Slováci Rašimu, ktorých vyzval, aby sa z Británie vrátili domov, lebo do nich investoval štát

Dalito.sk/Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (SMER-SD)/foto: ÚPVII SR

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši vyzval v Británii Slovákov, aby sa vrátili domov. Odkázal im, že pracovitých ľudí s dobrým jazykovým vybavením potrebujeme doma ako soľ a investoval do nich aj štát. 

Na podujatí Work in Slovakia – Good Idea! minulý týždeň v Londýne, ktoré malo Slovákov žijúcich v zahraničí motivovať vrátiť sa domov takto vicepremiér reagoval aj na na nedostatok odborníkov v oblasti IT a neistotu, ktorú vyvoláva odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

„Je zložité predvídať  dopady brexitu, keďže sa situácia mení zo dňa na deň. Brexit môže ublížiť najmä tým Slovákom, ktorí nemajú garantovaný trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve, teda tu nežijú viac ako päť rokov,”  povedal Raši.

Slovákom pripomenul, že chce, aby sa vrátili ľudia, do ktorých sa počas ich života investovalo – napríklad počas ich štúdia.

Svoju pridanú hodnotu práce teraz ponúkajú inej krajine. O týchto ľudí je najväčší záujem, aby sa investícia štátu vrátila v tej podobe pridanej hodnoty a ich práce naspäť na Slovensko,“ uzavrel Raši.

DALITO už podpredsedu vlády Rašiho požiadalo o rozhovor na tému, ako chcú vycestovaných či odsťahovaných Slovákov dostať späť domov na Slovensko. Čím a ako ich chcú presvedčiť? Podpredseda vlády už termín na rozhovor DALITO prisľúbil.  

Redakcia zatiaľ oslovila Slovákov, ktorí žijú a pracujú vo Veľkej Británii a združujú sa na sociálnej sieti pod názvom Slováci  a Česi v Británii. Skupina má 15 416 členov.

Položili sme im nasledujúcu anketovú otázku:

„Koľko tam žijete, v čom pôsobíte a či sa po prípadnom brexite plánujete vrátiť domov, ak áno či nie, prečo a či cítite niečo také, čo máte splácať svojej krajine.“

Prinášame výber odpovedí. Výber najmä z toho dôvodu, že niektoré boli pre vulgárny obsah nepublikovateľné, tematicky sa opakovali, alebo bol nezrozumiteľný ich obsah.

Ľubica Straková

“Žijem tu asi 17 rokov. Vyučujem na univerzite, mám tu rozbehnutú kariéru a neviem si predstaviť čo by som na SK asi robila. Manžel je Španiel, má rad SK, ale ja mám radšej Španielsko a teplo, takže asi tak.”

Jana M London 

“Učím na univerzite, mám súkromnú prax a darí sa mi lepšie, ako keď som bola na Slovensku. Neporovnateľne lepšie pracovné podmienky, profesionálnejšie. Vzdelávanie, možnosti a tiež finančné ohodnotenie, nezávislosť… Návrat na Slovensko nehrozí. Mám tam tiež rodinu aj priateľov a stretávame sa 3-4x ročne. Som tu veľmi spokojná.”

Eduard Múčka 

“Som tu 21 rokov. A môžem povedať, že po dvadsiatich rokov tvrdej práce som tu nič nezískal. Dom mám na pôžičku. Auto tiež. Bol som riaditeľom potravinovej donáškovej firmy vyše 11 rokov, ale nikto si to aj tak neváži. Ak dostaneš pero na odchod môžeš byť rád. Teraz vediem vlastnú autoškolu už tretí rok a som stále v mínuse. Spoločenský život a kamaráti na to tu môžeš zabudnúť. Ceny za nájom a jedlo vysoké. Na Slovensku som sa mal lepšie. Mal som menší plat, ale mal som peniaze ísť do reštaurácií každý týždeň a čas na koníčky a kamarátov. Ale aj napriek tomu by som neprišiel na Slovensko lebo byrokracia ma vytáča a tiež malé platy. To, že my vraj niečo dlhujeme Slovensku za školy je somarina. Keď som praxoval, tak som prispieval štátu za minimálnu mzdu. A spoločností zo zahraničia tam dostávajú pomoc a naši nič. Nie ďakujem. Nedlžím nič a podmienky na rozvoj na Slovensku žiadne.”

