Benettonovci, vďaka za dokonalú kávu aj leto!

Dalito.sk/Káva pri diaľnici v Taliansku/foto: Autogrill

Dať si na slovenskej alebo českej pumpe espresso je znakom veľkej odvahy. Niekedy to totiž hrozí poškodením chuťových a čuchových buniek a veľmi zlý začiatok výletu alebo dovolenky. Ani v Rakúsku to nie je nejaká výhra. A potom prejdete hranice a tam na vás už na prvej pumpe čaká taliansky raj.

Nielenže vás nezoderú z kože, ale za euro desať centov vám pripravia na prvej pumpe také espresso, že 30 ml čistej zmyslovej nirvány do vás okamžite navráti pocit, ktorý vám tak často doma chýba. Absolútneho zastavenia a pokoja v duši, ktorý cítite iba keď prekročíte hranice južanských národov. Teda aspoň ja.  

Závislá od dokonalej illy kávy som už na prvom Autogrille v Taliansku.. Zastavíme tam vždy. Bez dokonalého espressa a napeneného cappuccina pri diaľnici, aj keď do papierového pohára, jednoducho nepokračujeme. Neviem prečo, ale už po prvom dúšku je nám jasné, že nás čakajú najkrajšie týždne roka.

Reštart duše

Neviem či to je len dokonalou prípravou kávy v Taliansku, ale vždy, keď si na moku pochutnávame na prvom odpočívadle cítim, ako sa duša a myseľ reštartujú. Pokoj, atmosféra diaľničných odpočívadiel,  aj vzduch a slnečné lúče… zrazu je všetko iné. Kým si manžel pochutnáva na teplom croissante ja sa opieram o zábradlie, v ľavej ruke dokonalá káva, v pravej cigaretka, tvár s privretými očami do slnka a nasávam.

Milujem tieto chvíle, keď za sebou nechávam všetky starosti. Aj ľudí.. Keď viem, že najbližšie dni (pokiaľ nezapnem internet) budem len ja, môj manžel a množstvo usmiatych a pokojných ľudí okolo nás, ktorí nám nebudú rozumieť a my im, pokiaľ nebudeme chcieť. Všetko to sa začína už na prvej pumpe v Taliansku.  

Na odpočívadle Autogrill s jedinečným mokom, s ktorým dovolenky končíme aj z Francúzska, len na opačnej strane diaľnice. Nikdy sa mi po poslednom dúšku kávy nechce domov. Všetko dobré aj zlé sa však začína aj končí. A ja ďakujem manželovi, že to dobré u nás nemá už desaťročia koniec.

Benettonovci, aj Rakúsko

Rodine Benettonových, ktorá koncern Autogrill vlastní veľmi držím palce. Aj na ich podnikanie dopadla pandémia. Snáď o dokonalú kávu neprídem. Taliansky prevádzkovateľ diaľničných odpočívadiel totiž v 1. polroku zaznamenal medziročný pokles tržieb z 1,09 miliardy eur zhruba na 930 miliónov. Napriek tomu sa jeho strata podľa TASR znížila a verím, že sa bude znižovať ďalej. Zadlženosť spoločnosti klesla z 397 miliónov eur na 55,9 milióna eur. Veľmi rodine držím palce! Lebo moje dokonalé leto sa začína a končí aj vďaka nej kým zasa nezasiahne obyčajný život. Len by ešte jeden z lídrov dopravnej gastronómie mohol pripravovať (globálne zamestnáva 62.500 ľudí) dobrú kávu už aj v Rakúsku.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)