Spoveď dezinformátora

Dalito.sk/Foto: Lindeni, Hoax.sk
DALITO -

Posledné roky mi dali zabrať. Po dvojročnej pandémii, ktorá veľmi slušne prevetrala odvahu, odolnosť, zdravie aj trpezlivosť, prišla vojna. Skutočná vojna v susednej krajine. Bezmocnosť, úzkosť a strach, ktoré doľahli na väčšinu z nás už počas pandémie, sa objavili znova. Umocnené veľkým hnevom a smútkom z toho, čo sa to v tom našom svete vlastne deje a prečo.

„Za tým musí niečo byť“

Otázok je neúrekom. Človek v najlepšej viere hľadá odpovede, zisťuje dôvody a pátra po príčinách. A zrazu si myslí si, že to nemôže byť vraj len tak. Že za tým musí určite niečo byť. Odpovede z overených médií a vyjadrenia politikov zrazu  už nepostačujú. Človek ľahko skĺzne do toho,  že sú určite jednostranné, nedôveryhodné a účelové. Že nám všetci  akože zakrývajú pravdu, ktorá by nemala ostať nepovšimnutá. Všetko je inak, len nám to nechcú povedať. Zrazu je človek presvedčený, že určite nás klamú, už sa o tom vie. Prepadám do temna, že čoskoro pravda vyjde najavo. Hovoria  predsa už o  tom aj známi. Inteligentní ľudia, ktorí majú predsa všetko vždy naštudované. Stačí vraj len otvoriť oči, trochu sledovať históriu a poriadne googliť a nespoliehať sa len na prúdové médiá. „Zaručených“ informácií z „overených“ zdrojov, že je to celé inak, je už vraj dostatok.

A mozaika sa skladá. Padám do temna dezinformačnej scény. Zrazu to dáva zmysel a všetko do seba akože zapadá. Človek odrazu akože správne precitá a začína akože tušiť, kde je pravda. Teraz už môže o problémoch fundovane diskutovať a šíriť ich ďalej cez internet. Toto predsa ľudia musia vedieť: Zdieľajte, kým to nezmažú… A sieť stúpencov „nového sveta“ pomaly narastá, lebo vrana k vrane sadá a rovný rovného si hľadá. Vťahovali aj mňa.

Dezinfo scéna

Áno, postretlo to aj mňa a aj mojich známych. Mysleli sme to dobre, chceli sme len zistiť, aká je pravda. Dnes však už viem, že „tá pravá“ pravda je zradná. A sila dezinformácií obrovská. Dokážu nás osloviť, zasiahnuť a ovplyvniť bez ohľadu na vek, pohlavie či inteligenciu. Je pomerne ľahké tomu podľahnúť, pretože prinášajú vysvetlenia, odhaľujú to pravé „zlo“ a vnášajú do ťažkých čias nádej a nové svetlo.

Dnes už vieme, že sú dokonalou manipulatívnou stratégiou, ktorej cieľom je však presný opak. Polarizovať spoločnosť a znižovať jej dôveru v demokratické procesy, politické strany, médiá a inštitúcie. Oslabiť ľudskú a súdržnosť, ktorá je, ako teraz vidíme na Ukrajine, nevyhnutným základom pre ochranu našich slobôd a práv žiť v mieri. Začalo to tak aj u mňa, inklinovaním  k dezinformačným webom práve preto, lebo však nedôverujem médiám a politikom. A to je dôležité zrkadlo nastavené našej vláde a spoločnosti. Otváram však oči už aj ja. Neskoro, ale predsa.

Dôveruj, ale preveruj

Už aj ja si musím priznať, že je nesmierne dôležité dbať na to, odkiaľ informácie získavame. Pretože výhoda slobodného prístupu k voľne dostupným informáciám sa rýchlo môže stať mojou aj našou slabosťou, ak nevieme s nimi pracovať. Učím sa nanovo preverovať si zdroje, overovať autorov, posvietiť si na šíriteľov klamstva a nenávisti, nechávam si veci vysvetliť, ak tápem.

Nepodceňujme zoznamy konšpiračných webov. Začínam rozumieť, že nie všetko, čo by sa nemalo zverejniť je cenzúra, niekedy je to veľká pomoc. Obzvlášť v prípade informácií o vojne na Ukrajine. Tu už nie je priestor na hľadanie pravdy.  Aj vďaka nedávno zverejnenému zoznamu proruských webov, a ich šíriteľov, tzv. „užitočných idiotov“, nám veľa súvislostí podochádza. Aj mne. A bude toho stále viac.  

Učíme sa celý život

Každý má právo stúpiť vedľa, alebo sa zmýliť. Nie je dôvod sa preto opúšťať. Udalosti posledných rokov prevetrali nielen naše vzťahy, ale aj naše zdravé rozumy. A to niekedy naozaj treba. Niekedy sa musíme potknúť, aby sme si začali dávať pozor na kamene. Informácia je najsilnejšou zbraňou sveta. Je len na nás, či ako sa dokážeme ubrániť. A ja s ňou už chcem pracovať zodpovedne. Áno, mýliť sa je ľudské. A ja sa priznávam, že to postihlo aj mňa. Prevalcovali ma dezinformácie…

Autor: Vysokoškolský vzdelaný človek, ktorého počas pandémie zachytila sieť dezinformácií, z ktorej sa v týchto dňoch snaží dostať von. Jeho meno a identitu redakcia pozná.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)