Aj plat generála NCZI je hanba. Na najlepších zabudnime

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com- SFIO CRACHO

Slovensko hľadá nového generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI), s ktorého dátami pracuje už celý svet. Neviem v poradí už koľkého, lebo počas pandémie, čoho sa tam chytili, to sotva fungovalo, ale výberové konanie na toho najnovšieho sa skončilo presne včera.

Áno, aj ja som pravidelne kritizovala tento úrad, ktorý sa počas pandémie akoby konečne spoznával aspoň s Excelom.

Dátové peklo

Aplikácie a dáta všetkého druhu, ktoré opúšťali tento dôležitý úrad, totiž aj odborníci označovali za slovenské dátové peklo, za ktoré sa musíme aj po pandémii hanbiť ešte veľa rokov. A tak som veľmi zvedavá, ktorý samovrah poslal svoje curriculum vitae do tejto inštitúcie, či skôr ministerstvu zdravotníctva.

Hromžila som aj ja, až pokiaľ som si v dokumentoch o výberovom konaní nevšimla riadok o ponúkanom plate podľa tarifných tabuliek 1373 eur. Nízka suma mi vyrazila dych aj keď mi je jasné, že je bez príplatkov.

Ospravedlňujem sa

A tak sa rovno ospravedlňujem všetkým doterajším generálnym riaditeľom a áno, aj tým tiež riaditeľom. Veď toto štát, ktorý evidentne už zúrivo potrebuje schopného manažéra NCZI, myslí naozaj vážne? A potom to bude akože potupne dorovnávať nejakým 100% príplatkom? Toto je slovenská úroveň vrcholových manažérov?  Naozaj si myslí, že za tento plat na takú dôležitú stoličku zoženie toho najlepšieho a keď nie najlepšieho, tak aspoň schopného? Jedine takého, ktorý sa už fakt nemá kde zamestnať, alebo už dokázal všetko a už nemusí nikomu nič dokazovať a tak bez manažérskej boľačky brucha len dopláva do dôchodku a hotovo. V takom prípade to chápem. V žiadnom inom nie. Alebo si potrebuje vylepšiť CV, ale potom je to opäť o tých (ne)kvalitách minimálne na diskusiu.

Tento nedôstojný plat je urážkou všetkých vzdelaných, schopných a šikovných manažérov. A nesmierna hanba pre štát, ktorý napriek tomu, že aj dátovo melie z posledného má ešte toľko drzosti, že za plat 1373 eur od uchádzačov očakáva okrem bezúhonnosti, vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, odbornej praxe aspoň päť rokov či odbornej spôsobilosti, ešte aj projekt stratégie rozvoja organizácie. Pre mňa je plat aj vysvetlením, prečo na tom NCZI je to tak ako je a vopchá ho do vrecká každá začínajúca dátová firma so študentami.

Študent za 1400

A potom som si v HN prečítala, že najviac si na začiatku pracovnej kariéry pýtajú študenti informatiky. Priemerne 1400 eur. A šikovnejší ešte viac. Priemerná mzda v sektore informácií a komunikácie sa v júni 2021 dostala na úroveň 2 114 eur, čo je medziročne o osem percent viac. Uviedli HN-ky. Na najlepších v štátnej správe zabudnime. Aj plat generála NCZI je jedna obrovská hanba štátu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)