A slovenskí?

Dalito.sk/ilustračné foto: Ikar

Po 30 rokoch som opäť vyberala zo škôlky dieťatko. Dvojročnú vnučku. V celkom slušnej, nórskej, novembrovej a upršanej zime. Cestou som preskakovala studené mláky a rozmýšľala, či sa deti v takom chladnom a mokrom počasí hrajú vonku. Z herne vybehla rozospatá Evoletka, za ňou učiteľky. Slovensky, anglicky a nórsky rozprávali jedna cez druhú ako sa mala vnučka cez deň, koľko zjedla, spala a čo robili.

Híkala som od úžasu, akú mám šikovnú vnučku a chválila ju na všetky fronty, aký je miláčik a šikovná, lebo jediná z jej jasloškôlky sa z vonku vrátila suchá, kým všetky ostatné deti museli potom prezliekať, lebo boli mokré až za ušami. Hrali sa totiž v studených mlákach až celé premrzli. Ale naša Evoletka nie! Tá jediná ostala suchá! Malá síce na mňa pozerala aj s učiteľkami divne, ale ja som odchádzala hrdá, ako ju chválili, aká je múdra. Veď už v dvoch rokoch vie, že do studenej mláky sa predsa neskáče! A už vôbec nie v novembrovom Nórsku!

Všetko inak

Hrdo som vnučku odovzdala dcére, akú máme úžasnú vnučku, že je určite po mne a ako ju panie  učiteľky chválili. Dcéra mi so smiechom vysvetlila, že mi nechce brať ilúzie hrdej bestemor, ale že som učiteľkám zlé rozumela. Zabudla totiž Evoletke pribaliť gumáky, a tak sa jediná nemohla hrať a vyblázniť v studenej mláke. Pogumovaná bunda a nohavice nestačili a v premočených čižmičkách by jej potom na prechádzke v lese bola zima. Oznamovala pripomienka SMS z jasloškôlky.  

Zdesene som pozerala na dcéru, či sa naša malinká hrá ešte aj v novembri v mláke, veď môže ochorieť! Dcéra sa len zasmiala. Ani jedna nevieme ako to dnes funguje na Slovensku, ale v Nórsku je to normálne. Vzdelávať deti o prírode v akomkoľvek období, lebo predsa neexistuje zlé počasie, len zle oblečený Nór. A deti predsa počas studenej jesene patria do mláky!

Triedi odpad takmer od narodenia

Inak, v škôlke už deti, skôr ako dovŕšia dva roky, vedia presne triediť odpad. Aspoň v tej „našej“. Každý rok im to prídu vysvetliť „smetiari“ na veľkom aute a hodiny ich učia chrániť prírodu. Triediť odpad presne tak, ako to dávajú na pánov nórski dospeláci. A slovenskí? Inak, vedeli ste, že lídrom v triedení odpadu v EÚ sú Česi?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)