Víkend v Brne: TOP 10 historicky, netradične aj chutne

Brnenské vodojemy na Žltom kopci/foto: Dalito.sk

Brno je druhé najväčšie mesto v Českej republike, obľúbená turistická destinácia a východiskový bod pre spoznávanie južnej časti Moravy. Kto nezažije, nepochopí aké je výnimočné a koľko vzácností skrýva aj pod povrchom. Mesto neponúka len nezameniteľnú atmosféru študentského a kultúrneho mesta, ale v prvom rade históriu a gurmánsku katarziu na každom kroku. A to sme si ešte za dva dni nestihli užiť okolie Brna, ktorého príroda, rozľahlé vinice a malebné pivnice vyrážajú dych. Zažite víkend v krásnom meste podľa Dalíto. Tak, ako sme to zažili my. Intenzívne, múdro a chutne.

Keď sa prechádzate po Brne a postupne zisťujete, akým obrovským intelektuálnym a ekonomickým boomom prechádzalo počas Prvej republiky, ako Československo napredovalo a patrilo medzi TOP najrozvinutejšie krajiny sveta, až sa vám nechce veriť, ako počas normalizácie padlo na úplné dno. Ako šialene sme sa prepadli v myslení a nanovo to musíme v hlavách nastavovať opäť.

Našťastie, vďaka známemu českému vzťahu k histórii aj k „rusákom”, susedia nedovolili, aby sme na unikátne roky novodobej slávy Prvej republiky zabudli. Zachovali, obnovujú, opravujú a pripomínajú s hrdosťou časy, keď sa aj do Brna chodil pozerať celý svet, čo tam Česi so Slovákmi dokázali.

Cítiť to na každom rohu. V Brne je silne zakotvená kaviarenská tradícia od čias Rakúsko-Uhorska a niektoré prevádzky dodnes majú viedenský vplyv. No a potom budovy slávnej architektúry-funkcionalizmu, ktoré architektov inšpirujú dodnes. A slávny československý funkcionalizmus, to nie sú len štyri unikátne preslávené vily za víkend.

Funkcionalizmus je architektonický štýl, ktorý všetko podriaďuje funkcii. Vďaka tomu môžu funkcionalistické diela využívať ľudia dodnes. Jeho heslom je „Form follows function” – forma nasleduje funkciu. Tieto zásady začal v roku 1927 presadzovať francúzsky architekt Le Corbusier. Teda všetko podriaďovať funkcii a minimalizovať všetko zbytočné. Mnohé jeho princípy uplatňujeme v živote dodnes. Dôkazom toho je aj Brno, popretkávané funkcionalizmom tak, ako asi máloktoré mesto.

Pozývame vás na dvojdňovú návštevu funkcionalistického Brna vo veľkom štýle, na ktorú nikdy nezabudnete! Naplánujte si víkend podľa Dalito, neoľutujete!

  • Prehliadka budovy ČESKÉHO ROZHLASU
Budova Českého rozhlasu Brno/foto: Michal Růžička TIC

Pôvodný lesk funkcionalistickej stavbe vrátila štvorročná rekonštrukcia. Budova je viac ako sto rokov stará a architekt Ernst Wiesner ju pôvodne navrhol ako sídlo banky. Pri rekonštrukcii zachovali najstráženejšie zákutia, takže návštevník sa razom ocitne v pôvodnom trezore aj na streche. Vďaka podrobnej komentovanej prehliadke funkcionalistickej budovy sa dostanete nielen do aj moderných rozhlasových štúdií, ale aj na strechu, odkiaľ je prenádherný výhľad na celé mesto.

  • Obed v Soul Bistro

Po prehliadke odporúčame obed, aby ste nabrali dostatok síl na ďalšie spoznávanie unikátov. Brno je známe tým, že v miestnych reštauráciách sa bez problémov prestravujú turisti s akoukoľvek alergiou. Z bohatého menu si vyberú bez problémov aj celiatici. Myslia však aj na iné potravinové alergie, tak sa tu bezpečne prestravuje naozaj každý.

  • Funkcionalizmus v centre

Martin Koplík  je presne ten sprievodca, ktorého po Brne potrebujete. Rozpráva tak zaujímavo a ľudsky, že nechcete prísť o žiadne jeho slovo či informáciu. Po meste preplnenom funkcionalizmom vás prevedie s takou noblesou, že ani nepocítite dážď či začínajúce sa rozpadávajúce topánky. Palác Alfa, Moravská Banka, První moravská spořitelna, hotel AVION, architektonické skvosty, v ktorých dodnes ľudia pracujú či bývajú sú si navzájom také blízke, že to „ako turistická nakladačka“ vyzerá len na papieri. Priestory sú naozaj prenádherné dodnes.  

  • Prehliadka múzea hotela AVION  

Prehliadku čerstvo zrekonštruovaného unikátneho hotela si môžete  objednať priamo na recepcii. Alebo u nového majiteľa, ktorý denne sedí v hotelovej kaviarni, aby bol čo najbližšie k hosťom. Pre pána Berouska je to prirodzené. Najužší hotel strednej Európy je oslavou funkcionalizmu. Budete len oči otvárať, na čo všetko v 20. storočí myslel architekt Fuchs, ktorý opticky zväčšil priestor tak, až tomu nebudete veriť. Izby sú také priestranné, že nebudete chápať. Tento hotel jednoducho budete chcieť zažiť aj na prenocovanie.

