Vianoce boli zlé, ale psychiatri očakávajú veľkonočné sviatky ešte horšie

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Pre linky duševnej pomoci boli najťažšou skúškou počas epidémie koronavírusu Vianoce. Stali sa zreteľným odrazom toho, že zložitá situácia mimoriadne dolieha na duševné zdravie množstva obyvateľov.

Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave skúmali psychické zdravie študentov a zamestnancov UK počas pandémie koronavírusu. Výskum poukázal na približne dvojnásobný nárast depresie a úzkosti v porovnaní s rokom 2018. Globálna pandémia teda výrazne ovplyvňuje prežívanie mladých ľudí na vysokých školách. Výsledky dnes predstavili na online tlačovej konferencii vedci Univerzity Komenského psychológ doktor Michal Hajdúk a psychiater profesor Ján Pečeňák. Tretina študentov pociťuje závažnejšie príznaky depresie a dlhodobo zvýšenou úzkosťou trpí každý piaty vysokoškolák. Odhalil to výskum, na ktorom sa podieľali psychológovia a psychiatri z pracovísk UK pod hlavičkou Centra výskumu psychických porúch UK. 

Posledné dni a týždne sa stav psychiatrických pacientov opäť zhoršuje. Odborníci preto aktuálne rozširujú starostlivosť. Mnohí pomôžu aj prostredníctvom dôverných telefonátov.

Poscovidový syndróm ako zdroj psychických ťažkostí

Po Vianociach začali rýchlo pribúdať pacienti s psychiatrickými problémami a situácia sa postupne zhoršuje. Príčinou sú prísnejšie obmedzenia, nárast úmrtí v rodinách a napätie v domácnostiach i v celej spoločnosti. „Začali nám pribúdať aj pacienti s psychickými komplikáciami v rámci postcovidového syndrómu – s úzkosťami, depresiami, nespavosťou, stratou koncentrácie, poruchami pamäti,“ opisuje aktuálnu situáciu na I. psychiatrickej klinike jej prednosta MUDr. Jozef Dragašek, PhD., MHA.

Oklieštené pravidlá fungovania v spoločnosti počas pandémie pripravili pacientov o možnosti kompenzácie nadmernej stresovej záťaže a problémy sa u nich len prehlbujú. „Podobne ako u workoholikov na dovolenkách, dochádza k zvýrazneniu psychických aj telesných prejavov úzkosti až po uvoľnení nadmerného stresu,“ vysvetľuje prednosta Dragašek.

To, že je situácia naozaj vážna dokazujú aj dáta zdravotných poisťovní, ktoré pre Dalito.sk potvrdili nadmerné užívanie liekov proti depresii, nespavostí či úzkosti. Agresivitu vyvolanú z bezmocnosti aj izolácie hlási nielen polícia na sociálnych sieťach, ale aj v uliciach. Duševný stav sa prudko zhoršuje nielen dospelým, ale aj deťom. Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie musel zriadiť telefonické aj e-mailové linky pomoci rodičom.

„Zatiaľ si ešte nevieme úplne presne predstaviť, aké dopady môže mať aktuálna situácia na psychiku detí,“ povedala psychologička ústavu Beáta Sedlačková.

Rekordy pojedania liekov na úzkostné stavy a depresie hlásia aj zdravotné poisťovne. V Českej republike dokonca riaditelia DSS priznali prípady, keď  sa na druhý svet rozhodli z dôvodu dlhej izolácie odísť klienti aj bez koronavírusu.

Zdravotné poisťovne porovnali aj najčastejšie diagnózy svojich klientov u psychiatrov. Kým v roku 2019 v Dôvere ďaleko prevažovala epizóda strednej ťažkej depresie, v pandemickom roku 2020 ju na prvom mieste vymenila ZMIEŠANÁ ÚZKOSTNÁ A DEPRESÍVNA PORUCHA. Dnes najpredpisovanejším liekom na úzkostné stravy a strach z budúcnosti, ktorí v ľuďoch vyvoláva pandémia koronavírusu je práve ten, ktorý pre dcéru aj seba zháňala pani Andriana. Potvrdili to aj čísla zdravotných poisťovní. Počet predpisov s nimi už rok rapídne stúpa. Napríklad v Dôvere prekonal rekord v mesiacoch marec a december 2020.

