšie nalievam do umytých fliaš. Používam iba závitové.

8, Asi na 10 minút ich otočím na závit hore dnom. Neskôr obrátim a nechám ešte pod dekou poriadne sterilizovať do druhého dňa. A hotovo.

RADA

Kamaráti mi hovorili, že milovali aj tie, do ktorých som pridala stonku mäty, či medovky. Priznám sa, že osobne som v tom rozdiel necítila, ale možno, ak si skúsite jahodový džem uvariť aj podľa tohto vylepšenia, nám dáte vedieť. Pred nalievaním do fliaš som však bylinky vybrala.  Ak na to zabudnete nič sa asi nestane, aj tak vám jahodový džem podľa tohto receptu nevydrží do zimy. Je totiž dokonalý!