Výrok týždňa: Ako sa Fico trápne prirovnáva k futbalistom

Dalito.sk/Predseda SMER-SD Robert Fico/archívne foto: RB

„Koľko je rôznych futbalistov, ktorí oznámia šesťkrát, že končia, a vždy na tom trávniku zostanú,“ reagoval Robert Fico na otázku, prečo sedí v parlamentnej lavici, keď v minulosti vyhlásil, že ako opozičný politik v parlamente sedieť nebude.

Trochu trápne prirovnanie. Áno, sú športovci, ktorí svoje slová o konci kariéry prehodnotili a ešte nejaký čas pokračujú. Ak im to zdravie umožňuje, prečo nie. Ale verejný činiteľ (najmä premiér) nie je športovec, jeho prísľuby a verejné vyhlásenia majú azda iný kontext a podliehajú iným kritériám hodnotenia.

„V roku 2014 už v politike nebudem.“

Isteže aj politik môže svoje slová prehodnotiť a postoj zmeniť. Stačí len priamo a otvorene o tom komunikovať. Lenže Robert Fico nikdy nepredstúpil pred verejnosť a nevysvetlil, prečo zmenil svoj postoj a prečo robí to, čo predtým tvrdil, že robiť nebude.

Pripomeňme si Ficove vyjadrenia z minulosti.

„Môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem,“ povedal Robert Fico v apríli 2009.

„Ak Smer nebude úspešný a nedosiahne svoj cieľ, to znamená byť pri zostavovaní vlády a dostať do kabinetu i celkovej politiky čo najviac ľudí, Robert Fico z politiky odíde,“ povedal Robert Fico v roku 2000 v rozhovore pre týždenník Slovo. A dodal, že v prípade neúspechu sa ihneď vzdá funkcie predsedu strany.

V roku 2002 Robert Fico nebol pri zostavovaní vlády, no funkcie predsedu strany sa nevzdal a ani neodišiel z politiky.

To, čo robí dnes, v minulosti považoval za smiešne

„Nepovažujem za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky alebo osem rokov, potom sa vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice… Je to smiešne. Podľa môjho názoru to nie je dobré,“ povedal Robert Fico 4. januára 2009.

V roku 2010 Robert Fico urobil presne to, čo predtým považoval za smiešne:  vrátil sa do parlamentu ako opozičný poslanec. A sedí tam aj dnes.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu a raz mesačne vyhrať knihu podľa vlastného výberu)