Utekajte do DSS-ky. Politici si na vašom účte urobili žúrku

NR SR/foto: Dalito.sk

Vždy, keď mi príde SMS od DSS-ky o zmene na mojom dôchodkovom účte spozorniem. Tá posledná bola o zmene zákona v druhom pilieri, ktorú schválil parlament, čo ma vydesilo ešte viac. Šípila som obrovskú krivdu a opäť som sa nemýlila. Každá zmena, ktorú politici prijali od môjho podpisu II. piliera sporenia ma totiž ako sporiteľku pripravuje o viac a viac peňazí.

Vždy som bola zodpovedná k svojej budúcnosti, nikdy som nenatŕčala ruku a keď doma chýbalo, vyhrnula som si rukávy a aj vyhrniem. Nepatrím ani medzi finančne negramotných, takže sa o svoje úspory vždy viem postarať tak, aby sa množili.

Finančne negramotní negramotným

Slováci si síce vo finančnej gramotnosti veria, ale ich znalosti za sebavedomím zaostávajú. Ukázal to aj prieskum spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko a prieskumnej agentúry 2Muse z polovice augusta 2020. Podobné výsledky ukazovali prieskumy už predtým a dodnes sa situácia nijako nezlepšila. „Napríklad v medzinárodnom porovnávaní pred pár rokmi vo vedomostiach za nami skončili len Turci,“ hovorí finančný analytik OVB Marián Búlik. Uviedla na webe popredná finančná spoločností v oblasti finančného sprostredkovania  v Európe.

Allianz SDSS: Sporitelia dostávajú výpisy, tisíce z nich sa pre pasivitu pripravujú o výnosy

  • Sporitelia v akciovom fonde si v roku 2021 výrazne polepšili, fond zhodnotil o vyše 21 %, za poslednú dekádu až o 117 %
  • Štvrť milióna sporiteľov je však stále zbytočne iba v garantovanom fonde, ktorý v uplynulom roku poklesol

Vedela som, že politici chcú zmenou zákona rozhýbať finančne negramotných v II. pilieri, ktorí svoje peniaze len tak pohodili do konzervatívnych fondov, ktoré nezarábajú, ale medzi takých som nikdy nepatrila a vždy som sa o investovanie mojich peňazí na dôchodok zaujímala. A podľa toho sa mi na účte aj množili. Bola som presvedčená, že mňa sa zmena, vzhľadom na zárobky, týkať nemôže. V DDS-ke som však zistila, že opak je pravdou.

Neschopní poslanci schopným v živote

V klientskom centre som takmer odpadla. Správca mi na základe zmeny zákona musel presunúť moje peniaze do konzervatívnych fondov, ktoré nikdy nič nezarobia. Pekne podľa tabuľky veku sporiteľov. Teda čím starší, tým viac percent. Však ako sme si už za posledné roky na Slovensku zvykli, po 50-tke sú už obyvatelia podľa politikov nesvojprávni, takže „politici musia nad nami roztiahnuť ochranné krídla“.

A keď som si uvedomila, že o tejto povinnej zmene rozhodli aj poslanci, ktorí ešte ani po päťdesiatke si nedokázali zarobiť na strechu nad hlavou a teda bývajú v sociálnych bytoch, cítila som obrovský hnev až zúrivosť. Životní aj politickí skrachovanci, ktorí sa nikdy nevedeli poriadne o seba postarať rozhodli o tom, kde budem investovať ja. Jednej takej poslankyni som sa dokonca kedysi na charite skladala na zimnú bundu, aby nám na ulici nezamrzla. Nie je to paradox?

Ako to napísal ekonóm Martin Šuster? Rozpočtový chaos: Ako sme sa dostali do bodu, že každý z nás dlhuje 14-tisíc eur? A takýto štát aj s jeho politikmi mi bude určovať, ako mám hospodáriť so svojimi peniazmi, keď oni ani nevedia s našimi?

Len pribrzdiť

A to nie je všetko. Zmena brzdenia investovania je totiž nemenná. Maximálne môžete prehadzovanie vášho súkromného dôchodkového majetku na účte z investičných fondov do konzervatívnych iba pribrzdiť z 5% akcií ročne podľa veku na 2%.

Aj ja celý život poctivo pracujem a vo veľkom dotujem štátnu kasu, aby ju potom politici drancovali na kúsky a porozdávali často lenivcom, ktorí len natŕčajú ruku. Alebo aj dôchodcom, ktorí celý život do nej odvádzali minimum aj keď mohli viac, aby potom nariekali a rovnostársky vyťahovali peniaze od generácie po nich. Celý život robím maximum a ešte oveľa viac, aby som tak nedopadla. Aby som sa nemusela spoliehať na štátny dôchodok. Nepotrebujem ochranu štátu. Naopak, potrebujem sa pred štátom chrániť. Lebo najhoršie, čo sa vám v živote môže stať je, ak mnohí slovenskí poslaneckí analfabeti, ktorí v bežnom živote nevedeli zarobiť ani na teplú vodu, sa začnú zaujímať o vaše úspory a investovanie, v ktorom sa naozaj orientujete. Naozaj o mojom sporení a investovaní na dôchodok budú rozhodovať fašisti, bývalí veksláci, botoxové matky, podvodníci so vzdelaním či ľudia, ktorí museli kradnúť, aby si zaplatili aspoň byt?

Utekajte do DSS

Veľmi rýchlo utekajte do svojej DSS-ky a zistite si, ako vám vo vašom veku tento ekonomicky diletantsky a finančne analfabetský štát popresúval vaše peniaze do fondov a zachraňujte čo sa dá. Lebo podľa všetkých ukazovateľov nielen Eurostatu a OECD totiž najneschopnejší politici minimálne v Únii urobili na vašich účtoch totálne eldorádo. Ja skutočne nechápem, dokedy budú musieť zodpovední neustále v tomto štáte doplácať na nezorientovaných a lajdákov-spoluobčanov. Alebo sú Slováci naozaj nesvojprávni?  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: