Slováci, na Austráliu zabudnite: „Aj tak neviem koho voliť, všetko je to jedna banda.“

Dalito.sk/foto: Dalito.sk

Keď sme išli s manželom voliť, myslela som na kolegyňu Marcelu, ktorej to zákon neumožnil, pretože ju preložili z jednej nemocnice do druhej, ktorá už nebola v mieste jej trvalého bydliska. Myslela som na ľudí, ktorí tak veľmi chceli ísť voliť svojich komunálnych zástupcov a nemohli.

Myslela som aj na priateľku, ktorá voľby totálne odignorovala a išla radšej na chalupu, na ktorej je inak každý víkend. Keď som jej to vytkla s tým, že ja som sa pre voľby otočila z Prahy a ona, ktorá to má pod nosom ide na chalupu reagovala: „Aj tak neviem koho voliť, všetko je to jedna banda.“

Keď sme pred volebnou miestnosťou vystupovali z auta, za nami parkoval starší pán s hadičkami s kyslíkom v nose. Opäť som si spomenula na priateľku, ktorá dokáže celé mesiace nadávať  aj na komunálnu politiku, ale v deň volieb išla radšej na chalupu, lebo veď mali prísť robotníci. A myslela som aj na Marcelku, ktorá tak voliť veľmi chcela, ale nemohla.

Za volebnou plentou som bola dlho. Manžel sa mi smial, že som zablokovala volebnú miestnosť. Tak som všetko stokrát skontrolovala, či idem označiť tie „moje“ mená, aby môj hlas nevyšiel nazmar.  Opäť som myslela na priateľku, ktorá sa na voľby absolútne vy….. Aj na Marcelku.

Dôvodov, prečo k voľbám  opäť neprišiel ani každý druhý oprávnený volič je niekoľko a nechce sa mi o nich rozpisovať. V každom prípade nechápem ani jeden. Nikdy v živote som žiadne voľby nevynechala, aj keď názor na politikov mám v podstate rovnaký, ako moja priateľka.  Napriek tomu som to nikdy neurobila a ani neurobím.

Účasť vo voľbách bola 48,67 percenta. Toto je naozaj úspech? Toto je naozaj dôvod na radosť?

Absolútne nechápem ľudí, ktorí rozmýšľajú ako ona, veď pre právo slobodnej voľby ešte aj v 21. storočí ľudí strieľajú. My voliť konečne môžeme slobodne a nie tak dlho a k urnám nepristúpi ani každý druhý obyvateľ krásnej krajiny pod Tatrami.

Ale každý aspoň trošku scestovaný alebo aj nescestovaný volič, dobre, tak iba 95%, keby mohol sadnúť do lietadla a zákonne sa presťahovať napríklad do Austrálie, urobí to okamžite a z veľkého Slováčiska ostane iba fotografia.  Lebo veď tam tak všetko funguje!

Ale milí moji. Funguje, ale tam v prvom rade platia zákony, pravidlá a morálka. Tam sa nevyťahujú len čerešničky zo systému, ktoré sa nám hodia, vyhovujú nám, tak ako sme si demokraciu  vysvetlili na Slovensku. Tam pre ten spravodlivý, morálny a kvalitný život musíte aj niečo urobiť. Vlastne všetko.

Napríklad zo zákona voliť povinne. Ak sa tam akýchkoľvek volieb nezúčastnite, hrozí vám pokuta minimálne 300 austrálskych dolárov. Ale najprv dôvod, prečo ste neboli voliť, musíte ešte aj úradom vysvetľovať. Vedeli ste napríklad aj o tom, že v tejto úžasnej krajine s pravidlami v deň volieb ani neodcestujete bez toho, že by ste odvolili? Že vás napríklad aj pri odlete na letisku čakajú volebné urny, ktoré nemôžete obísť a vyhovoriť sa, však ja som cestoval? Koľkí z vás, čo ste od radosti nespali, že ste dostali víza do Austrálie aspoň na dva roky, ste na Slovensku neboli voliť?

Viete si toto predstaviť na Slovensku, ktoré je stále v životnej úrovni na chvoste rozvinutých krajín?

Prosím, už si konečne uvedomte, že to, ako žijeme, je len naša vizitka a presne tak si zaslúžime. Keby to bolo na mne, povinné voľby by som uzákonila okamžite, lebo to, ako vyzerá naša krajina je len a len naša vizitka.  Potom nám tu vládnu rôzne zlepence, ktoré absolútne neodzrkadľujú naše nálady a mandát, ktorý si priali voliči.

Demokracia nie je len o právach, ale v prvom rade povinnostiach. K sebe samému a spoločnosti ako takej.  A základnou povinnosťou a nielen právom, je práve „právo“ voliť, u mňa osobne povinnosť, vymáhanú.

Alebo nám je naopak už tak dobre, že už ani nepociťujeme potrebu slobodných volieb???

…. nikdy nezabudnem na staršieho pána, ktorý išiel voliť s hadičkami s kyslíkom v nose. Nesmierne si prajem, aby sa mu uľavilo a polepšilo, presne takých uvedomelých a zodpovedných ľudí totiž potrebujeme, my všetci.

P.S.1: Hlboko sa skláňam pred Rómami, ktorí pre komunálne voľby pricestovali až z Anglicka.

P.S.2: Vážená pani ministerka Lubyová, to, že anglický jazyk na školách už nemá byť povinný, to naozaj myslíte vážne? Veď ste vzdelaná žena, z akadémie vied a  aj najjednoduchší občan krajiny dnes už chápe, že bez jazykov nemajú naše deti v živote šancu, ani doma. Ešte aj tí naši Rómovia, často iba so základným vzdelaním, ktorí utekajú do Anglicka to pochopili. K tomu, na Slovensku evidentne funguje rigorózna mafia, to vám nestačí? Ešte zrušíte aj cudzie jazyky???

Môže vás zaujať:

„Samozrejme, nesúhlasím s vojnou na Ukrajine, ALE…“