Pavol Tomeček 

“Prišiel som sem na pol roka a žijem tu už 12. rok, ale posledné roky som pol na pol. Cez voľno lietam domov, nie je to už to čo bývalo a hlavne, všetci z môjho okolia odišli domov. Takže uvidím ako to dopadne v marci a podľa toho sa rozhodnem, ale skôr by som preferoval už isť domov, prípadne do rakúska.”

Vladimíra Tkáčiková-Mikulová

“Žijem v UK 10 rokov a neplánujem teraz návrat. Možno o 10-15 rokov, skôr určite NIE. Ľudia nie sú ohodnotení za svoju prácu a tu je predsa jednoduchší život, plus dieťa má väčšie možnosti do budúcnosti. Mám syna, ktorý tu študuje a hrá futbal. Na Slovensku by si prilíš neškrtol, ak by niekto niekoho nepodplatil… A čo sa týka Brexitu? Som Za! Konečne ekonomika stúpne a bude lepšie! Ak by mi dali plat prezidenta “možno ” by som porozmýšľala… ale za 500 eur v hrubom pracovať? Nech naša vláda nie je smiešna…”

Robert Kaščák

“Štát do ľudí neinvestoval nič. Ľudia si všetko platili vždy samy.”

Ivana Sabolová

“Za Rašiho “zvýšený poslanecký plat” by som možno začala uvažovať. Je pravda, že sa do mňa investovalo na Slovensku, lebo som ukončila vysokú školu. Ale v Anglicku som vyštudovala druhú a úplne iný odbor. Keby som sa vrátila domov, tak by som nerobila prácu so vzdelaním, do ktorého investovalo Slovensko, ale ja sama. V Anglicku som happy. Pravdepodobne po brexite to bude ťažšie, ale kto vie. Určite, keby som sa rozhodla sťahovať, tak by to bola ďalšia anglicky hovoriaca krajina a nie Slovensko. Nemyslím si, že som dlžná niečo Slovensku. Mali by sa zamyslieť nad tým, ako si udržať mladú generáciu, ktorá práve teraz končí vysokoškolské štúdium a nie nás. Múdrejšie by bolo, keby schválili dvojité občianstvo, lebo takto stratia veľa Slovakov.”

Miroslav Zajo Zachar 

“Nemám v pláne sa vrátiť, po škole som hneď začal pracovať, platil som dane a keď bol problém a skončil som v nemocnici, tak to bol doslova horor. Dcérke doma neboli schopní urobiť poriadne vyšetrenia a tu v Škótsku nás dali oboch do poriadku a o starostlivosti v tunajších nemocniciach sa nejdem ani vyjadrovať, oproti našim nemocniciam 5 hviezdičkový hotel.”

Lawi Kidal 

“Slovensku resp. slovenskému systému ja a moja rodina nie sme dlžní nič!! Slovensko je dlžné mne za to , že som pred 14 rokmi musel odísť  od všetkého čo milujem a na určitý čas aj od mojej manželky a vtedy 3,5 ročného syna, len kvôli tomu, aby som zabezpečil hlavne finančne rodinu . Aby môj syn mal dôstojné detstvo a väčšie možnosti rozvoja. Kde bol vtedy pán doktor Raši? Prečo sa nestretáva s ľuďmi, ktorí  makajú po skladoch a veľakrát sú to ľudia s univerzitou? Prečo sa s nimi nestretne ?? Takých ľudí on nepotrebuje?? Takýto ľudia sú pre neho odpad ?? Čo je toto za komédiu ?? Vidím, že tento pán sa vôbec nezmenil ani po 15 rokoch, keď ešte spával na svojich nočných zmenách vo svojej doktorskej izbe, kde pracoval.”

Zlatka Zlatka

“Žijeme tu už 15 rokov , no túžba po domove nezhasína. Na druhej strane deti sa tu narodili , jazyk anglický ovládajú perfektne, o slovenskom jazyku však nemajú už ani potuchy (gramatika, skloňovanie, vybrané slová). Ak sa vrátime, nebudeme mať na Slovensku prácu. Bude bitka vôbec o nejakú prácu.”

