Letoviská Bibione a Lignano v zime? Skvelý nápad!

Dalito.sk/Taliansko, pláž Bibione počas zimného obdobia/foto: NG
DALITO -

Slávne Bibione a Lignano v zime sú na prvý pohľad príšerne nezaujímavé. Ale práve v zime sa dajú odtiaľ robiť výlety do širokého okolia. Benátky, Miramare, Triest. V lete by som tam nešla. Nevyhľadávame okolo seba milióny turistov. Okrem toho, preplnené pláže sú široké pol kilometra, cez slnečníky nedovidíte na more. Kým sa dostanete k vode, tak odpadnete od úpalu. Hotely jeden vedľa druhého. A tento celý letný cirkus by nás na týždeň aj s deťmi vyšiel asi na tritisíc eur. Za to máme na Malorke vilku s bazénom na dva týždne a žiadnych susedov.

A to už ako matka nehovorím o reštauráciách plných umrnčaných ratolestí a kričiacich rodičov, hlučné diskotéky a nepríjemných susedov. Áno, môže to byť aj inak. Môžete mať šťastie a vaša dovolenka vo veľkom letovisku bude fantastická, ale či si na nej naozaj oddýchnete je naozaj vo hviezdach. Jedine, ak sa tam ako my vyberiete mimo sezóny. Najlepšie v zime.

Domáci sú zárukou kvality

Ak máte radi all inclusive so všetkým čo k tomu patrí – teda s tlačenicou pri bufete a vrieskajúcimi animátormi, tak vám letoviská v zime skutočne nemajú čo ponúknuť. Väčšina hotelov, reštaurácii, kaviarní a barov majú zatvorené. Obchody tiež. Mestá pôsobia ako filmové kulisy. V uličkách len zriedka stretnete človeka. Ale ak je to presne to čo hľadáte, aby ste si naozaj oddýchli, tak sú pre vás zimné prázdniny v Bibione alebo v Lignane to pravé. 

A nebojte sa, od hladu nezomriete. Aj tu žijú ľudia a preto tu pár obchodov, dokonca i veľké supermarkety, sú otvorené aj počas vianočných sviatkov. Nájdete aj otvorené kaviarne a bary kam chodia domáci, čo je vždy známkou kvality. Rovnako reštaurácie, kde sa v pokoji bez toho, aby vám nejaký dovolenkár dýchal do taniera, najete.

Bibione

Bibione je vlastne dlhý pás hotelov a apartmánových domov a k tomu kilometre dlhá a veľmi široká pláž. Prázdne hotely v zime pôsobia trochu strašidelne. Najmä, keď sa od mora dvíha hmla a vy sa medzi nimi prechádzate ako vo sne. Na druhú stranu máte pláž len pre seba a ak máte štvornohého miláčika, tak to ocení aj on. 

My si chodíme ráno zabehať. Je to naozaj obrovský rozdiel, keď bežíte po prázdnej pláži, ako keď sa musíte niekde prepletať. Keď vylezie slniečko, kde tu zazriete skupinku výletníkov. Občas sa okolo vás preženie partia na koňoch alebo nad vami preletí človek sediaci v lietajúcom motorovom čude.

Z hmly do pary

Bibione, a to vie málokto, je známe svojimi termálnymi prameňmi. Nad jedným výdatným termálnym prameňom stoja Bibione Thermae – veľký kúpeľný komplex. Je rozdelený na dve časti. Do jednej si môžete zájsť na masáž, skrášľovaciu kúru, či fyzioterapiu, do druhej sa len tak vykúpať.  Vonku vás čaká veľký plavecký bazén s teplou vodou (30 stupňov Celzia)  a menší horúci. Zážitok je to najmä večer, keď sa nad bazénmi vznáša žiarivá para. Ako bonus mimo sezóny je vstup do kúpeľov čiastočne v cene ubytovania.

Termálne kúpele v Bibione
Termálne kúpele v Bibione v Taliansku/foto: NG

Lignano

Lignano nie je až také v zime prispaté ako Bibione. Už na prvý pohľad pôsobí živšie. A tak ako v každom letovisku, i tu nájdete hneď vedľa pláže vianočný trh, kolotoče a malé klzisko. My sa vždy tešíme na výstavu pieskových sôch. Tento rok bola témou Danteho Božská komédia. Taliani sa vždy snažia myslieť aj na deti a pripraviť im bohatý a pestrý program. Na vianočných trhoch sa deti zaručene nudiť nebudú. Na pláži je obrovská piesková guľôčková dráha aj tvorivá dielňa, kde si  môžu vyfarbiť veľké mušle a zavesiť ich na strom želaní.

Lignano a advent
Strom želaní nielen počas adventu v Lignano/foto: NG

Lignano a Bibione sú výbornou základňou na výlety do okolia. Veľmi rýchlo sa dostanete do Benátok, Grada, Terstu alebo k nádhernému zámku Miramare. Nie vždy je tu hmlisto a chladno. Práve naopak.

S deťmi, so psom aj s koňom

Dovolenka v letovisku v zimnej sezóne je výborný nápad najmä s deťmi a domácimi miláčikmi. Hoci aj s koňom. Veď kedy inokedy si môžete oddýchnuť bez toho, aby ste na deti museli dookola pokrikovať: „Buď ticho!“  a na psa „K nohe!“ A jazdiť na koni  pri východe alebo západe slnka po pláži ako vo filme? Ruku na srdce, nie je to príjemnejšia predstava ako preplnené zjazdovky (ak iné nenájdete), stres pri parkovaní a nekvalitné varené víno?

jazdy na koňoch na Bibione
Prechádzky na koňoch sú počas zimy na Bibione veľmi obľúbené/foto: NG

Väčšinou je tu slnečno a počasie príjemnejšie ako doma. Ak budete mať šťastie, tak si napríklad v Benátkach môžete posedieť v dobrej kaviarni na slniečku priamo nad kanálom bez hukotu masového turizmu.  Nikdy nevynecháme výlet do Caorle a do Grada  ktoré nie sú typickými letoviskami a sú plné turistov takmer po celý rok. V zime je to ale v znesiteľnej miere. Najpríjemnejšie je, že aj bez rezervácie sa máte šancu dostať do dobrej reštaurácie. Čo sa vám v sezóne zaručene nepodarí.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)