Prosím, nevykupujte nám bezlepkové potraviny! Dajte šancu to prežiť aj celiatikom

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Dreamy Pixel

Volám sa Lucia a som celiatička. A začínam mať strach. Nie však taký veľký z koronavírusu, ako z ľudí. Ak niekto potrebuje 50 kg múky a 40 balíkov cestovín a ryže, dobre. Možno je ako ja, vystrašený. Dobre. Chápem.

Ale ak je niekto zdravý a v panike vykúpi aj bezlepkové základné potraviny, však sa to môže v najhorších časoch zísť, vtedy začnem prepadať panike aj ja.  

Alebo niekto v časoch hojnosti nastúpil na modernú vlnu bezlepkovej diéty, lebo sa subjektívne cíti lepšie, nenafukuje ho, či chce akože žiť „zdravšie“, rozumiem aj tomu, aj keď to už množstvo lekárov vyvrátilo a označilo za nezmysel, ok, chápem. Ale ak v tomto trende chce pokračovať aj v krízovom stave krajiny a začne tak ohrozovať diagnostikovaných pacientov-celiatikov, pochopenie ma už prechádza.

A možno si to mnohí len neuvedomili. Nás diagnostikovaných celiatikov lepok nenafukuje, nás lepok zabíja zaživa. Mňa osobne pomaličky, nenápadne mi rozkladá imunitu, kosti a napáda všetky životne dôležité orgány, ktoré mi ešte ostali.

Bezlepkové potraviny sú pre mňa a tisíce ďalších diagnostikovaných celiatikov jediným liekom, ktorý nám pomáha prežiť. A v týchto dňoch nám začínajú chýbať. Z obchodov aj na internete sa vytráca bezlepková múka, chlieb, pečivo, cestoviny… Už aj po kukuričných výrobkoch sa len tak zaprášilo.

Chýbajú všade, akoby v krajine žili len celiatici. Prosím, dajte šancu prežiť koronavírus aj diagnostikovaným celiatikom. Lebo keď si to neuvedomíte a ako zdraví ľudia nám vykúpite potraviny, však sa môžu zísť, my-celiatici jednoducho nebudete mať čo jesť. A keď budeme nútení siahnuť aj po tých lepkových potravinách, začneme s procesom „umierania“ oveľa skôr ako „lepkáči“. Nenápadne, potichu, trošku to môže trvať, mnohých aj doslova bolieť, ale takmer so 100% istotou nastúpime na vlak do pekla.

Prosím, ak nie ste diagnostikovaní celiatici, nevykupujte nám bezlepkové potraviny. Potrebujeme ich pre to, že aj my to potrebujeme prežiť. Vlastne do konca našich životov, lebo sme pacienti-celiatici na celý život, nielen počas koronavírusu.

Ďakujeme vám za ohľaduplnosť! Ďakujeme, že ostanete rozumnými ľuďmi aj v najťažších časoch!