Babišova lživá kampaň a odkaz z pražského Karmelu

Predseda vlády ČR Andrej Babiš (ANO) sa lúči s premiérom SR Igorom Matovičom (OĽaNO) v Prahe po jeho prvej zahraničnej návšteve 3. júna 2020/foto: FB Úrad vlády ČR

Po tom, ako Andrej Babiš oznámil, že navštívi Pražské Jezuliatko, karmelitáni kostol zatvorili. Nechceli sa stať súčasťou nechutnej frašky a lživej kampane.

Komickejšie to ani nemohlo byť. Skvelý námet pre politickú satiru. Teda u nás na Slovensku by bol, keby sa to dialo v deväťdesiatych rokoch, keď existovala politická satira. Dnes ju už nemáme, vlastne okrem tej jedinej a nenápadnej v Slovenskom rozhlase, ale inak nič. Takže máme po námete.

Babišova bizarnosť by za iných okolností bola úsmevná. Lenže tu ide o prezidentské voľby a spolu s televíznym duelom kandidátov dôkaz, že tento človek je schopný čohokoľvek.

Lži, demagógia a hrubý marketing – ako Fico a Matovič

Najmä po tej jeho kope lží, cynizmu, dezinformácií a demagógie v debate s Petrom Pavlom nám už úsmev fakt zamrzol. Tak ako slušnému človeku mrzne úsmev na tvári zakaždým, keď počúva Ficove alebo Matovičove podlosti.

Pýtame sa, ak môže po tomto všetkom (máme tu na mysli najmä televíznu debatu s Petrom Pavlom) niekto ešte takéhoto človeka voliť. No môže. A nebude ich málo. Lebo nejde o racio, ale o fanúšikov. To je rozdiel.

Fanúšikovi takéhoto grobiana je jedno, čo a ako hovorí. Berie to ako šikovnosť. Ešte ho za to aj pochváli, ako to tomu druhému ukázal, ako mu naložil. Ako keď je Ficov alebo Matovičov fanúšik vo vytržení pri ich lživých a nenávistných útokoch.

Zneužívanie náboženstva

„Ja chodím do kostola svätej Panny Márie už niekoľko mesiacov … a nosím so sebou malé Jezuliatko pre šťastie a teraz som dostal ďalšie Jezuliatko, mám tu tiež modlitbu, mám tu olej…“. „Chodil som a dával som Jezuliatku prosby.“ A Babišov vrchol na záver: „Človek musí veriť, že pravda a láska zvíťazí“. Cítite tú trpkú grotesknosť?

Babiš to už aj pred prvým kolom hral na náboženské cítenie. „Moja mamička chodila do kostola. Bola veriaca.“

Ak, tak možno vo Švajčiarsku, keď tam Babišov otec pôsobil ako obchodný pridelenec a rodina tam bola spolu. Ktovie. No viete si predstaviť, že žena, ktorá potom pracovala ako tajomníčka Ústavu marxizmu-leninizmu na UK v Bratislave a – podľa jeho vlastných slov – docielila, že aj on vstúpil do Komunistickej strany, si tu len tak chodí do kostola? Nemožné. Okamžite by ju udali.

Dôležitý odkaz pražských karmelitánov

Karmelitáni sa odmietli stať nástrojom Babišovej kampane. Jeho úmysel vnímali „jednoznačne ako súčasť predvolebnej kampane“. V stanovisku dodali, že Babišova kampaň je vedená „veľmi útočným a strach vyvolávajúcim štýlom“, je manipulatívna a lživá a s takým niečím „sa rozhodne nemôžeme stotožniť“. Toto je hodné povšimnutia.

Keď mu kostol pred nosom zavreli, počkal si, kým ho pre verejnosť znovu otvoria. Beztak pražskí karmelitáni vyslali dôležitý signál. S jasným pomenovaním reality. Takto by to malo byť vždy, keď nejaký grobian šíri lži, rozdúchava nenávisť a zneužíva náboženstvo na svoju kampaň a politický marketing. Aj na Slovensku.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)