Rozkvitnuté rána

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Tookapic

Úplne som na ňu zabudla. Na jej dokonalú chuť a vôňu a mimoriadnu atmosféru, ak si zalievanú kávu urobím ešte aj do „horčičáka“. Doma ho mám dodnes. Pohár z horčice. Musí mať viac ako 35 rokov. Už si ani nepamätám ako sa ku mne dostal. Možno od babičky.

Aj ja som podľahla moderným technológiách „Západu“. Dodnes si pamätám na svoj prvý nákup kávovaru v Rakúsku po Nežnej revolúcii. Tohto roku to bude asi 28 rokov s kávovarom. Presne toľko som vlastne nepila doma zalievanú kávu. Až epidémia koronavírusu a nútený pobyt mimo môjho domova mi opäť pripomenuli aká je fantastická. Nechcelo sa mi kupovať ďalší, keďže doma už kávovar mám. No a vďaka tomu si už takmer rok zalievam poctivého turka. Alebo manžel.

Ak vstane prvý, zatvorí dvere do kuchyne a zaleje mi ju s takou láskou ako to vie len on. Jej vôňu cítim až do postele. Často ma z nej vytiahne presne ako v reklame.

Keď si ju v horčičáku miešam, často sa mi vynorí detstvo. Alebo moje prvé zamestnanie v živote v Slovenskom rozhlase ešte vo výpočtovom stredisku. Už na chodbe som cítila, že všetky kolegyne sú už v kuchynke a začínajú pracovný deň.

Škoda, že aj mňa reklama zdevastovala natoľko, že som sa tejto domácej lahôdky vzdala tak rýchlo a na tak dlho. Neviem či som už tak ako asi všetci šialene uťahaná z nezvládnutej komunikácie a opatrení vlády, ale začínam sa tešiť už aj z takých maličkostí, až to vlastne nie je normálne. Napríklad z dobrého turka ráno.

Zalievaná káva je najlepšia, ak ju zalejete 30 až 60 sekúnd odstátou zovretou vodou. Najprv len tak, aby ste zaliali len čerstvo pomleté zrnká. Káva akoby rozkvitne. Po asi 30 sekundách dolejeme krúživými pohybmi zvyšok. Až vtedy sa uvoľní jej bohatá chuť. No a potom si už iba vyložíme nohy a ešte chvíľu relaxujeme. Lebo potom, potom sa už za počítačmi nezastavíme do noci.

Toto sú chvíle, ktoré v týchto najťažších časoch milujem. Voňavé rozkvitnuté rána pri dokonalo zaliatej káve s manželom. Milujem tie rána, keď ho už nemusím odprevádzať do kancelárie. Keď ostávame spolu už vlastne rok.  Je to paradox, ale máme za sebou pre nás vlastne najšťastnejší aj keď najnešťastnejší rok života. Ale dnes už stopercentne vieme, že spolu zvládneme všetko. VŠETKO!

A u vás doma ako? Ako začínate pracovný deň vy?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)