Počas pandémie sa množia prípady, kedy sa ľudia nevedia dostať k psychiatrovi pre preplnené termíny. Poisťovne tvrdia, že sú pripravené im pomôcť.

Poistencom môžeme pomôcť v tom, že im poskytneme zoznam zmluvných lekárov v jeho okolí. Psychiatri môžu poskytovať starostlivosť aj prostredníctvom telemedicíny,“ upozornil hovorca Dôvery Matej Štepianský.

Union zasa upozorňuje, že v niektorých prípadoch – pri miernejších ťažkostiach, môže postačiť vyšetrenie klinickým psychológom, prípadne je možné kontaktovať linku pomoci. V prípade, že ide o vážne ohrozenie zdravia pacienta alebo jeho okolia, je nevyhnutné neodkladné vyšetrenie psychiatrom v nemocnici. Union ZP od začiatku pandémie zazmluvnila nové výkony pre psychiatrov a psychológov na poskytovanie prostredníctvom tele medicíny, vrátane krízovej intervencie v dĺžke trvania minimálne 40 minút, “ upozornila na novinku hovorkyňa Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ani jedna z poisťovní nevie odpovedať na otázku, koľko jej klientov od prepuknutia epidémie nového koronavírusu spáchalo samovraždu, pretože v ich systémoch tieto informácie neevidujú.

Rozširujú kapacity psychiatrických liniek

Počas druhej vlny pandémie sa niektoré psychiatrické kliniky v rámci obmedzenia poskytovania zdravotnej starostlivosti venovali hlavne akútnym a život ohrozujúcim stavom, len najzávažnejším duševným poruchám, ktorých riešenie neznieslo odklad. Obmedzené bolo aj poskytovanie psychoterapeutických výkonov, pracovnej a inej podpornej terapie.

„V súčasnosti postupne obnovujeme  plný rozsah terapeutických výkonov. Naše pracovisko ponúka rozšírené kapacity pre ambulantné psychiatrické aj psychologické vyšetrenia, konzultácie, znovu funguje aj denný psychiatrický stacionár. Na lôžkovej aj ambulantnej časti rozširujeme poskytovanie odbornej starostlivosti okrem akútnych stavov aj o pacientov s úzkostnými, neurotickými, stresom podmienenými poruchami, zo zreteľom naaktuálne hygienicko-epidemiologické opatrenia,“ aktualizuje Dragašek.


Linky zaručia absolútnu anonymitu

Odborníci na linkách ponúkajú ľuďom duševnú podporu, upokoja emócie, dodajú nádej, upriamia pozornosť na pozitívne stránky života a zlepšia náladu. „Cieľom je ventilácia a odreagovanie emócií. Klientovi pomáhame zorientovať sa v problematike a zapájame jeho vlastné zdroje zvládania. Následne ponúkame možnosti riešenia problému, prípadne priame odborné usmernenie, ak treba, poskytneme kontakty na odborníkov z oblasti duševného zdravia,“ opisuje doc. MUDr. Ivan Dóci, PhD., prednosta II. psychiatrickej kliniky. Odborníci UNLP na linkách pomoci ponúkajú riešenie aj na úzkostné stavy – odporučia jednoduché a stabilizačné techniky a telefonicky ho inštruujú.

Sviatočné obdobia patria roky medzi najzáťažovejšie. V tom čase najviac telefonujú osamelí a izolovaní ľudia, prípadne pozostalí, ktorí stratili svojich blízkych.

Tu nájdete pomoc

Aj počas veľkonočných sviatkov, od 2.4. do 4.4. vrátane, budú odborníci na linkách k dispozícii 24-hodín.  Linky v bežných dňoch: Linka nádeje I. psychiatrickej kliniky: 055/ 644 1155, funguje každý párny týždeň: pondelok – štvrtok: 7:30-19:30

Linka dôvery II. psychiatrickej kliniky: 055/ 622 2323  fungujekaždý nepárny týždeň v rovnakom čase ako Linka nádeje. V  piatky a počas víkendov fungujú linky duševnej pomoci v UNLP non-stop. Sú spoplatnené ako telefonát na pevnú linku. 

Dôležité kontakty nájdete na stránke I. psychiatrickej kliniky UNLP (necovidová zóna na Tr. SNP). II. psychiatrická klinika pre pandémiu, od vlaňajšieho decembra, funguje v obmedzenom režime pre pacientov s Covid-19 v covidovej zóne UNLP na Rastislavovej. 

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)