Nenávisť eskaluje. Aj ochrana ústavných činiteľov, aj poradcov a hygienikov Matoviča

Dalito.sk/TK Pandemickej komisie SR/foto: ÚV SR
DALITO -

Keď sa naposledy hlavný hygienik SR Ján Mikas prihováram obyvateľom Slovenska, aby dodržiavali protiepidemiologické opatrenia, aj keď niektoré vnímajú ako nelogické priznal, že chápe, že ľudia sú na hygienikov veľmi nahnevaní.  

Vnímam, že mnohí ste tento rok zažili osobnú stratu, mnohí ste utrpeli ťažké životné rany a prišli o možnosť robiť to, čo Vás napĺňa. Cítim, že sa mnohí za to na mňa i mojich kolegov hneváte. Robíme maximum, aby sme nastavenými opatreniami chránili Vaše zdravie a aby ste nemuseli prinášať ďalšie obete. Nie, v tejto chvíli nežiadame o uznanie, je to naša práca. Žiadame však o Vašu pomoc, pretože ju potrebujeme,“ uviedol ešte 23. decembra 2020 Ján Mikas.

Ako sa situácia na Slovensku postupne zhoršuje a počty zomretých na COVID-19 denne presahujú sto, aj po tom čo ÚVZ SR pod tlakom verejnosti musel priznať, že od apríla 2020 vydal viac ako 8800 výnimiek na vstup do krajiny, hygienici sú verejnosťou pravidelne konfrontovaní s obrovskou kritikou obyvateľov. Jej negatívne nálady voči epidemiológom sa stupňujú.

Vyhrocuje to aj premiér

Kritika voči poradcom a odborníkom premiéra Matoviča sa úmerne zvyšuje nielen počtom zomrelých v krajine, ale aj zverejnených statusov na jeho sociálnej sieti.

Psychiatrička Natália Kaščáková pred časom v príspevku Narcistická porucha osobnosti ­- obranné mechanizmy pripomenula, že takíto ľudia sú „zvýšene závislí na pochvale a obdive, majú časté fantázie úspechu a grandiozity, zvýšenú ambicióznosť, ktoré ale môžu byť v rozpore s realitou a reálnymi schopnosťami“. Uviedla, že takýto človek pri hroziacom neúspechu či zlyhaní, a teda pri hroziacom rozpade grandiózneho obrazu o sebe prežíva pocit neistoty. Svoje negatívne pocity tak projektuje do druhých. Reakciou na kritiku je potom neraz útok a obviňovanie a ústup do infantilného prežívania vlastnej grandióznosti.

Napätá atmosféra v spoločnosti si vyžiadala zvýšenú ochranu predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO). TA3 to potvrdila polícia s tým, že ochranka už bola pridelená aj jeho manželke a deťom, ktoré pravidelne spomína pri politických vyjadreniach.  

Hrozby aj Mikasovi

Slovenský premiér ale zďaleka nie je jediný, ktorého musí chrániť Ústav na ochranu ústavných činiteľov. Rozdiel je len vo veľkosti a šírke ochrany. So štátnou ochrankou už vidieť aj hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorý sa už aj pred televíznymi kamerami objavuje iba sporadicky. Z tlačových konferencií sa vytratili aj mnohé ďalšie odborné tváre, ktoré kedysi boli ich dennou súčasťou.  

Spravodajská stanica TA3 potvrdila, že premiér čelí vyhrážkam a lavíne kritiky, preto zvýšili jeho ochranu. Hrozbám a nenávisti čelia aj iní funkcionári. Úrad pre ochranu ústavných činiteľov televízii potvrdil, že premiéra už musia voziť v pancierovanom aute. Pritom po nástupne do funkcie ani nie pred rokom tvrdil, že on ochranu nepotrebuje, pretože chce zmenu. Smrťou sa už vyhrážali aj hlavnému hygienikovi Mikasovi, ktorý už má strach aj o svoju rodinu.

Televízia zdôraznila, že v špeciálnej pancierovanej limuzíne sa premiér vozí už niekoľko týždňov s tým, že ochranku mala v minulosti dostať aj jeho žena, pričom policajti monitorujú aj ulicu v Trnave, kde Matovič býva. 

Vnútro ani hygiena neodpovedajú

Pred desiatimi dňami sme na rezort vnútra zaslali otázky ohľadom zvýšenej ochrany ústavných činiteľov a jej úradníkov.  

„Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR pravidelne vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu v súvislosti s osobami, ktorým ochranu poskytuje. Následne rozhoduje o forme a prostriedkoch ochrany.  Z taktických dôvodov a z dôvodov utajenia jednotlivých podmienok poskytovania ochrany úradom ako činností s ňou spojených, nie je možné dôvody a spôsob výkonu ochrany konkretizovať.  O tom či má p. Mikas pridelenú akúkoľvek formu ochrany priamo z ÚVZ nemá MV SR informácie. Tieto otázky treba smerovať kolegom z ÚVZ,“ uviedol pre Dalito.sk tlačový odbor MV SR.

Na uvedené otázky Úrad verejného zdravotníctva SR už nereagoval vôbec. ÚVZ SR a jej hovorkyňa Dáša Račková už mesiace selektujú komu odpovedia.

  1. Odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú aj hl. hygienik Ján Mikas. Má aj jeho rodina?
  2. Odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú z Úradu verejného zdravotníctva SR ktokoľvek?
  3. Odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú aj manželka s deťmi pracovníkov ÚVZ SR?
  4. Kto, odkedy, prečo a pri akých príležitostiach má štátnu ochranku pridelenú člen Pandemickej komisie či Krízového štábu SR? Kto z nich aj v prípade rodinných príslušníkov?
  5. Pripravovaná štátna aplikácia eKarantena bude len pre ľudí prichádzajúcich na Slovensko alebo pre každého, kto má byť a musí byť doma v karanténe, teda aj občanov SR, ktorých do karantény poslali napríklad z dôvodu, že mali vo fabrike pozitívny test? Budú sa musieť potom do eKaranteny  prihlásiť aj jeho rodinní príslušníci, ktorí s nim budú musieť ostať doma? 

Aj český premiér Andrej Babiš (OĽaNO) sa po čase priznal, že sa smrťou vyhrážali aj jeho manželke, ktorú radšej poslal na dovolenku do Dubaja. Ani takmer rok po pandémii však pri presunoch nepotreboval opancierované auto ako slovenský premiér.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)