Vianočné trhy v Drážďanoch sú druhé najkrajšie na svete

Vianočné trhy v Drážďanoch/foto: Dalito.sk

Vianočné trhy v nemeckých Drážďanoch označujú svetové médiá za druhé najkrajšie na svete hneď po New Yorku.  Rozprestierajú sa takmer v každej uličke širokého centra mesta. Prekrásnu atmosféru Vianoc tu vytvárajú od 15. storočia a vyhľadávajú ju turisti z celého sveta. Každé Vianoce ich navštívia vyše 3 milióny ľudí, napriek tomu si ich bez problémov užijete aj s vianočným punčom v ruke.

Dalito.sk vám odporúčajú ich návštevu v nedeľu, kedy sú v Nemecku obchody zatvorené aj počas adventných nedieľ, čo vám umožní precítiť ich neuveriteľnú atmosféru naplno.

588 rokov vianočných trhov

Vianočné trhy v Drážďanoch sú najstaršie v Nemecku, vycibrené do dokonalosti. Dospelí sa tu stávajú deťmi a deti sa prenášajú do ich rozprávkového sveta.

vianočné trhy v Drážďanoch
Drážďany ponúkajú aj bohatý vianočný program pre deti/foto: Dalito.sk

Vďaka dlhoročnej histórii si uchovávajú nezabudnuteľné kúzlo, ktoré dostane každého. Okrem vyše 250 stánkov s úplne inou vianočnou tematikou ako ju poznáme, výraznú rozdielnosť pocítite aj pri tradičnom vianočnom jedle. A budete mať čo robiť, aby ste si vybrali.

vianočné trhy v Drížďanoch
Drážďany sú počas Vianoc vyzdobené stánkami úplne/foto: Dalito.sk

Určite sa tam vyberte s dobre preštudovanou mapkou trhov, ktoré sú na každom námestíčku v okolí hlavných trhov. Každé tematicky iné. Hlavné vianočné trhy s bohatým kultúrnym programom nájdete na Striezelmarkete.  V ich okolí sa na Augustusmarkete nachádza aj vianočná ulička, trhy na námestí Neumarkt, stredoveké trhy na námestí Stallhof, ale romantický vianočný trh Residenzschloss.

Vianočné trhy v Drážďanoch
Vianočné trhy v Drážďanoch sa tiahnu celým centrom/foto: Dalito.sk

Všade zažijete atmosféru, ktorú neponúka hocikto na svete. Veď tohto roku už drážďanské trhy oslavujú 588 rokov založenia. V 15. storočí ich po prvý raz povolilo saské knieža Friedrich II. a jeho brat vojvoda Žigmund. Odvtedy sa trhy rozrastajú celým mestom.

Iné, absolútne iné

Vianočné trhy v Drážďanoch sú iné. Výzdobou, tradíciami aj remeselníctvom. Nemusíte sa báť, že o niečo prídete. Vlastne áno, lebo za jeden deň ich asi sotva obehnete, ale aj tak stojí zato! Okrem toho, že na každom námestí, v každej uličke nájdete niečo horúce na zahriatie, vrátane voňavých pečených gaštanov, ktoré aj bez problémov ošúpete.

Na každom rohu natrafíte na tradičné vianočné nemecké pečivo, ktorého receptúry sa od roku 1434 takmer nezmenili. A tak si môžete pochutnávať aj na slávnom vianočnom chlebíku Stollen, s hrozienkami aj bez. Nezabudnite sa spýtať, predajcovia vám ochotne  vysvetlia, čo do kysnutého cesta primiešali a nechajú aj ochutnať.

vianočné trhy v Drážďanoch
Stollen vám dajú aj ochutnať/foto: Dalito.sk

Mestom sa šíri aj vôňa tradičného nemeckého perníka či medu. Napriek tisíckam návštevníkov, nemáte pocit, že sa tlačíte. Všetci sú usmiati, spokojní, ochotní a zdvorilí. Na vianočných trhoch v Drážďanoch je všetko domyslené do posledného detailu. Takže sa nezabudnite pozerať aj hore. Všetky stánky už zďaleka upozorňujú, na čo sú zamerané. Ich výzdoba je naozaj fascinujúca.  

Vianočné trhy v Drážďanoch
Na vianočných trhoch sa nezabudnite pozerať aj hore/foto: Dalito.sk

Pre deti sú pripravené tvorivé dielne tradičných nemeckých vianočných výrobkov, detská železnica, bábkové divadlo aj starobylé kolotoče, ktoré krásou vyrážajú dych. A všade  drevení „Luskáčikovia“ na drvenie orechov, bez ktorých si Nemci Vianoce nevedia predstaviť. Trhom právom patrí popredná priečka medzi najlepšími trhmi na svete.

vianočné trhy v Drížďanoch
V Nemecku majú takmer úplne iné vianočné tradície/foto: Dalito.sk

Teplo v kostole

Alebo, na námestí Neumarkt môžete zasa zažiť pravú atmosféru cechových remesiel medzi rokmi 1830 až 1920.  Alebo stačí zopár krokov z centrálnych trhov pred kostol Frauenkirche, ktorý počas druhej svetovej vojny spolu s námestím totálne zbombardovali. Zohriať sa môžete priamo v nanovo vybudovanom kostole a ak budete mať šťastie budete počuť aj majstra na orgáne. Nielen v kostole, ale aj na námestiach a uliciach okolo vás budú svietiť veľké tradičné vianočné hviezdy všetkých farieb.

