Vážený generálny prokurátor, hanbila som sa za Vás!

Dalito.sk/TK trestného konania v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 1. októbra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Vážený pán Generálny prokurátor SR!

S úžasom som včera pozerala na obrazovku ČT, na tlačovú konferenciu o vyšetrovaní vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  A nebolo to len pre informácie, ktoré ste zverejnili.

Som nesmierne rada, že vyšetrovanie postúpilo tak ďaleko. Rovnako ako Vy verím, že to dopadne tak, že všetci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na ich vražde budeme jedného dňa vidieť v putách smerovať do väzenia na dlhé desaťročia.

Znepokojila ma však iná vec, ktorú som si myslela, že po vražde novinára pre jeho prácu v médiách už nikdy neuvidím. Verejné znevažovanie a zosmiešňovanie novinárov od štátnych predstaviteľov.

To, ako ste sa správali na tlačovej konferencii, tie akože neustále vtipné poznámky a pripomienky a absolútne nevhodné úškrny na akúkoľvek novinársku otázku, ma šokovali.

Tlačovú konferenciu som pozerala v priamom prenose v Prahe na ČT24 a neskutočne som sa za vás hanbila. To, ako ste sa správali bolo také nedôstojné voči nielen novinárom na tlačovej konferencii, že to bolo až trápne. Možno poznáte ten pocit, keď sa hanbíte za druhého, s ktorým ani nič nemáte, lebo on to absolútne necíti…

Neveriacky som pozerala na obrazovku a rozmýšľala som, že keby som mohla byť osobne na tlačovej konferencii, či by som sa dokázala ovládnuť a na záver Vám nepoložila otázku, či to, čo predvádzate za mikrofónom považujete za profesionálne, morálne a aj ľudské.  Garantujem vám, že neovládla.

Vy si uvedomujete, že svojim správaním ste opäť a rovnako, ako to robil a vlastne robí bývalý premiér Fico absolútne nedôstojne a verejne znevažovali prácu novinárov a opäť ste len dali príklad nenormálnym ľuďom, že si môžu kopnúť do nich kedy sa im zachce? Znevažovať ich intelekt a prácu?  Ktokoľvek a kedykoľvek? Len tak? Ako na to, s vyššou dávkou sotisfikovanosti ste to predviedli práve na tlačovke. Úplne nehanebne a arogantne priamo pri téme vraždy novinára, ktorého zabili pre jeho prácu! To vám príde úplne normálne?!

“Špinavé slovenské prostitútky” sme tu už mali a nebojím sa napísať, že aj správanie politikov prispelo k tomu, že jeden z nás novinárov už nežije spolu so svojou snúbenicou. Dokedy si myslíte, že si toto môžete dovoľovať? Znevažovať ľudí pre svoju prácu len preto, že sa úplne legitímne pýtali?

Blahoželám Vám a Vašim kolegom k skvelej práci, ktorá dúfam bude mať aj spravodlivý koniec. Hanbím sa však za Vás, že ste evidentne  ani v tejto ťažkej situácii nepochopili, že verejné znevažovanie novinárov  je veľmi nebezpečný a tenký ľad.

Ospravedlňujem sa za vás všetkým kolegom novinárom a aj tým českým, za vaše arogantné a ironické správanie sa a posmešky, ktoré do civilizovaného sveta nepatria. Ani na Slovensko.

Vážený pán generálny prokurátor, hanbila som sa za vás, naozaj mi bolo za vás trápne.  Ste inteligentný, vzdelaný a vplyvný človek. Ale v prvom rade človek. Všetci robíme chyby, všetci, aj Vy a Vy ste ju včera urobili v priamom prenose. Obrovskú. Nemusíte sa verejne ospravedlniť, ani to vlastne vzhľadom na vašu pozíciu neočakávam, dúfam len, že niekde vo svojom vnútri to, čo ste včera predviedli, vyhodnotíte ako zlyhanie a túto chybu už nikdy neurobíte. Aby sme sa za vás nemuseli na Slovensku hanbiť.

P. S. Inak, samozrejme blahoželám k doterajším výsledkom vyšetrovania. A vďaka za kultivovaný prejav a vystúpenie na verejnosti vyšetrujúceho prokurátora.