Ekologické kvetiny a triky pre najkrajší balkón a terasu

foto: ZC Chládek
DALITO -

Urobia tú najkrajšiu záhradu za oknom aj na tom najmenšom či najfádnejšom priestore. A keď do nich zasvietia večerné letné lúče, rozvoňajú sa tak, že sa vám nechce ani do ulíc. Zalejete si kávu, medzi kvetmi si vyložíte nohy a už len nasávate osobné chvíle po náročnom pracovnom dni.

Kto by ich nemiloval, balkónové kvety, ktoré rastú v najkrajších farbách a kombináciách aké len príroda vymyslela. Dokážu vylepšiť aj ten najnudnejší priestor za oknom, nad ktorým v prvom momente len mávnete rukou. Balkónové kvety sú jednoducho životobudič, ktorý patrí na okenné parapety, balkón alebo odpočinkovú terasu.

Prevláda chybný názor, že krásne letničky sú len nejakou krátkodobou záležitosťou. Ide o omyl, veď vašu terasu či balkón budú zdobiť od jari až do jesene.

Záhradné centrá na začiatku každej novej sezóny pripravujú pestré balkónové koncepty, ktoré sa skladajú z rôznych druhov kvetín vhodných práve do tohto prostredia. Vybrať si z krásnych kvetinových kultivarov je len na vkuse. Či si vyberiete iba balkónové okrasné kvety alebo ich doplníte sviežou zeleňou.

Ekologické a čo najviac a najdlhšie

Aj keď medzi mimoriadne obľúbené patria letničky najmä pre ich neodolateľnú krásu, plnia tiež ekologickú funkciu. Ich kvety totiž lákajú množstvo opeľovačov. Okrem včiel a čmeliakov aj nočné motýle. Skúste sa niekedy pozrieť na rozkvitnuté muškáty po zotmení. Ich kvety doslova miluje kráľ noci, lišaj pupencový. Spoznáte ho aj podľa charakteristické trepotania krídiel, kedy pripomína kolibríka. Za neustáleho trepotania z voňavých kvetov pije nektár svojím až 10 cm dlhým cuciakom. Má najdlhší cuciak spomedzi našich motýľov. 

Aby vám balkónové kvety bohato a dlho kvitli a mohli tak priťahovať nielen pohľady okoloidúcich, či užitočné opeľovače, okrem vhodnej nádobypestovateľského substrátu im doprajte aj živiny, na ktoré mnohí počas sezóny zabúdajú. Balkónové kvety, teda letničky, sú totiž naozaj náročné na starostlivosť.

záhradkárčenie kvety na balkón
Iniciatíva Slovenskí záhradníci/foto: Iniciatíva #slovenskizahradnici

Práve preto, že sú jednoročné, musia toho za jedno leto stihnúť naozaj veľa. Okrem toho, že dorastú do finálnej veľkosti, veľa energie potrebujú aj na kvitnutie. Preto im musíte dopriať dostatočnú zálievku a od jari do jesene aj hnojivo pre kvitnúce rastliny. Hnojivá pre optimálnu výživu balkónových kvetov musia obsahovať stopové prvky, ktoré zlepšujú odolnosť voči škodcom.

Na špeciálnych balkónových substrátoch nešetrite. Sú špeciálne namiešané práve pre tento druh rastlín. Vyrábajú sa zo zmesi vytriedenej svetlej a tmavej rašeliny s pridaním zeolitu , upraveným pH a sú obohatené o živiny. Balkónová zmes je ideálna pre kvetiny náročné na živiny, ktoré inak nemajú odkiaľ získať.

Divoké kombinácie

Z balkónových kvetov môžete vykúzliť akúkoľvek farebnú kulisu. Dokonca môžete úplne popustiť brzdu fantázie, aj keď sa možno v bežnom živote držíte určitých pravidiel a v interiéri vám musí všetko ladiť. Kvitnúce kvety za oknom sú vhodným farebným vybúrením sa. Dávajú priestor na zabudnutie na tón v tóne. Kombinácia kvetov v teplej žltej, oranžovej alebo červenej , bude plná energie, zatiaľ čo kvety v bielych, ružových a modrých odtieňoch navodia náladu anglického vidieka plného elegantného štýlu. V jedinej nádobe môžete kombinovať aj viac ako tri druhy kvetín. Voľba je len a len na vás.

Máte pocit, že kombinácia žltooranžových bidens (krásnoočko) s fialovou surfíniou je už trochu akosi moc?

trvalky a letničky k ružiam a na balkón
Krásnoočko/foto: Dalito.sk

Pre letničky sú ale výrazné farby typické a vlastne im umožňujú aj prežiť horúce leto. Práve ich farba totiž priťahuje opeľovače, ktoré im pomáhajú v raste. Pokiaľ radi kombinujete teplé aj studené farby, skúste k nim doplniť listové balkónovky. O takéto zladenie sa stará napríklad plektrantus, ktorý je dostupný v mnohých zaujímavých kultivaroch. Do tohto rodu patrí napríklad aj obľúbený rýmovník. Táto zázračná rastlinka vám dokonca pomôže aj pri nádche. Aj preto sa jej zvykne hovoriť aj nádchovník.  

Najkrajšie balkónovky

A čo vás na balkóne nikdy nesklame ak dodržiavate vyššie odporúčané pravidlá? Napríklad petúnie v kombinácii s ich príbuznými mini petúniami, surfíniami,  i potúniami. Zatiaľ čo petúnie s jednoduchým i plným kvetom rastú viac vzpriamene, potúnie a mini petúnie, známe aj ako Milions Bells tvoria menšie previsy.

Tak trochu iná kapitola sú surfínie. Preslávili ich dlhé previsy niekedy aj viac ako meter. Medzi stálice balkónov patria vzpriamene rastúca pelargónia páskatá a previslá pelargónia (muškát) ťahavá (Pelargonium peltatum). Aj v ich prípade si môžete vybrať s veľkej ponuky odrôd. Krásne kreácie vykúzlite aj so žltokvetými sanvitáliami. Táto kvetinka rastie veľmi rýchlo a odvďačí sa vám husto posiatymi žltými kvetmi od mája až do prvých mrazov.

Poschodové usporiadanie

Ako dosiahnuť zeleň vo farebnej záplave kvetín? Zatiaľ čo niektoré balkónové kvety rastú vzpriamene, pre iné je prirodzené prevísanie. Niektoré druhy vytvárajú naozaj dlhé a bohato kvitnúce previsy. Väčšie kvetináče umožnia rozsadenie viacerých kvetín. Zatiaľ čo do pozadia posadíte kvety, ktoré budú rásť vzpriamene (pelargónie  páskaté, coleus – mačkám a psom nevonia, kúzelné petúnie) pred ne vysaďte previslé surfínie, mini petúnie, muškát ťahavý, budens alebo napríklad  sanvitáliu. Krásne previsy vám zabezpečí aj plektrant ťahavý s bielozelenými či sivými listami. Alebo skúste aj sivozelenú dichondru, ktorá vám na balkóne vytvorí strieborný vodopád. Preferuje plné slnko, nanajvýš mierny polotieň, takže je mimoriadne vhodná na horúce balkóny či terasy a s najväčšou pravdepodobnosťou prežije aj vašu letnú dovolenku. Tak krásne leto, priatelia!   

Odporúčania najkrajších balkónových kvetov sme spracovali podľa odporúčaní Spolku záhradníckych centier, skupiny 11 českých spolupracujúcich záhradníckych firiem v krajine, ktoré na základe dlhoročných rodinných tradícií zaručujú vysokú odbornosť, najvyššiu kvalitu a tradíciu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)