Iveta Radičová: „Podarilo sa niečo neskutočné.“

Dalito.sk/Bývalá premiérka Iveta Radičová v novom DK/foto: NÚSCH
DALITO -

Patrónkou Nadácie Detského kardiocentra je už desať rokov. Bývalá premiérka Iveta Radičová sa po prvý raz s detskými pacientami a ich zdravotníckym personálom stretla v novom pavilóne Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a.s.

„Mám tu česť byť už desať rokov patrónkou nadácie. Poznáte to, v živote nič nie je iba biele a čierne. Sú to vždy dve strany mince. Tá jedna strana mince je, že takto nádherné zariadenie má málokto a málokde v Európe či vo svete. Je to špičkovo vybavené pracovisko s najnovšími technológiami a skvelou starostlivosťou, v ktorom vám detskí pacienti povedia vetu „mne sa tu veľmi páči“. Napriek tomu, že prežívajú ťažké chvíle v nemocnici. Podarilo sa niečo neskutočné a som tomu úprimne veľmi rada. Tá druhá strana mince je stav nášho zdravotníctva. Vidím, ako vyzerá toto zariadenie a potom zídete z kopca pár metrov a vidíte, v akom stave je Fakultná nemocnica. To sú akoby dva nekompatibilné svety. Čo ma však veľmi trápi je nedostatok zdravotníckeho personálu. Toto tlačí každá vláda pred sebou a chce to pritom len systémové riešenie. Každý príbeh ma rub a líc,“ povedala profesorka Iveta Radičová, ktorú priestormi nového pavilónu previedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva NÚSCH, a.s., Mongi Msolly spolu s primárkou OAIM Detského kardiocentra Ľubicou Kováčikovou a riaditeľkou Nadácie DKC Máriou Kadlečíkovou.

Bez Američanov centrum nemáme

Detské kardiocentrum v Bratislave patrí medzi svetovú špičku. Jeho kardiológovia zbierajú uznania aj v USA, odkiaľ pochádzajú najrešpektovanejší detskí kardiológovia sveta. Práve americkí kardiológovia pomohli pred viac ako 27 rokmi vybudovať Detské kardiocentrum v Bratislave, vrátane vzdelávania detského kardio tímu.

Americká vláda začiatkom 90-tych rokov pomohla Slovensku z prostriedkov Agentúry pre medzinárodný rozvoj – USAID v rámci tzv. Project Hope. Ten nadviazal na projekt Slovensko-amerického kultúrneho strediska Heart to Heart pod vedením MUDr. Meška, významného amerického detského kardiológa, ktorý do roku 1968 pracoval ako lekár na Sliači a v Bratislave.

darov amerických Slovákov  trom kardiológom financovali dlhodobé študijné pobyty, pričom po páde komunizmu americká vláda vyčlenila cez USAID 2,5 mil. dolárov USD na pomoc vybranému zdravotnému odboru v krajinách strednej Európy. Pod vedením Johna E. Mayera, jedného z najvýznamnejších kardiochirurgov, vtedy vytvorili skupinu kardiológov, anesteziológov, operačných sestier, perfuziológov a pooperačných sestier, ktorá po prvej návšteve v Bratislave v novembri 1992 pripravila komplexný plán rozvoja Detského kardiocentra. Slovenské deti liečil americko-slovenský tím, z amerických prostriedkov vtedy poskytli najlepšie učebné materiály a technické vybavenie. Pod úspešné pokračovanie projektu sa výrazne podpísal aj profesor Wisconsinskej vysokej školy medicíny a riaditeľ Srdcového inštitútu Herma vo Wisconsinskej detskej nemocnici profesor Viktor Hraška.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)