Iana Wavelet 

“Žijem tu vyše 14 rokov, vyše 11 rokov pracujem ako teaching assistant. Nad návratom na Slovensko uvažujem len kvôli partnerovi, ktorý by sa vrátil veľmi rád, ale neviem, či z toho niečo bude, lebo staršia dcéra o tom nechce ani počuť. Ak by sme sa aj vrátili, tak len za predpokladu, že budeme vopred tak finančne zabezpečení, že si na Slovensku nebudeme musieť hľadať prácu. Okrem korupcie, neochoty a “ohkania” mám obavy zo slovenského školského systému a úrovne zdravotníckych služieb… Brexit nijak neovplyvňuje naše rozhodovanie nad návratom… A nemám pocit, že svojej krajine niečo dlžím…”

Julio Ceasar

“Vôbec nezáleží v akej krajine, ale aké ste osobnosti. A čo sa týka brexitu, je to LEN mega práčka vlny z oviec, ktoré to zbytočne z fake news prežívajú.”

Matúš Lukáč

“Ja to vidím tak, že sa naozaj Slovensko schopí. Tu sa naozaj, ale naozaj neoplatí žiť. Každý lenivý… Každý nás tu zhadzuje, osočuje, normálnu prácu nedostane, aj keď máte angličtinu. Česť výnimkám. Ak ju dostanete, Angličania vám ju závidia alebo Poliaci a to je toho dosť, čo by som napísal. Sme cudzinci v ich štáte, my máme na SVK lepšie možnosti a mali by sme sa spojiť, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť pre naše deti. Aj to bývanie tu, majú len jednu anglickú výstavbu domov. Na SVK máme desiatky projektov. Tu platíme aj 1000 libier za starý dom a keď sa sťažuje, špekulujú, ako nás dostať z domu a nájsť takých ľudí, čo budú držať hubu. Naozaj sa už neviem dočkať, kedy už budem doma, naozaj.”

Dušan Ferenc 

“No jedna zaujímavá vec na tom všetkom je, že kto si nekúpil predtým nehnuteľnosť na Slovensku , tak zistí, že v zahraničí makal akurát na to, aby si to za tie ušetrené peniaze  dovolil kúpiť, lebo ceny nehnuteľností na Slovensku sa vyšplhali tak vysoko, že je to už neúnosné. Ja to zakončím takto, nikto sa dobrovoľne nevráti na Slovensko, lebo nikomu sa nechce živoriť a zdieľať tú špinu, čo tam vytvorili naši politici. Ľudia z môjho okolia  sa už zabezpečili tak, že niektorí si už vybavili “RESIDENT” na 10 rokov a veľa ľudí odtiaľto už odišlo do Holandska a Nemecka. No každý z nás by chcel žiť doma. Máme tam rodiny, priateľov, a známych. osobne trávim viac času na Slovensku, no podnikám v Anglicku, kde platím aj dane aj poistné, no keď mám zdravotné problémy, tak ich riešim  na Slovensku na vlastné náklady.”

Eva Badžová

“My sme tu tiež dlho a ak sa pozriem na fotky, kde sme sa narodili a na pekne detstvo, tak ma láka veľmi domov len preto, že som mala pocit že žijem doma. Tu to tak nieje, tu človek necíti, že prichádzajú sviatky, večerami sa človek boji späť, či mu náhodou okoloidúci nehodí niečo do okna a teraz to rieš a nevieš čo je zač. A koho nabudúce zo sebou dotiahne, aby ťa ešte viac vyprovokoval. Zasa na Slovensku, ak by sa opovážil hodiť niekomu kameň do okna, tak sa človek nebojí vyjsť von k nášmu Slovákov a vraziť mu, lebo vie, že nepríde za ním celá armáda. Vy tu riešite len peniaze..  a čo práca… Zatvárajú to fabriky, rušia firmy. Každý žije tak, ako vie, tak bojuje. Ak vieš šetriť v UK,  tak budeš aj doma. A vieš si ich viac vážiť na Slovensku a nie ako tu, prichádzajú každý týždeň aj odchádzajú.”

Marek Sol

“Mám 34 a som tu od 18-tky a teda o pár rokov to bude polovica môjho života čo som odcestoval do UK. Pôvodne na ‘gap year’. Ale je to tak, že človek sa usadí a ja sa cítim oveľa viac doma túto v UK, ako na Slovensku. Nikdy nevrav nikdy, ale momentálne to na návrat na SK nevidím, možno o tých pár rokov.”

