Skončili s prechyľovaním ženských mien na -ová

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - Shutter B
DALITO -

Ženy si od nového roku môžu bez akýchkoľvek ďalších zákonných podmienok Českej republiky zvoliť, ako sa budú volať. Či chcú oficiálne používať  priezvisko v prechýlenom alebo neprechýlenom tvare. Umožňuje to zmena zákona o matrikách. Dalito.sk na to upozornila hovorkyňa Ministerstva vnútra ČR Klára Dlubalová.

Kým do konca roku 2021 si žena mohla do matričnej knihy zapísať priezvisko v neprechýlenom tvare, teda v mužskom, iba v prípade prísnych výnimiek, od 1. januára 2022 to už neplatí a zákon už neobmedzuje tvar priezviska.

„Ve 21. století není možné ženám nařizovat, v jaké podobě mají používat své příjmení. Mají právo si vybrat a je správně, že jim to zákon konečně umožňuje,“ povedal minister vnútra ČR Vít Rakušan (SaN).

Novela zákona o matrikách úplne zrušila podmienky, ktoré musela splniť žena, pokiaľ chcela do matriky zapísať svoje priezvisko v neprechýlenom tvare, teda bez -ová. Odteraz tak môže uviesť svoje priezvisko aj mužskom tvare. Túto možnosť mali v Českej republike doteraz len cudzinky a české občianky inej národnosti z dôvodu pobytu v cudzine, alebo ak ich manžel alebo partnerka v registrovanom partnerstve bol cudzinec, resp. cudzinka.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)