S Hegerom k lepším zajtrajškom. To nás máte za úplných hlupákov?

Poverený predseda vlády SR a poverený minister zdravotníctva aj poverený minister financií, bývalý poverený minister školstva a bývalý minister financií za OĽaNO Eduard Heger (Demokrati) /foto: Strana Demokrati

Sme na Slovensku. Všade inde by celý ten chaos a cirkus bol už dávno dôvod na deložovanie Hegera a celej poverenej vlády niekam ďaleko z dohľadu.

Prezidentka mala vymenovať úradnícku vládu v okamihu, keď Matovič s Hegerom presadili septembrový termín oneskorených predčasných volieb namiesto najbližšieho možného termínu. Teraz je už neskoro a vyžerieme si to až do septembra. A možno aj potom.

Toto je priam modelový obraz toho, čo sa tu deje už od začiatku. Poverený minister zdravotníctva Eduard Heger sa vyjadril, že Rázsochy budú financované z plánu obnovy. Lenže ministerstvo financií na čele s povereným ministrom Hegerom dalo zásadnú pripomienku, že Rázsochy treba vyradiť z plánu obnovy a peniaze presunúť do regionálnych zdravotníckych zariadení. Na to poverený minister financií Heger povedal, že on teda o takejto zásadnej pripomienke nevie.

Potom poverený premiér Heger zistil, že takáto pripomienka naozaj bola daná, a tak poverenému ministrovi financií Hegerovi odkázal, že takto teda nie, na čo poverený minister Heger vypočul povereného premiéra Hegera a zásadnú pripomienku stiahol.

Heger kontra Heger

Poverený minister financií Heger povedal, že to bola úradnícka chyba. Čo však všetkým možným povereného Hegera až tak veľmi netrápilo, pretože toho tajomného úradníka nijako neidentifikoval. A to by sa predsa len žiadalo, veď to bola takmer až sabotáž.

Potom však úradníci z úradu vlády (podriadení poverenému premiérovi Hegerovi) potvrdili, že ministerstvo financií (riadené povereným ministrom Hegerom) s nimi o vyradení Rázsoch z plánu obnovy rokovalo. O čom teda poverený premiér Heger zjavne netušil.

No a navyše zásadnú pripomienku nemôže podať len tak nejaký úradník, ale iba minister alebo štátny tajomník. Je možné, že to poverený Heger netuší, no ale on netuší všeličo. Takže žiadna úradnícka chyba, ale zásadná chyba priamo na úrovni riadenia ministerstva.

No dobre, už sa v tom strácame, toto je už priveľa aj na nás ťažko skúšaných.

Reči o akejsi úradníckej chybe nesedia, v skutočnosti to bol len spôsob, ako zakryť celý ten chaos a diletantstvo multifunkčného Hegera, ktorý nemá kontrolu nad rezortmi, ktorých riadením ho prezidentka poverila.

Kto je za to zodpovedný? Odpoveď by logicky mala byť, že ten, kto je poverený riadením vlády i dotknutých ministerstiev, teda poverený Heger.

Aha, takmer by sme zabudli, že poverený Heger povedal, že on tie ministerstvá predsa neriadi, ale, že ich riadia štátni tajomníci, lebo veď on je poverený premiér a tak voľajako. Takže, čo chceme od povereného ministra zdravotníctva Hegera a povereného ministra financií Hegera. Aby nebodaj riadil rezorty, ktorých riadením ho hlava štátu poverila?

Netušil, čo podpísal  

No áno, pani prezidentka to s tými povereniami trochu prestrelila. Ale vlastne môžeme byť radi, že poverený multifunkčný Heger je poverený len toľkými funkciami, veď nejaký čas bol poverený aj riadením ministerstva školstva, ktoré však tiež neriadil, no a potom tam našiel ideologicky vyhovujúcu náhradu. Lebo veď kto iný by bol vhodnejší než šéf katolíckych škôl, no nie?

Aby sme nezabudli. To všetko je ten istý Heger, ktorý ani nevedel, čo podpisuje, keď podpísal v memorande s lekármi aj klauzulu, ktorá môže poniektorých riaditeľov nemocníc poslať do basy kvôli nesplneným personálnym normatívom. Ešte sa aj otvorene priznal, že to nečítal. Ktovie, čo všetko takto popodpisoval, o čom ani netušíme.

Demokrat Heger

Tak a teraz nám niekdajšie preferenčne bezvýznamné Spolu, potom Modrá koalícia, ktorá vlastne koalíciou nebola, ale chcela byť aspoň modrá, čo tiež nebola, dnes teda Demokrati, aby to znelo lepšie, teda toto OĽaNO 2.0 nám dnes ponúka Hegera ako riešenie. Ako záchranu demokracie a slušnosti.

Lebo demokracia a slušnosť zvíťazí – odkazuje ten, kto po celý čas stál vedľa arogantného a vulgárneho Matoviča a ani slovom sa od jeho spôsobov nedištancoval. Celý čas asistoval pri celom tom festivale chaosu a Matovičovho diletantstva a politického i ľudského hulvátstva. A tým len rozširoval priestor akceptovania neslušnosti a šliapania po demokracii a demokratických pravidlách.

Aha a odkazuje to ten, čo je zodpovedný aj za dnešné obchádzanie demokratických pravidiel, keď de facto vládne návrhy predkladajú poslanci, čím sa poverená vláda vyhýba štandardnému legislatívnemu procesu. To nás máte za úplných hlupákov?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)