Lucia, koho budeš voliť?

Dalito.sk/Parlamentné voľby 2020/foto: Dalito.sk

Túto predvolebnú kampaň som sa zaprisahala, že už nebudem voliť proti niekomu a ani proti niečomu. Že konečne budem voliť toho, koho považujem za morálneho, seriózneho a zodpovedného.

A tak som začala čítať, pýtať sa, porovnávať, zisťovať… Keď som sa konečne rozhodla, o dva dni to už neplatilo, potom zasa iná strana, potom zasa úplne iná. S mojim vycibreným kritickým myslením som došla do bodu mrazu, keď som zistila, že nemám koho voliť, že som si svojim zaprisahaním neskutočne skomplikovala život. A tak prišlo rozhodnutie, že vhodím čistý volebný lístok. Neznášam ten pocit „znásilneného voliča“.

Dva dni pred voľbami som vykladala 15 ton rastlín z kamióna. Výborná práca na prečistenie mysle. Celý deň som rozmýšľala, komu dám hlas. Cítila som totiž, že na čistý lístok nie je správny čas, správna doba. Stále sa ma kamaráti pýtali, Lucia, koho budeš voliť? Rozhodla som sa až v deň volieb, tesne pred hranicami. Rozhodnutie som oznámila všetkým, ktorým na mojom názore záležalo.  

Ako som sa rozhodovala? Na základe morálnosti, serióznosti, zodpovednosti…  a aj na základe vlastných skúseností.

OĽaNO:  Líder bol pre mňa presvedčivý, pôsobil na mňa úprimne a autenticky. Mám rada ľudí aj s nefalšovanými emóciami. Psím čumákom neverím. Na kandidátke však mal aj ľudí, ktorých poznám aj inak a keď píšem, inak, tak inak. Pre mňa osobne neakceptovateľné.

SMER-SD: Keby socialisti nemali Pellegriniho, dopadli by asi oveľa horšie. Strana má však za sebou také strašné kauzy, na ktoré sa zatiaľ prišlo a aj podľa súdu ich dokázala Threema, že podľa mojich voličských kritérií vylúčené a neakceptovateľné.

SME RODINA: Som ročník, ktorý o Borisovi z Bratislavy počul naozaj veľa. Samozrejme, že človek zreje ako víno a evidentne aj Boris. A aj ako povedala mama mojej priateľky, je ešte aj vtipný, a keď jeden chlap dokáže spojiť v jedno 10 žien-rodičiek (či už 11?) svojich detí,  nemôže to byť neschopný človek. Niečo na tom bude, ale aj tak, podľa mojich kritérií neakceptovateľné.

ĽSNS: Roky som upozorňovala, že Kotleba nie je hlúpy človek, nech už je alebo nie je fašista. Že on je ale inak „múdry“, nebezpečne. Predvolebnú kampaň totiž robí presne tak, ako má, na čo mnohí politici roky kašľali, medzi ľuďmi. Pre mňa je to však podľa mojich kritérií, vedomia a svedomia málo. Či presne naopak, nebezpečne veľa, takže pre mňa osobne neakceptovateľný hlas.

Koalícia PS SPOLU: Niektoré nápady a návrhy dobré. Odrádzali ma však ich mnohí sympatizanti, ktorí na sociálnych sieťach dokážu predvádzať takú inteligentnú aroganciu, až z nej ide strach.  No a potom po výhre Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách, to čo predviedli na pódiu „Pat a Mat“, na to nikdy nezabudnem. Morálnosť naštrbená kauzou drog a klamstvom, či nedôveryhodnosť spojená s Gorilou… Podľa kritérií, ktoré som si ako volička zadala, aj podľa vzoru Nemecka, pre mňa neakceptovateľné aj po sebareflexii a pokore v závere kampane.

SaS: Kočner, neKočner, predseda s ním sedel a hovoril o generálnom prokurátorovi, či sa mu to páči alebo nie. Zažila som na vlastné oči poslanca tejto strany, ktorý pripitý vykrikoval, že on si to môže dovoliť šoférovať auto aj s promile (ešte vtedy áno), že on je poslanec, kto je viac! Na verejnosti pritom hlásal, že oni budú iní. No a niektorých poslancov poznám aj osobne a viem, že nedokážu splniť ani to, čo sľúbia súkromne a na nesplnené sľuby som mimoriadne citlivá. Pokora prišla, ale podľa mojich voličských kritérií  neskoro. Takže, neakceptovateľné.

ZA ĽUDÍ: Predseda ma urazil hneď, ako tvrdil, že on nevedel, že náklady na prezidentskú kampaň si nemôže odpisovať z daní a tak ich hodil aj na mňa. Ešte ako prezident aj lyžoval po vražde Jána a Martiny. Postupne, som mu vďaka jeho (vlastne takmer celej strany) nacvičenej neverbálnej komunikácii naučených úsmevov, gestikulácie rúk a vlastne celého umelého tela, prestala úplne veriť. Keby tam nemal zopár ľudí, ktorých poznám osobe a mám s nimi len tie najlepšie osobné skúsenosti, nemal by u mňa šancu od začiatku. Pre mňa osobne stále neakceptovateľne málo.

KDH:  Snaha nového predsedu o prerod strany mi bola sympatická. Ako neveriaci Tomáš som si však nevedela predstaviť, že mám podporiť konzervatívne názory, ktoré považujem už za zabudnuté. Veď míľovými krokmi zaostávajú už aj za samotným Pápežom Františkom, ktorý mi je tiež mimoriadne sympatický. Okrem toho sa na mňa valilo množstvo informácií aj z čias mečiarizmu. A tie mi už sympatické neboli. Možno aj u predsedu nastúpila sebareflexia, ale pre mňa osobne neakceptovateľne neskoro a málo.

A ostatné strany? Podľa mojich osobných kritérií o morálnosti, serióznosti, zodpovednosti, či dôveryhodnosti neakceptovateľné a vyhodený voličský hlas aj energia.   

Tak, a teraz hádajte, koho som volila? Ako vždy, ako znásilnená volička. Budem ich však neskutočne sledovať, každý ich krok aj nádych.

Áno, ani ja nie som dokonalá, aj ja som robila, robím a ešte aj budem robiť chyby, ale nie som verejný činiteľ a nikdy ním ani nebudem, lebo rodina je pre mňa najviac. A práve pre to budem aj naďalej  veľmi kritická, naprieč celým politickým spektrom. Lebo aj ja som volič a daňový poplatník, takže kto je viac?