Milujme profesionalitu

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - hudhummy
RADKA BAČÍKOVÁ -

Milujem, keď je niekto špecialista. Odborník a maximalista. Keď je fakt dobrý v tom čo robí a ako to robí. Keď sa snaží vo svojom odbore vynikať a dosahovať dokonalosť. Keď sa prichytím, že obdivujem.

Keď má niekto rád to, čo robí, poznať to na míle. Vždy som chcela byť výborná až výnimočná v tom, čo robím. Nie vždy sa mi darilo, lebo nie vždy som robila to, čo mám rada. Ale potom som zistila, že ak nedokážem robiť to, čo mám rada, môžem sa aspoň snažiť mať rada to, čo robím.

Stačí zmeniť prístup

A v tom je ten kľúč. Vnášať do svojich každodenných, nielen pracovných činností svoje maximum. Svoju vášeň, nadšenie, svoju pridanú hodnotu, bez ohľadu na druh činnosti. Energiu, ktorú človek nevydá, ak niečo nerobí rád, alebo to robí s odporom. Energiu, ktorá aj z práce upratovačky urobí profesionálnu cleaning manažérku. Človeka to nič nestojí, iba malú zmenu v myslení a v prístupe. K tej istej práci, k tým istým ľuďom, či akýmkoľvek iným činnostiam. Obyčajná snaha urobiť niečo naozaj poriadne a s láskavosťou. Skrátka najlepšie ako viem. 

Dvojité víťazstvo

Vždy sa to vráti. V práci aj vo vzťahoch. Zavládne spokojnosť na oboch stranách. Tzv. dvojité víťazstvo. Šikovný obchodník, spokojný zákazník. Spokojný zákazník, motivovaný obchodník. A tak dokola. Kruh sa uzavrie. Aké jednoduché a predsa tak vzácne. Aspoň na tom našom malom Slovensku.

Amaterizmus ako prijateľný štandard

Ľudia, česť svetlým výnimkám, tu akosi prestali byť nároční. Prestali vyžadovať kvalitu. Neočakávajú profesionalitu v obchodoch, ani v službách, dokonca už ani na najvyšších miestach. Bezdôvodne začali akceptovať priemer, amaterizmus a nízku úroveň. Tie sa stali prijateľným štandardom a pretavujú sa do všetkého. Aj tam, kde by vôbec nemali byť. Kde ale nie je dopyt po kvalite, nie je potreba ju vytvárať. Kde sa nevytvára, nie je možné ju žiadať. Zasekli sme sa v kruhu nenáročnosti, priemernosti a všednosti. Aká obrovská škoda. Takto zlenivieť a nemať snahu byť lepším. Nechcieť vynikať. Nemať chuť vyšperkovať čokoľvek do dokonalosti. Nevyťažiť maximum zo všetkého a z každého. To je ako kúpiť si Ferrari a jazdiť na ňom 50-kou. Alebo vedieť päť cudzích jazykov a sedieť doma.

Dá sa to zmeniť

Zmeniť to môžeme kedykoľvek. Stačí sa rozhodnúť a naozaj chcieť.  Začať od seba. Zvyšovať úroveň toho, čo sami robíme a zvyšovať nároky na tých, ktorých platíme. Vyžadujme kvalitu, ale ju aj ponúkajme. Prestaňme akceptovať priemer, ale ho už ani nevytvárajme. A koleso sa roztočí. Lebo taký je zákon príčiny a následku. Stačí sa rozhodnúť a začať. Byť zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete. Milujme profesionalitu.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)