Ak si budete chcieť vychutnať horúcu šálku kávy, čaju či čokolády v teple, odporúčame vám reštauráciu Coselpalais. Je hneď proti kostolu aj so širokou ponukou nielen jedla a nápojov, ale najmä  dezertov od výmyslu sveta. Najmä v nedeľu tam zažijete príjemnú atmosféru, ktorej dokonalosť dodáva personál v nemeckých krojoch.  

Vianočné trhy Drážďany
Výhľad z reštaurácie Coselpalais/foto: Dalito.sk

Ak sa náhodou slabšie oblečiete a súrne sa budete potrebovať na čas zohriať, jedinečnú možnosť máte v neďalekom paláci aj so vzácnymi zbierkami štátnych umeleckých predmetov. Pohľady na nielen obrazy Rembrandta vás určite zahrejú.

múzeum v Drážďanoch obrazy
Zbierka obrazov v múzeu od Rembrandta/foto: Dalito.sk

Škandinávske Vianoce

Ak sa však v meste rozhodnete prespať, na druhý deň si môžete vyberať z ďalších trhov, ktoré akoby nemali konca. Napríklad od sochy Goldenera Reitera až po kostol Dreikönigskirche sa ťahá dlhá ulica Hauptstraße, na ktorej si zasa môžete užiť modernejšie vianočné trhy Augustusmarkt s bielymi stanmi. Vedľa tradičných remesiel tu môžete ochutnať aj medzinárodnú kuchyňu, napríklad dánske varené víno Glögg, švédske bravčové Julskinha, fínske zázvorové sušienky Piparkakut či chutné pečivo z Alsaska a Talianska. Na námestí Zlatého jazdca si môžete aj zakorčuľovať.

Vianočné trhy Drážďany
Hlavné vianočné trhy v Drážďanoch/foto: dalito.sk

Aj vianočné trhy v Helsinkách sú iné

Romantickú atmosféru zasa ponúkajú menšie trhy Residenzschloss. Ruku hore zasa môžete zažiť na trhoch „dospelých“ Dresdner Hüttenzauber, ktoré sú v znamení párty après-ski a lyžiarsku atmosféru tu dodávajú aj drevené horské chatky. Ochutnať môžete varené víno alebo vianočnú hus s jablkom,  škoricou, červenou kapustou a knedľou rovno s posedením pri krbe. Od 18,00 hod otvárajú vianočné bary s tancom aj s curlingovou dráhou.

vianočné trhy v Drážďanoch
Betlehem v Drážďanoch/foto: Dalito.sk

Vlak je dobrý nápad!

Slávne vianočné Drážďany sa oplatia aj na jediný deň a to vlakom tam aj späť. Ich vianočná atmosféra je totiž neprenosná. A zimná krajina cez okno vlaku k nim určite patrí. Iba z Prahy do Drážďan to trvá 2 hodiny a 26 minút. V Drážďanoch s krásnou železničnou stanicou vystúpite takmer rovno na vianočných trhoch.

Jednoducho vyjdete von a ste  na ulici Prager Straße – teda Pražskej ulici, ktorú lemuje množstvo vianočných stánkov. Stačí nimi prechádzať, občas niečo okoštovať a dovedú vás priamo na hlavné vianočné trhy. Pokojne s vianočným likérom začnite už tu. Nápoje vám nalejú do sklenených zálohovaných hrnčekov za 3,50  eur, ktoré si môžete vymeniť v ktoromkoľvek stánku v meste.

vianočné trhy v Drážďanoch
Zálohované šálky na nápoje. Tohtoročným hitom je horúci aperol/foto: Dalito.sk V Nemecku majú takmer úplne iné vianočné tradície/foto: Dalito.sk

Pri odchode ich len pekne vymeníte za zálohu. Alebo aj nevrátite, lebo si ich budete chcieť nechať na pamiatku. Ceny vás v Nemecku nezaskočia, sú vlastne rovnaké ako doma.

POZOR!

  1. Takmer v žiadnom stánku na vianočných trhoch nezaplatíte bankovou kartou ak nie je nemecká.
  2. Jediné covid opatrenie pocítite vo vlaku. Respirátory sú v Nemecku v diaľkovej preprave (okrem lietadiel) povinné a kontroluje to polícia.

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu