Vybavené. Na vakcínu proti sezónnej chrípke už objednaná

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Bru-nO

Toto sa mi na živote v Prahe páči. Doma v Bratislave som s tým mala vždy veľký problém. Nielen vakcínu zohnať, ale bolo vylúčené sa na ňu objednať už v lete.

Proti sezónnej chrípke sa očkujem vlastne celý život. Najmä potom, ako som počas práce v televíznom spravodajstve robila niekoľko reportáží o tom, ako prevažne mladí ľudia prechodili chrípku a skončili s transplantáciou srdca. Nič moc pre mňa a keďže sa celý život snažím problémom predchádzať, jedna včela je pre mňa viac ako zistiť, aký je to život s transplantovaným orgánom. Teda v lepšom prípade.

V júli na október

A tak, ako posledné roky, aj teraz som v Prahe zavolala na recepciu všeobecnej lekárky, inak veľkého anjela, aby som sa už v júli objednala na vakcínu proti sezónnej chrípke. Človek nikdy nevie, koľko ich vlastne daná krajina objednala a či sa na jeseň ľudia nezbláznia a vakcín nebude dosť pre všetkých.

Zavolala som a termín som dostala na 6. októbra bez jediného problému. Prekvapí ma to každé leto. Aké to je bezproblémové a jednoduché. Kým doma v Bratislave som s tým mala problém vždy, v Prahe ani náhodou. Kým doma v Bratislave už pred októbrom bežali kampane za preočkovanie, od októbra som lietala po lekárňach a zháňala vakcínu, ktorej aj tak nebolo. V Prahe som to nezažila ani raz. Prisahám. Neviem čím to je, prečo a kto je za to zodpovedný. Viem však to, že ak to ide hneď za hranicami, nerozumiem tomu, prečo to po tých dlhých rokoch nejde aj u nás.

Môže mi to byť jedno

Nemusí ma to trápiť, môže mi to byť jedno, lebo mám aj inú možnosť ako nedôstojne zháňať vakcínu po Bratislave, ale ma to aj tak trápi. Lebo som hrdá Bratislavčanka, žijú tam moji blízki aj priatelia a som najmä Európanka. Veď Slovensko patrí do Európskej únie, únie vyspelých civilizovaných krajín, tak prečo tak aj nežijeme? Niečo mi hovorí, že to normálne nie je. Čo už, asi sa zhodneme na tom, že v tom slovenskom zdravotníctve toho nenormálneho nájdeme až požehnane. Pritom nie vždy ide len a len o peniaze.

Už sa jej len dožiť

Tak, už sa objednanej vakcíny proti chrípke len dožiť. Ako povedal kolega, ktorý sa vrátil zo služobnej cesty zo Slovenska do Prahy. “To je nenormálne, tam ten covid lieta úplne, aleže úplne všade. Tam sú chorí úplne všetci a už sa tým ani na verejnosti netaja!”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)