Dana Klamparova Bowcott

“V UK žijem viac ako dvadsať rokov. Pracujem v zdravotníctve ? a nie je všetko také čierno/biele, ako niekde ľudia píšu. Koľko ľudí, toľko skúseností. Slovensko (rodina) mi chýba, ale život tam by sme s deťmi a mužom veľmi ťažko zvládli a tú si môžeme žiť v prepychu, bez stresu… Raz sa isto vrátim na Slovensko, ale najskôr až do dôchodku, lebo pracovať v našej krajine a živoriť nemá pre mňa zmysel…”

Mirka Bham Drevenáková

“Vrátiť sa na SVK? Veď tam nič nie je. V UK som už desať rokov. Sú tu rovnaké problémy s lekármi ako na Slovensku, kde to vôbec nie je ružové, ale každý má svoj názor, ale nevrátime sa, aby sme žili zo 400 eur mesačne a z toho všetko riadne platili, aj dane. Hrozné.”

Darina Čičmancová

“Som tu už 16 rokov a domov sa určite nevrátim. Mám tu prácu a za dva dni tu zarobím toľko, čo na Slovensku za mesiac.  A to pri čajíku bez šikanovania a naháňania. Ak, tak potom skôr už do Španielska.”

Barunka Vlnková

“Som tu už 11 rokov, a s priateľom zvažujeme odchod hlavne pre tunajšie zdravotníctvo. Nebyť slovenského zdravotníctva tak neviem, tu si ma budú ešte pohadzovať z dverí do dverí asi ešte roky.”

Jana Svoren

“V Anglicku žijem 12 rokov. 4 roky tu pracujem ako opatrovateľka v dome dôchodcov. Čo sa týka brexitu, tak to ma až tak veľmi netrápi, lebo aj tak sa chceme vrátiť domov. Áno, je mi ľúto mojich detí, ale tu nieje žiadny život. Deti, keď budú dospelé, tak sa do sveta poberú tak či tak keď budú chcieť. Môj názor je taký, čo sa týka peňazí, že je jedno či žijem na Slovensku alebo v Anglicku. Samozrejme, že zarobíme v Anglicku viac, ale máme aj štvornásobne vyššie výdavky ako na Slovensku.Uvažovala som nad tým už dlho a som presvedčená, že vrátiť sa chceme.”

Mi Lo 

“Ja si naopak myslím, že tu život je. Ak si niekto myslí, že nie, tak nech počká, keď sa vráti na Slovensko a zamestná sa, potom otvorí oči a veľmi rýchlo pochopí, kde ten život vlastne naozaj nie je.”

Paul F.

“Ja už mám “zbalené”, iba čakám na prvého mudráka, ktorý mi povie, choď domov, už tam nemôžeš byť. ? Ľudia sú vystrašení a pritom o nič nejde. Čo je na tom, že Británia chce regulovať a sama stanoviť, koho chce vo svojej zemi? ? A hlavne, v pokoji môžem z Británie odísť už zajtra, nie je jediná krajina, stále ich je dosť, kde sa dobre žije. Najviac, stále najviac plačú takí, čo najviac získali.” ?

Ľubica Glejteková

“Ďakujem Slovensko, ale tam sa určite nevrátim. Mám tu svoju stabilnú prácu, kde pracujem už 15 rokov. Ani moje deti neuvažujú, že by sa vrátili. Vôbec. My sme Slovensku neostali nič dlžní a tým to končí.”

