Základná chyba pri nakupovaní ruží do záhrad i na terasy

Dalito.sk/ilustračné foto: ZC Chládek

O ružiach ma veľa naučili v rodinnom záhradníctve, kde chodím vetrať hlavu od počítača. Najmä to základné, všetci okolo ruží robia veľkú vedu, pritom je to také jednoduché. Stačí si dobre vybrať a potom dodržiavať len zopár pravidiel. Hlavne to, čo nájdete napísané pri ruži.

Pre mňa patria ruže medzi kvety, ktoré mi aj na balkóne robia najmenej vrások pri veľmi jednoduchej starostlivosti. Dokonca som zistila, že to, pričom sa vyštudovaný záhradník chytá za hlavu a považuje za absurdné, mne to jednoducho vychádza. Asi som príkladom toho, že čím viac pokusov, tým viac radosti. Niekedy len oči otvárajú, čo všetko na mojich ružiach funguje. Uvidím poškodený či chorý list? Odstrihnem a hotovo. Čo nevidím predsa neexistuje. Dobre, občas niečím postriekam, ani neviem čím. Moje základné pravidlo je, život si užívať a zbytočne si ho nekomplikovať. Teda robiť z pestovania ruží čo najmenšiu vedu. Viem o čom píšem, pretože tie moje na terase sa pomaličky pripravujú už na štvrté prezimovanie.

Dajte si poradiť

Základom je, akú ružu si vyberiete. Dnes už viem, že sú aj špeciálne nielen do záhonov, ale aj do nádob. Ak ich chcete naozaj dokonalé, tak ich musíte posadiť do kvetináčov s minimálnym priemerom 50 cm. Ja mám v nich zasadené spolu s ružami aj paradajky. A mimoriadne sa im pri tejto mojej amatérskej záhradníckej žúrke darí. Trošku menej ich vidieť, ale pekné sú aj tak. 😊

A ako si teda v záhradníctve vybrať nielen najkrajšiu, ale aj najvhodnejšiu ružu?

Za normálnych okolností, ak o štítok nepripravia ružu samotní zákazníci, každá je označená visačkou so základnými informáciami. Obsahujú aj označenie ADR (medzinárodná skúška kvality najodolnejších kultivarov ruží) a nechýba ani jasné označenie medailí, ktorými kultivar ocenili. Niekedy sú tam uvedené aj špeciálne ceny z medzinárodných súťaží. Nemusíte ovládať ani jazyky, pomôžu vám obrázky.

Všetko na štítku

Na visačke, ktorú som si aj ja začala všímať až vďaka milovanej brigáde, je vlastne o ruži napísané všetko. Od výšky, cez vôňu, kultivar, vzdialenosti pri vysádzaní, až po odolnosť voči chorobám či zime. Najčastejšie stupnicou hviezdičiek.  

Vzrast ruží označujú obrázky do piatich kategórií:

  1. Poliehavé po zemi
  2. Široko rastúce 
  3. Vzpriamené
  4. Oblúkovité až prevísajúce
  5. Pnúce

Na druhej strane papierovej visačky sú aj jednoduché obrázky o jej znesiteľnosti slnka, niektoré uvádzajú ešte oveľa viac.

EÚ pas ruží

Možno ani neviete, ale ak by ste ruže chceli prevážať cez hranice, nie je problém. Obmedziť vás, najmä mimo EÚ, môže len množstvo. Inak má každá kvalitná ruža na nálepke s predajným kódom vlastný EÚ pas so symbolom únie, ktorý je najčastejšie podmienkou prepravy.  

Brigáda v záhradníctve ma teda naučila to najzásadnejšie aj ako zákazníčku.

PONAUČENIE: Nemôžem sa nechať poblázniť len vzhľadom kvetov, ale musím si všímať aj to, čo je okolo nič napísané. A garantujem vám, že je tam toho naozaj veľa, aby ste potom doma mali z rastliny len a len radosť.

Aké jednoduché, že? A nezabudnite na to najdôležitejšie! Ruže môžete nakupovať a sadiť vlastne kedykoľvek, keď vám to dovolí rýľ či motyka, lebo ešte nie je zamrznutá zem. Takže šup do obchodu si urobiť radosť kvetmi, ktoré kvitnú až do prvých mrazov. Odporúčané obdobie výsadby je od marca do novembra, ale ja som ruže sadila v Nórsku ešte aj v novembri a na kráse im to vôbec neubralo.

Pre mňa TOP

Najodolnejší kultivar ruží som si v rodinnom záhradníctve medzi asi tisíckou ruží všimla okamžite. Jej zdravé a mäsité listy vynikali už z diaľky. A to nehovorím o najkrajšej žltej, akú som kedy na ruži videla. Ruža Kordes ‘Lemon Fizz’ kvitne opakovane až do novembra. Také zdravé listy som na ruži ešte nikdy nevidela. Patrí totiž medzi najzdravšie žlté odrody ruží vôbec a je vhodná na využitie pokrytia pôdy. Kvitne minimálne pol roka a ťahá sa po zemi s falšovanou láskou k vykynoženiu buriny. Dorastá do výšky asi 80 cm. Jedinečná nie je len výnimočnou žltou farbou, ktorá sa nemení, ale aj odolnosťou proti mrazu. Prežije aj – 20 °C.  

Jedinečnú žltú si kvety udržia po celú dobu, blednú až úplne na konci kvitnutia. Mimoriadne zdravú odrodu potvrdzuje aj ocenie ADR z roku 2015. Rastlina vytvára vzpriamene rastúce kompaktné kríčky. Znáša aj úpal. K dokonalosti jej chýba len vôňa. To jej však odpustíme, keďže ju miluje medonosný hmyz. Lemon Fizz je výborná nie je len na priamu výsadbu, ale aj do nádob. Určite si ju kúpim. Neviem síce kde ju na balkóne ešte vopchám, ale bude moja. Asi zruším manželovi stoličku. Aj tak je rozkladacia.

Ruža ako vojna aj platidlo

Inak, vedeli ste, že ruže sa symbolom vojny stali až v 15. storočí, keď sa odohrávali hlavné boje o kontrolu nad Anglickom.  Biela ruža označovala príslušníkov rodu Yorkov a červená Lancasterovcov. Tieto symboly viedli k následnému označeniu  série bitiek občianskej vojny, ktorá je známa ako Vojna ruží. Trvala neuveriteľných 33 rokov! Prvé spoľahlivé zmienky na území bývalého Československa pochádzajú zo stredoveku. V 17. storočí už boli ruže také obľúbené, že dokonca začali o nich uvažovať aj ako o zákonnom platidle, čo však nakoniec neprešlo.

Milujem ich

Mám pocit, že o milovaných ružiach som už napísala  všetko, stačí si len vybrať. Je mi však jasné, že sa určite veľmi mýlim a napíšem o nich určite ešte oveľa viac len čo sa niečomu novému v záhradníctve priučím:

1. Svet luxusných ruží, aj to, aby vydržali čo najdlhšie
2.        Trvalky ideálne k ružiam a prečo
3.        Ako ruže prežijú zimu aj na balkóne aj zimné sadenie
4.        7 rád, aby ruže vydržali vo vode čo najdlhšie
5.        Exkluzívne: Ružová záhrada princeznej HSH Grace v Monaku
6.        Exkluzívne: Dalito vo fabrikách pravých, francúzskych, exkluzívnych parfumov
7.         Vedec ide vyrábať parfumy presne podľa Kleopatrinho receptu
8.        Ako mexická vianočná ruža (hviezda) prežije slovenskú zimu

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)