Toto nie je cvičenie, Pelle!

Dalito.sk/Predseda vlády Peter Pellegrini (SMER-SD) s hlavný hygienikom SR Jánom Mikasom a ministerkou vnútra Denisou Sakovou/foto: ÚV SR

O tom, že nie som panikárka a skoro ráno, keď bude niekto  čítať tento stĺpček, už budem dobrovoľne v Prahe v práci, som už písala. Ale pozerať sa na vlastné oči a počuť na vlastné uši to, čo predvádza v týchto dňoch predseda vlády SR Peter Pellegrini (SMER-SD), to sa už fakt nedá ani sledovať.

Nezmysly o 48 hodinových či dokonca 4 dňových testoch na koronavírus, že to je už jedno, to už ani komentovať nevládzem. Ale reči o soplíku a teplote 37,2 stupňov Celzia, ma už naozaj zdvihli zo sedačky s tým, že jemu asi preskočilo!

To snáď nemyslí vážne! To si snáď dovolí v čase, keď medzinárodná zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila vo svete pandémiu koronavírusu, iba on a generálny tajomník strany a vodca Severnej Kórey Kim Čong-un, ktorého drísty sa však len tak cez hranice nedostanú.  

Tak len krátko pán Pellegrini. V Prahe je momentálne k 23,52 hod 11.3.2020 nakazených 93 pacientov. Jeden z nich, štyridsiatnik, bol medzi prvými nakazenými. Bol hospitalizovaný aj v nemocnici so soplíkom a teplotou 37,2 stupňov Celzia. Prepustili ho z nemocnice v dobrom stave do domácej karantény. Ten soplík sa mu však náhle zhoršil tak, že v týchto chvíľach bojuje v nemocnici o život.

Tak len, aby ste vedeli pán Pellegrini, len aby sa nezabudlo. Hlavne, že ten soplík prešiel vás počas predvolebnej kampane.

Nie je to paradox? Píšem z Prahy, z krajiny, ktorá má od 1. marca už 93 chorých s COVID-19. Teda za 10 dní. Do Bratislavy som sa z pracovných dôvodov plánovala vrátiť. Po tom, čo sledujem, ako pre prevenciu urobili minimum, doslova čakali na prvý prípad z jarných prázdnin a lyžovačiek, radšej ostanem v Prahe.

Je možné, že sa nakazím aj tu, ale budem mať aspoň pocit, že tu robili čo mohli a robia, aj keď aj oni  čo to podcenili, najmä ochranu zdravotníkov. Ale, aspoň netrepú hlúposti do celého sveta, či minimálne Európy o soplíkoch, na ktoré, mimochodom, zomierajú desaťtisíce ľudí po celom svete.

Ešte stále nič? Tak inak, slovami generálneho tajomníka WHO Tedrosa, ktorý vo štvrtok varoval, že príliš veľa krajín neprijíma všetky potrebné kroky v boji proti šíreniu nového typu koronavírusu.  Tedros pred novinármi v Ženeve uviedol, že sa obáva, že veľa krajín nepreukazuje také politické úsilie, ktoré by “zodpovedalo rozsahu hrozby, ktorej všetci čelíme”“Toto nie je cvičenie,” povedal Tedros Adhanom Ghebreyesus. Toto nie je cvičenie, Pelle!

A aby som aj ja nezabudla, toto nie je cvičenie, aj pán Matovič!