Magdaléna Smith

“Žijem tu ( v Londýne) od minulého storočia, od roku 1995…. ach naozaj už 23 rokov!!! “Čas letí ako bláznivý, ja nechytím ho ani vy,” Karel Gott pre pamätníkov. Áno, som tu už naozaj skoro polovičku môjho života. Začiatky boli neskutočne ťažké… bez jazyka som začínala od nuly… O to viac si viem vážiť každé povolanie a ľudí, ktorí si zachovali integritu napriek stále sa meniacim životným podmienkami ( bez vzhľadu na rasu, spoločenské postavenie….). Anglicko bolo omnoho lepšie za môjho príchodu…. asi od roku 2000 to ide pomaličky dole vodou… Dosť veľkou zásluhou nesmiernych prílivov prisťahovalcov z mnohých krajín…… Zmenila sa kultúra, sebeckosť a neokrôchanosť spôsobená tými, ktorí sem prídu a nasadzujú si nesmierne očakávania od krajiny a jej obyvateľov, ktorá ich prijala otvoreným náručím. Zo Slovenska som odišla z dvoch dôvodov. Samozrejme pre nedostatok práce a trošku primitívnej mentality Slovákov. Nie, nehovorím, že som lepšia ( veď som bola vychovaná v malej dedinke na Východnom Slovensku, najlepšími  rodičmi, ktorí ma učili poctivosti, úcte, tvrdej práci, pomáhať tým, ktorí sú v núdzi.. byť dobrým človekom a žiť čisto).  Slovensko navštevujem každý rok. Život, akoby tam plynul pomalšie, mentalita sa veľmi nezmenila k lepšiemu a navyše ma nasledovala sem (haha) aj prisťahovaným počtom Poliakov, Srbov, Slovákov & Čechov. Veľkým problémom je, že hlavne Poliaci, Rumuni, Rusi si ponechávajú mentalitu z vlastných krajín. Opravte ma, ak nemám pravdu. Večer sú tu vlaky preplnené opitými , zapáchajúcimi od cigariet, špinavými a hlučnými mužmi každého veku, ktorí tu pracujú hlavne na stavbách. A samozrejme, toto je naša vizitka pre Britov. Ako by sa nám páčilo, keby Slovensko prepadla tlupa prisťahovalcov,  ktorí sa správajú ako by im všetko patrilo, nerozprávajú našim jazykom atď….  Každý má právo na lepší život, ale keď sme v inej krajine, ktorá nám to umožňuje, je nutné sa prispôsobiť, študovať jazyk & rešpektovať trochu mentalitu a zvyky tej ktorej krajiny. Anglicko, ako je teraz, sa mi už zunovalo a rada by som odišla niekde inde. Slovensko si však nechávam na dôchodkový vek, záhradka a pestovanie zeleniny, kvetín, počúvanie cvrčkov a ticha. Veľká  záhrada & dom….oáza pokoja…tak nad tým rozmýšľam, matka, ktorá má syna so Škótom.
Výchova detí na slovenský spôsob je tu veľmi ťažká v obklopení anglickej väčšiny (chudobnejšej vrstvy, ktorá nemala možnosť asi študovať, možno z rozvrátených rodín atd.) , ktorá  eľmi nedbá ako sú deti vychované a očakáva výchovu od školy… Môj syn má teraz 17 rokov, je inteligentný, citlivý k potrebám iných, vtipný, študuje art, nefajčí, nepije, chodí do telocvične…často sa rozprávame o živote , o našom poslaní a dôležitosti byť dobrými ľuďmi každý deň a za každých okolností, o mojom živote na Slovensku… ”

Raime Martinková

“Ja som sa vrátila po deviatich rokoch. Som rada za skúsenosti , jazyk a podobne, ale doma je doma.”

Peter Šesták

“Tu je to hlavne o možnostiach a peniazi. Inak si život zariadiš tak ako na Slovensku, proste kamaráti, párty a podobne. Inak zdravotná starostlivosť je oproti našej nulová, sú ako začiatočníci v medicíne.
Je pravda, že sa nám tu nežije zle (ZDRAVÝM ĽUĎOM).  Má tu šancu aj neschopný, ktorý by bol u nás už odpísaný. Úžasne tu funguje aj sociálna služba, ktorá je síce pomalá, ale funguje. Už by som chcel žiť doma, ale s tým, aby som sa mal tak dobre ako tu. Bohužiaľ si to priznajme, že to nejde.”

Peter Katz

“Je to jednoduché vysvetlenie prečo sa väčšina nevráti. Nie je u nás britský systém a to: financie, zdravotníctvo a školstvo.”

Lukáš Guláš

“Som tu už 12 rokov a som tu happy ? a reči typu “v Anglicku je zle” sú od ľudí, ktorí si mastia ego kvôli tomu, že sa vracajú domov, aby sa presvedčili, že robia dobre.  Ale keď tu boli 1,2,3,4,5 … x rokov, tak im nič nevadilo.”

Môže vás zaujať:

Vážený pán Raši, máte to asi pomýlené