  • Prehliadka stálej expozície Moravskej Galérie v Umeleckopriemyslového múzea ART DESIGN

Po turistických potulkách mestom, ktorého funkcionalistickú architektúru obdivuje celý svet zamierte na individuálnu prehliadku modernej doby, ktorá posúva hranice vedomia až nevedomia.  Od výroby skla až po predmety dennej potreby. Či oblečenia, ktorých českí dizajnéri a návrhári sa preslávili po celom svete. Určite zájdite na kávu aj do Múzea dekoratívneho umenia, ktorého priestor vám vyrazí dych. Čakáte totiž všeličo, ale vedecko-fantastický štýl kaviarne asi sotva. A k tomu vám tam ešte napenené cappuccino pripraví robot, ktorého veľkú robotickú ruku čakáte skôr v obrovskej výrobnej hale automobilky, a nie za sklom kaviarne.

  • Večera Element Restaurant & Bar

Moderné umenie v múzeu zakončite novodobou reštauráciou, s trendovým stolovaním. V hlučnej človečine pocítite atmosféru svetových metropol, ktorú tam vnáša nielen akčný personál hovoriaci viacerými svetovými jazykmi, ale aj majitelia. Dvaja kamaráti, ktorí sa náhodou stretli v Dubaji, aby sa vrátili domov a vo veľkom štýle to roztočili aj Brne. A to vám garantujeme, že nielen na tanieroch, ale aj pri drinkoch. Reštaurácia má neskutočnú živú atmosféru ešte aj pred vchodom na ulici.

  • Prehliadka Vodojemov na Žltom kopci

Ak budete mať pocit, že po prvom dni v Brne vás už nič neprekvapí, tak len na druhý deň ostanete v nemom úžase.

Brno vodojemy na Žltom kopci
Brnenské vodojemy na Žltom kopci//foto: Michal Růžička TIC

Presne tak, ako keď sa o podzemných priestoroch bývalého vodojemu dozvedeli hollywoodski filmári. David Pokorný z Turistického informačného centra Brna nás voviedol akoby do iného sveta. V priestoroch, ktoré kedysi funkcionalisticky navrhli tak, že keď tam raz niekto vpustí vodu, už sa tam nikdy nikto nedostane, budete okrem chladu cítiť až zimomriavky. Stanete sa svedkom niečoho, čo aj novinár má čo robiť, aby dokázal vystihnúť tak, aby autora projektu neurazil. Na túto návštevu budete spomínať do konca života a budete tam vodiť svoje deti, vnúčatá a vaše deti zasa svoje vnúčatá, presne ako neustále cirkuluje život a voda.

  • Prehliadka hotela ANYBODY
Hotel ANYBODY, izba č. 3/foto: anybody.cz

Dva dni v Brne sa končia. Do tohto hotela vás však pozývame na záver z toho dôvodu, že ak sa tam už ubytujete, nič z vyššie uvedeného už asi nezažijete. Vyjsť z hotela vám totiž nedovolí jeho koncept, ktorý nebudete chcieť opustiť. S partnermi sa totiž budete na izbách už iba hrať, zabávať, smiať, vymýšľať a prežívať chvíle, na ktoré ste už možno aj zabudli. Alebo aj nezabudli, len vám chýbali. Alebo ste o nich snívali, len ste nevedeli, že môžete…  

  • MIKROFARMA/DOMOVINA

Nebojte sa, ak nevytiahnete päty z hotela, lebo budete takí šťastní, že sa vám ani nebude chcieť, nezomriete od hladu, aj keď po celý čas nestretnete žiadneho hotelového zamestnanca. Dokonca ani recepčného. Hneď v útrobách hotela sú všetci pripravení splniť všetky vaše priania. Od rannej kávy, až po bio, eko, raw stravovanie či nočnú zábavu. Toto miesto je raj na spoznávanie samých seba a svojich partnerov.  

  • Zeleninový trh

Z okna hotela sa môže pozerať na najvzácnejší trh v krajinách českých.  Zeleninový trh funguje v strede Brna už od 13. storočia! Je to jediné miesto v republike, na ktorom takmer celý rok šesť dní v týždni nájdete predávať domácich producentov. Každý je označený podľa toho, koľko z ponúkaného aj reálne vypestoval. V 130 stánkoch predávajú ovocie, zeleninu, kvetiny, sadenice, korenie, med a ďalšie farmárske produkty. V hornej zasa drobné občerstvenie. Nájdete tam vraj najlepšiu raw zmrzlinu aj pečené klobásky v celom meste.  

Pre Dalito to boli dva nádherné dni v Brne.  Aj pre vás to budú dva nezabudnuteľné dni, na ktoré nikdy nezabudnete a budete to chcieť zažiť znova a znova. Budete chcieť zážitky darovať alebo rozprávať o nich donekonečna. Rozmaznávanie si zaslúži každý z nás. Je len na nás, ako a či vôbec si ho doprajeme. Majte krásny víkend v Brne, priatelia!

Pozn. redakcie: Za vzácne zážitky, ktoré môžeme sprostredkovať aj čitateľom Dalito ďakujem Českej centrále cestovného ruchu – CzechTourism Slovensko.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo aj dve)