Recept s príbehom: Hokejové Rafaelo Adama Ružičku

Dalito.sk/Slovenský hokejista Adama Ružička, draftovaný do NHL Calgary Flames/foto: archív Canadian Hockey League

Keď som v roku 2011 pre vtedajšiu športovú Trojku STV nakrúcala dokument Keď vyrastiem… pred kameru som si vybrala vtedy ešte malého, ale už mimoriadne húževnatého hokejistu z Hokejovej školy Svišť, ktorý na ľade nielen hrou, ale celkovým prístupom k hokejovému životu vynikal.

Písal sa apríl 2011 a Adam pred kamerou sníval vo svojej detskej izbe o tom, že raz bude veľký hokejista, že sa chce dostať do HC Slovan, či do českej ligy a možno raz do NHL. Nemal veľké oči, za svojim cieľom išiel spolu s rodičmi krok po kroku, postupne. Žiadne veľké oči a očakávania budúcnosti v NHL som v tejto hokejovej rodine necítila. Všetci tam stáli nohami na zemi. Ani jeden z rodičov nepatril k tým, ktorým slangovo v hokeji volajú „premotivovaní“.

EXKLUZÍVNE: Adam Ružička: „Môj cieľ? Hrať v hlavnom tíme NHL a vyhrať Stanley cup!“

Spomínam si na detaily z nakrúcania dodnes, akoby to bolo včera. Adamovi som vtedy v tej izbe povedala, že teta Lucia je čarodejnica, a že nech mi verí, že do NHL sa určite dostane a ja budem prvá, ktorej potom dá svoj prvý exkluzívny rozhovor.

Prešlo takmer presne na deň osem rokov a Adam svoje slovo dodržal, a ja svoje „čarodejnícke“.  16. apríla 2019dnes už a iba  19-ročného hokejistu Adama Ružičku draftoval tímom NHL Calgary Flames.

Keď to klub oznámil, cítila som nesmiernu radosť aj za Adama, ale aj osobné zadosťučinenie, že som sa pred ôsmymi rokmi, ako zodpovedná redaktorka a režisérka dokumentárneho cyklu, opäť správne rozhodla a z tých viac ako dvadsať malých hokejistov vybrala naozaj tých najlepších. Nebolo to jednoduché, lebo pred ôsmymi rokmi naozaj nikto ešte nemohol tušiť, ako ktorý malý hokejista dopadne. Vedela to iba Adriana Hosťovecká, ktorá ma na najväčšie hokejové talenty v krajine upozorňovala a vôbec nešlo len o Svište. Takže Adriana, veľká vďaka a ako vždy, na hokejistov, ktorí to niekde dotiahnu si mala vždy nos.

Pri nakrúcaní som malých hokejistov vždy poprosila, aby si vybrali aj nejakú nehokejovú „zábavku“, ktorej sa radi venujú mimo športu.

Takmer som odpadla, keď mi malý Adam oznámil, že upečie koláč! Veď som vtedy mala už 40 rokov a manžel ešte stále desaťročia čakal na to, že sa raz piecť naučím aj ja.

Keď sme Adama v kuchyni nakrúcali, kde jeho mama pôsobila naozaj iba ako jeho asistentka, neverila som vlastným očiam ako si vedel v kuchyni sám poradiť.

Keď sme odchádzali, poprosila som jeho mamu, či by mi recept mohla poslať mailom. Slovo dodržala aj ona a dodnes je to jediný koláč, ktorý ako tak zvládam. Vždy, keď sa do koláča pustím zaliata potom od stresu, spomeniem si na „malého“ Adama a poviem si, keď to zvládol malý chlapec, musím to aj ja!

Takže vďaka Adam, že som sa vlastne vďaka tebe stala aj ja plnohodnotnou hráčkou v našej domácej kuchyni a naša rodina má vďaka tebe napečené aj na Vianoce (ostatné kupujem).

SUROVINY:

2 vajcia

1 hrnček práškového cukru

½ hrnčeku oleja

1 hrnček mlieka

2 hrnčeky polohrubej múky

1 kypriaci prášok

1 hrnček kokosu-strúhaného

Práškový cukor podľa chuti

1 smotana na šľahanie (33% tuk)

POSTUP:

Vajcia vymiešame s cukrom, pridáme olej, mlieko, múku a kypriaci prášok. Všetko dôkladne vymiešame a vlejeme na vymastený a posypaný plech múkou s vyšším okrajom. Povrch cesta nahrubo posypeme strúhaným kokosom, ktorý sme predtým zmiešali s práškovým cukrom podľa chuti. Celé to vložíme do rúry, ktorú sme predtým vyhriali na 170 °C a pečieme asi 30 minút.

Kokos na povrchu zružovie, ale nesmie sa pripáliť.

Prvé hokejové Rafaelo Adama Ružičku som samozrejme spálila/foto: Dalito.sk

Keď koláč vyberieme z rúry, tak ho ešte horúci polejeme smotanou na šľahanie. Necháme vychladnúť a potom už iba dobrú chuť!

RADA:

Koláč je fantastický aj s kopcom vyšľahanej šľahačky a veľmi jednoducho sa dá upiecť aj v bezlepkovom variante. Lepkové suroviny iba vymeníme za bezlepkové. Garantujem vám, že rozdiel v chuti nepocítite.

P.S. O Adamovi Ružičkovi som nakrúcala dokument ešte jeden. Volal sa Môj športový sen. Pred štyrmi rokmi, keď ešte pôsobil ako útočník HC Dynamo Pardubice. Vtedy, už ako 15 ročný mladík, pred kamerou piecť nechcel ?, ale si aspoň pripravil výživový nápoj.

https://www.digisport.sk/publicistika/publicistika-dokumenty/moj-sportovy-sen-adam-ruzicka/

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

EXKLUZÍVNE: 19-ročný hokejista Adam Ružička to dal, prilieta so zmluvou z Calgary